Ile metrów poświęcić na pomieszczenia gospodarcze i jak rozsądnie te metry podzielić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ile metrów poświęcić na pomieszczenia gospodarcze i jak rozsądnie te metry podzielić?

Efektowny salon z kominkiem, elegancka jadalnia to nasze wyobrażenia o wymarzonym domu. Jednak równie ważne jest domowe zaplecze techniczne. Ile metrów poświęcić na pomieszczenia gospodarcze i jak rozsądnie te metry podzielić?

Przeżywaliście podobne dylematy? Być może ta rozmowa pozwoli na świadome wybory podczas planowania budowy domu.

ELANOS - Po kilku tygodniach roboczych analiz wybraliśmy z żoną projekt, który najbardziej się do nas uśmiecha. Nie było lekko, bo mamy dość nietypową wąską działkę i niewiele domów na nią pasowało, z sześciu katalogów wydestylowaliśmy dosłownie kilka kandydatur. Zwycięzca rankingu bardzo nam pasuje, ja mam tylko jedną wątpliwość: pomieszczenie techniczne ma w nim 5 m2. Wydaje mi się, że to mało. Obok jest też "gospodarcza" łazienka o powierzchni 3,60 m2, z umywalką, sedesem i chyba hydroforem. Zastanawiam się, czy nie połączyć tych pomieszczeń tak, żeby mieć jedno duże zaplecze. Jak prezentują się te metraże na tle waszych doświadczeń? Musimy zdecydować w miarę szybko, bo chcemy nanieść zmiany na projekt i złożyć całość dokumentów jeszcze w tym roku.

Projekt domu - czym się kierować przy wyborze?

KRYSTIAN_ZERO - Wszystko zależy od programu, jaki chcesz (zresztą częściej musisz) umieścić w takiej strefie technicznej, czyli: czym planujesz ogrzewać dom, skąd będziesz mieć wodę itd. Daj więcej informacji, to odpowiem najlepiej jak umiem.

ELANOS - Woda ze studni, u nas nie ma jeszcze wodociągu i pewnie nieprędko będzie. Ogrzewanie – tu jest dylemat. W projekcie umieszczono pozycję: piec na paliwo stałe, ale ani nam to w głowie, bo taki piec wymaga ciągłej obsługi. Z gazem z sieci może być kłopot, a żona boi się zbiornika na płynny propan :). Zostaje nam walka o ogień – czyli o gaz w ulicy, ogrzewanie olejowe albo prąd, ale to chyba za drogi pomysł.

LILLY - A ile was jest i ile masz w domu łazienek, nie licząc tej "gospodarczej"?

ELANOS - Na razie 2 + 1, może będzie więcej, w końcu 500 plus nęci :). W projekcie jest spora łazienka na piętrze, a na dole tylko ta toaleta przy pomieszczeniu technicznym. Więcej nie ma, ale dom nie jest duży, to 140 m2, więc na luksusy nie bardzo jest miejsce.

KRYSTIAN_ZERO - No to po pierwsze: dwie łazienki są wam niezbędne. Jedna z nich powinna być na dole, bo jak masz gości, to nie ganiasz ich po schodach na siku. Nie musi być duża (3,60 m2 zupełnie wystarczy), ale powinien być w niej prysznic. Kabina 70 x 70 cm się zmieści. Po drugie, zapomnij o hydroforze w łazience, bo to koszmar, czujesz się jak w fabryce. Lepiej pomyśl o pompie głębinowej zatapialnej, która ma lepszą wydajność i pozwoli ci zaoszczędzić miejsce (umieszczona jest w stalowej tulei-korpusie, w odwiercie studni).

LETO - Z tym miejscem na pompę to nie jest tak słodko, bo nawet pompa zatapialna pracuje ze zbiornikiem, czyli z właściwym hydroforem po to, żeby za często nie chodziła. Inaczej włączałaby się na krótko przy każdym odkręceniu kranu czy spuszczeniu wody, bo decyduje o tym czujnik ciśnienia wody w pompie, a hydrofor pomaga to ciśnienie utrzymać przez dłuższy czas na wyrównanym poziomie.

Kotłownia zgodna z prawem

RADEK - Dom 140 m2 wcale nie jest taki mały. Wykrojenie w nim dwóch łazienek to moim zdaniem konieczność. Przyjrzyj się planom, co można by zmniejszyć. Lepiej mieć mniejszą sypialnię i pokój dla gości, czy nawet odrobinę mniejszy salon, niż nie mieć dwóch pełnowartościowych łazienek. A nie radzę robić łazienki kosztem powierzchni technicznych (np. kotłowni), bo wiem z doświadczenia, że ich jest zawsze za mało.

KRAJAN_KA - Też budowaliśmy według gotowca, w planach było pomieszczenie gospodarcze ponad 10 m2, wydawało nam się, że to ogrom. Potem się okazało, że gazu nie będzie i trzeba postawić na olej. Kocioł olejowy jednofunkcyjny z zasobnikiem to gigant, w dodatku musi stać odsunięty pół metra od ściany, żeby zmieściła się instalacja przyłączeniowa z naczyniami przeponowo-wzbiorczymi. Do tego dwupłaszczowy zbiornik na 1000 litrów oleju (absolutne minimum, i tak musimy tankować trzy razy w roku), pompa z hydroforem itd., itp. I z "wielkiej" kotłowni została nam szafka na buty. Ledwo się tam mieści komódka z narzędziami, a nogi nie ma gdzie postawić.

KRYSTIAN_ZERO - Jeszcze jedno dość zasadnicze pytanko: macie garaż?

ELANOS - Nie mamy, jest tylko duży podjazd i wiata. Przyznam, że jak was czytam, to mi się trochę oczy otwierają. Tylko nie bardzo widzę jak powiększyć pomieszczenie techniczne, bo za ścianą jest kuchnia, a ściana na planie gruba, pewnie nośna. Kuchnia jest otwarta i razem z salonem ma pewnie ze 45 m2, ale musimy mieć jeszcze miejsce na jadalnię. No i tej ściany pewnie się nie da ruszyć.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

RADEK - Bracie, na etapie projektu to wszystko "da się". Gotowce są rysowane według standardów, stropy w nich gęstożebrowe, można pod nimi szaleć, byle dostosować rzut do rozpiętości belek. Każdy architekt ci to sprawdzi i przerysuje. Oczywiście nie za darmo, ale na papierze i tak będzie taniej, niż na budowie.

KRYSTIAN_ZERO - A propos tego garażu: jak go nie masz, to potrzebujesz jeszcze mnóstwo miejsca na rowery, kosiarkę i wszystko to, co leżakując pod wiatą może dostać nóżek. Nie zastanawiaj się ani chwili. Twoja kobieta jadalnię i salon na pewno jakoś zgrabnie przearanżuje, a facet to facet, potrzebuje czasem stanąć na progu kotłowni i pomyśleć: jak tu pięknie! Dopiero wtedy nam skrzydła rosną! Bo jest takie staropolskie budowlane porzekadło: "moja kotłownia świadczy o mnie" :).

Opracowanie: Redakcja BD
fot. geralt / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość viera

30 Sty 2018, 13:35

Lepiej zmienić projekt

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje