Ile metrów poświęcić na pomieszczenia gospodarcze i jak rozsądnie te metry podzielić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ile metrów poświęcić na pomieszczenia gospodarcze i jak rozsądnie te metry podzielić?

Efektowny salon z kominkiem, elegancka jadalnia to nasze wyobrażenia o wymarzonym domu. Jednak równie ważne jest domowe zaplecze techniczne. Ile metrów poświęcić na pomieszczenia gospodarcze i jak rozsądnie te metry podzielić?

Przeżywaliście podobne dylematy? Być może ta rozmowa pozwoli na świadome wybory podczas planowania budowy domu.

ELANOS - Po kilku tygodniach roboczych analiz wybraliśmy z żoną projekt, który najbardziej się do nas uśmiecha. Nie było lekko, bo mamy dość nietypową wąską działkę i niewiele domów na nią pasowało, z sześciu katalogów wydestylowaliśmy dosłownie kilka kandydatur. Zwycięzca rankingu bardzo nam pasuje, ja mam tylko jedną wątpliwość: pomieszczenie techniczne ma w nim 5 m2. Wydaje mi się, że to mało. Obok jest też "gospodarcza" łazienka o powierzchni 3,60 m2, z umywalką, sedesem i chyba hydroforem. Zastanawiam się, czy nie połączyć tych pomieszczeń tak, żeby mieć jedno duże zaplecze. Jak prezentują się te metraże na tle waszych doświadczeń? Musimy zdecydować w miarę szybko, bo chcemy nanieść zmiany na projekt i złożyć całość dokumentów jeszcze w tym roku.

Projekt domu - czym się kierować przy wyborze?

KRYSTIAN_ZERO - Wszystko zależy od programu, jaki chcesz (zresztą częściej musisz) umieścić w takiej strefie technicznej, czyli: czym planujesz ogrzewać dom, skąd będziesz mieć wodę itd. Daj więcej informacji, to odpowiem najlepiej jak umiem.

ELANOS - Woda ze studni, u nas nie ma jeszcze wodociągu i pewnie nieprędko będzie. Ogrzewanie – tu jest dylemat. W projekcie umieszczono pozycję: piec na paliwo stałe, ale ani nam to w głowie, bo taki piec wymaga ciągłej obsługi. Z gazem z sieci może być kłopot, a żona boi się zbiornika na płynny propan :). Zostaje nam walka o ogień – czyli o gaz w ulicy, ogrzewanie olejowe albo prąd, ale to chyba za drogi pomysł.

LILLY - A ile was jest i ile masz w domu łazienek, nie licząc tej "gospodarczej"?

ELANOS - Na razie 2 + 1, może będzie więcej, w końcu 500 plus nęci :). W projekcie jest spora łazienka na piętrze, a na dole tylko ta toaleta przy pomieszczeniu technicznym. Więcej nie ma, ale dom nie jest duży, to 140 m2, więc na luksusy nie bardzo jest miejsce.

KRYSTIAN_ZERO - No to po pierwsze: dwie łazienki są wam niezbędne. Jedna z nich powinna być na dole, bo jak masz gości, to nie ganiasz ich po schodach na siku. Nie musi być duża (3,60 m2 zupełnie wystarczy), ale powinien być w niej prysznic. Kabina 70 x 70 cm się zmieści. Po drugie, zapomnij o hydroforze w łazience, bo to koszmar, czujesz się jak w fabryce. Lepiej pomyśl o pompie głębinowej zatapialnej, która ma lepszą wydajność i pozwoli ci zaoszczędzić miejsce (umieszczona jest w stalowej tulei-korpusie, w odwiercie studni).

LETO - Z tym miejscem na pompę to nie jest tak słodko, bo nawet pompa zatapialna pracuje ze zbiornikiem, czyli z właściwym hydroforem po to, żeby za często nie chodziła. Inaczej włączałaby się na krótko przy każdym odkręceniu kranu czy spuszczeniu wody, bo decyduje o tym czujnik ciśnienia wody w pompie, a hydrofor pomaga to ciśnienie utrzymać przez dłuższy czas na wyrównanym poziomie.

Kotłownia zgodna z prawem

RADEK - Dom 140 m2 wcale nie jest taki mały. Wykrojenie w nim dwóch łazienek to moim zdaniem konieczność. Przyjrzyj się planom, co można by zmniejszyć. Lepiej mieć mniejszą sypialnię i pokój dla gości, czy nawet odrobinę mniejszy salon, niż nie mieć dwóch pełnowartościowych łazienek. A nie radzę robić łazienki kosztem powierzchni technicznych (np. kotłowni), bo wiem z doświadczenia, że ich jest zawsze za mało.

KRAJAN_KA - Też budowaliśmy według gotowca, w planach było pomieszczenie gospodarcze ponad 10 m2, wydawało nam się, że to ogrom. Potem się okazało, że gazu nie będzie i trzeba postawić na olej. Kocioł olejowy jednofunkcyjny z zasobnikiem to gigant, w dodatku musi stać odsunięty pół metra od ściany, żeby zmieściła się instalacja przyłączeniowa z naczyniami przeponowo-wzbiorczymi. Do tego dwupłaszczowy zbiornik na 1000 litrów oleju (absolutne minimum, i tak musimy tankować trzy razy w roku), pompa z hydroforem itd., itp. I z "wielkiej" kotłowni została nam szafka na buty. Ledwo się tam mieści komódka z narzędziami, a nogi nie ma gdzie postawić.

KRYSTIAN_ZERO - Jeszcze jedno dość zasadnicze pytanko: macie garaż?

ELANOS - Nie mamy, jest tylko duży podjazd i wiata. Przyznam, że jak was czytam, to mi się trochę oczy otwierają. Tylko nie bardzo widzę jak powiększyć pomieszczenie techniczne, bo za ścianą jest kuchnia, a ściana na planie gruba, pewnie nośna. Kuchnia jest otwarta i razem z salonem ma pewnie ze 45 m2, ale musimy mieć jeszcze miejsce na jadalnię. No i tej ściany pewnie się nie da ruszyć.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

RADEK - Bracie, na etapie projektu to wszystko "da się". Gotowce są rysowane według standardów, stropy w nich gęstożebrowe, można pod nimi szaleć, byle dostosować rzut do rozpiętości belek. Każdy architekt ci to sprawdzi i przerysuje. Oczywiście nie za darmo, ale na papierze i tak będzie taniej, niż na budowie.

KRYSTIAN_ZERO - A propos tego garażu: jak go nie masz, to potrzebujesz jeszcze mnóstwo miejsca na rowery, kosiarkę i wszystko to, co leżakując pod wiatą może dostać nóżek. Nie zastanawiaj się ani chwili. Twoja kobieta jadalnię i salon na pewno jakoś zgrabnie przearanżuje, a facet to facet, potrzebuje czasem stanąć na progu kotłowni i pomyśleć: jak tu pięknie! Dopiero wtedy nam skrzydła rosną! Bo jest takie staropolskie budowlane porzekadło: "moja kotłownia świadczy o mnie" :).

Opracowanie: Redakcja BD
fot. geralt / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość viera

30 Sty 2018, 13:35

Lepiej zmienić projekt

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje