Wentylacja w kotłowni
Podane niżej najważniejsze wymagania dotyczą kotłów o mocy do 25 kW, bo takie są zwykle instalowane w domach jednorodzinnych:
– kocioł musi być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu (kotłowni);
– podłoga pomieszczenia musi być niepalna;
– w podłodze musi znajdować się wpust kanalizacyjny;
– wentylacja kotłowni musi być grawitacyjna:
- otwór nawiewny musi mieć powierzchnię co najmniej 200 cm²;
- w kanale nawiewnym nie wolno montować przepustnic;
- kanał nawiewny powinien zasysać powietrze wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń, w zasadzie należy zastosować się więc do przepisów dotyczących czerpni powietrza wentylacyjnego i umieścić go min. 2 m nad ziemią;
- kanał wywiewny musi mieć co najmniej 14 × 14 cm, powinien być wykonany z niepalnego materiału i wyprowadzony ponad dach;
Wielkość kotłowni
– przód kotła musi być oddalony od przeciwległej ściany o co najmniej 1 m, tak by możliwa była jego wygodna obsługa i czyszczenie. Trzeba też zapewnić dostępu do, umieszczonych zwykle z boku, wyczystek kotła i komina. W praktyce bardzo mała kotłownia jest niewygodna, bo:
- trudno obsługiwać kocioł;
- nie zmieści się w niej podajnik paliwa ani nawet niewielki jego zapas;
- zabraknie miejsca na zasobnik c.w.u. Kotły na paliwo stałe pracują jako jednofunkcyjne, konieczny jest więc zbiornik, dostosowany do liczby mieszkańców – standardowa pojemność to 50 litrów na osobę.
Uwaga! Zanim kupimy duży zasobnik paliwa sprawdźmy, czy da się on wnieść do kotłowni – drzwi mogą być za wąskie.
- Czym można palić w kotle 5. klasy?
- Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet?
- Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie?
- Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania
Lokalizacja kotłowni
Paliwa stałe, szczególnie węgiel, łatwo brudzą otoczenie. Dobrze jest więc zaplanować dwa wejścia do kotłowni (a także do składu paliwa, jeśli znajduje się w domu) – jedno bezpośrednio z zewnątrz lub np. z garażu, gdzie ewentualne zanieczyszczenie nie będzie nam tak bardzo przeszkadzać, a drugie z holu lub kuchni, tak byśmy mogli dostać się z wnętrza domu do kotłowni, ale tą drogą nie wnosili paliwa, ani nie wynosili popiołu.
Jarosław Antkiewicz