Czym się kierować przy doborze mocy kominka?

Czym się kierować przy doborze mocy kominka?

Jaka powinna być moc kominka? Czym się kierować? Głównym źródłem ciepła i tak będzie kocioł c.o. Lepiej wybrać kominek żeliwny czy stalowy - czy różnią się jakimiś istotnymi cechami?

Odpowiedź eksperta: Moc cieplną kominka podawaną przez producenta należy traktować jako wartość orientacyjną, określającą dopuszczalne obciążenie cieplne urządzenia. W praktyce bowiem rzeczywista moc grzewcza zależy od wielu czynników - ilości drewna w palenisku, dopływu powietrza, wilgotności paliwa itd., i zmienia się w szerokich granicach.

Nie ma więc znaczenia czy nominalnie będzie to kominek o mocy 9 kW czy 15 kW, zwłaszcza gdy będzie on wykorzystywany jedynie jako urządzenie wspomagające ogrzewanie z innego źródła.

Większość wkładów kominkowych produkowanych jest z żeliwa, które charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję i wysoką temperaturę, oraz dobrą zdolnością akumulacji ciepła. Żeliwo pozwala też na wykonanie bogatej ornamentyki frontu, co jest nieosiągalne dla wkładów stalowych. Jedyną wadą jest kruchość żeliwa, co ma znaczenie przede wszystkim podczas jego transportu i montażu.

Natomiast własności wkładów stalowych zależą głównie od gatunku użytej do ich produkcji stali. Często wykonywane są jako dwupłaszczowe - z szamotową lub żeliwną komorą i stalową obudową. Są też z reguły droższe.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: O wyborze kominka powinny decydować względy estetyczne, a nie moc, bo i tak nie jest on głównym źródłem ciepła (fot. Panek)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz