Inaczej niż w wypadku węgla w handlu drewnem stosuje się miary objętości, a nie masy. Jednostką jest "metr przestrzenny" (mp), to ilość drewna zajmująca 1 m³ przestrzeni magazynowej. Drewno kominkowe występuje w postaci szczap lub okrąglaków, nieuniknione jest więc zmarnowanie części objętości na puste przestrzenie. W związku z tym przyjmuje się, że 1 metr przestrzenny to średnio 0,7 m³ drewna co odpowiada masie 400-500 kilogramów.
Różnice mogą być tu jednak bardzo duże, a to przekłada się na zmianę wartości opałowej (i koszt ogrzewania). Przykładowo wartość opałowa 1 mp drewna buku lub dębu w postaci grubych okrąglaków (pow. 14 cm średnicy) jest około dwukrotnie wyższa niż tego samego drewna w postaci gałęzi (4-7 cm średnicy) czy nieułożonych szczap!
Bardzo ważnym parametrem jest także wilgotność. Świeżo ścięte drewno ma wysoką wilgotność, w związku z tym dużo część energii (rzędu 30%-40%) powstałej przy spalaniu zostaje stracona na odparowanie wody, ponadto powstaje dużo sadzy. By drewno osiągnęło zalecaną do palenia wilgotność 20% musi schnąć pod dachem przez około 2 lata. Warto więc dowiedzieć się u sprzedawcy kiedy zostało ścięte. Najlepiej jeśli mamy miejsce na składowanie większych ilości drewna, np. pod wiatą. Kupując większe ilość będziemy mogli negocjować cenę, a drewno leżąc u nas lepiej wyschnie.
Ceny drewna kominkowego
Ceny drewna kominkowego już porąbanego wynoszą około 150-200 zł/mp, zależnie od gatunku, całe okrąglaki kupimy zaś za około 100-120 zł. W przybliżeniu można przyjąć, że przy cenie 150 zł/mp koszt uzyskania 1 kWh energii wyniesie 10-11 groszy.
Ceny drewna nie są jednak stałe i w dużej mierze zależą od popytu i polityki Dyrekcji Lasów Państwowych, jako głównego dostawcy drewna w kraju.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Koszt budowy domu: Jak kupować taniej materiały?
Jarosław Antkiewicz
fot. Pixabay / Monsterkoi