O czym trzeba wiedzieć kupując drewno kominkowe?

O czym trzeba wiedzieć kupując drewno kominkowe?

Drewno kominkowe najczęściej dostępne jest jako łupane szczapy długości około 30 cm (przy większych zamówieniach można zażądać pocięcia na inną długość). Sprzedaje się je luzem lub w workach (do 20 kilogramów). Oczywiście możliwe jest też kupno całych, długich okrąglaków (w niższej cenie) jednak pozostaje problem ich pocięcia i porąbania, a to ciężka praca.

Inaczej niż w wypadku węgla w handlu drewnem stosuje się miary objętości, a nie masy. Jednostką jest "metr przestrzenny" (mp), to ilość drewna zajmująca 1 m³ przestrzeni magazynowej. Drewno kominkowe występuje w postaci szczap lub okrąglaków, nieuniknione jest więc zmarnowanie części objętości na puste przestrzenie. W związku z tym przyjmuje się, że 1 metr przestrzenny to średnio 0,7 m³ drewna co odpowiada masie 400-500 kilogramów.

Różnice mogą być tu jednak bardzo duże, a to przekłada się na zmianę wartości opałowej (i koszt ogrzewania). Przykładowo wartość opałowa 1 mp drewna buku lub dębu w postaci grubych okrąglaków (pow. 14 cm średnicy) jest około dwukrotnie wyższa niż tego samego drewna w postaci gałęzi (4-7 cm średnicy) czy nieułożonych szczap!

Bardzo ważnym parametrem jest także wilgotność. Świeżo ścięte drewno ma wysoką wilgotność, w związku z tym dużo część energii (rzędu 30%-40%) powstałej przy spalaniu zostaje stracona na odparowanie wody, ponadto powstaje dużo sadzy. By drewno osiągnęło zalecaną do palenia wilgotność 20% musi schnąć pod dachem przez około 2 lata. Warto więc dowiedzieć się u sprzedawcy kiedy zostało ścięte. Najlepiej jeśli mamy miejsce na składowanie większych ilości drewna, np. pod wiatą. Kupując większe ilość będziemy mogli negocjować cenę, a drewno leżąc u nas lepiej wyschnie.

Ceny drewna kominkowego

Ceny drewna kominkowego już porąbanego wynoszą około 150-200 zł/mp, zależnie od gatunku, całe okrąglaki kupimy zaś za około 100-120 zł. W przybliżeniu można przyjąć, że przy cenie 150 zł/mp koszt uzyskania 1 kWh energii wyniesie 10-11 groszy.

Ceny drewna nie są jednak stałe i w dużej mierze zależą od popytu i polityki Dyrekcji Lasów Państwowych, jako głównego dostawcy drewna w kraju.

Koszt budowy domu: Jak kupować taniej materiały?

Jarosław Antkiewicz
fot. Pixabay / Monsterkoi

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Maverick
01-04-2011 14:21
Super napisane. Czytelnie i przejrzyście. Dzięki ;).
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz