W jakiej odległości od płotu sąsiada mogę postawić wiatę na drewno?

W jakiej odległości od płotu sąsiada mogę postawić wiatę na drewno?

Mam dom ogrzewany przy pomocy kominka i chciałabym wybudować wiatę na drewno. W jakiej odległości od płotu od sąsiada mogę ją postawić?

Streszczenie artykułu
Wybór miejsca na postawienie wiaty na drewno na działce budowlanej jest kluczowy i powinien zależeć od wielu czynników, takich jak położenie działki, jej rozmiar, a także przepisy prawne. W Polsce, zgodnie z prawem budowlanym, odległość budynku od granicy działki powinna wynosić co najmniej 4 metry. Dotyczy to również wiat na drewno. W przypadku, gdy działka jest mała i nie pozwala na utrzymanie takiej odległości, konieczne może być uzyskanie zgody sąsiada na postawienie wiaty bliżej granicy. Warto jednak pamiętać, że taka zgoda powinna być udzielona na piśmie, aby uniknąć ewentualnych konfliktów w przyszłości. W przypadku braku zgody sąsiada, można złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, która pozwoli na postawienie wiaty w mniejszej odległości od granicy działki. Proces ten jednak może być czasochłonny i wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jednakże, zgodnie z prawem, nawet w przypadku uzyskania takiej decyzji, minimalna odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 0,9 metra.

Odpowiedź eksperta: Na działce na której już znajduje się budynek mieszkalny lub działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową można postawić wiatę o powierzchni zabudowy do 50 m2 nie dokonując nawet zgłoszenia zamiaru takiej budowy. Takich obiektów nie może być więcej niż 2 na każde 1000 m2 działki.

Jednak ta swoboda nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania rozmaitych przepisów - zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), decyzji o warunkach zabudowy, przepisów przeciwpożarowych i innych.

Natomiast przepisy dotyczące odległości takiej wiaty od granicy działki są dość złożone i niejednokrotnie nawet urzędnicy mają problemy z ich interpretacją. Trzeba wziąć pod uwagę funkcję takiej wiaty. W przypadku wiaty przeznaczonej do składowania drewna znaczenie ma Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719).

Chodzi konkretnie o § 4 ust. 1 pkt 6, zgodnie z którym zabronione jest "składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu."

Należy więc uznać, że co do zasady, wiata wykorzystywana jako składzik drewna powinna znaleźć się przynajmniej 4 m od granicy działki.

Jednak w konkretnych przypadkach sytuacja bywa bardzo niejednoznaczna, choćby dlatego, że nie ma prawnej definicji pojęcia wiaty. Wątpliwa jest szczególnie sytuacja, gdy wiata przylega do budynku, jest z nim konstrukcyjnie związana i pełni dodatkowe funkcje, będąc np. zadaszeniem nad wejściem, a nie tylko składem drewna. W świetle orzecznictwa sądowego (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 października 2014 r. II SA/Gl 707/14), można się wówczas poważnie zastanawiać, czy w takiej sytuacji nie mają zastosowania przepisy dotyczące odległości budynków od granicy działki.

Te zaś z jednej strony pozwalałyby na umieszczenie takiej wiaty, wyposażonej w ścianę bez okien od strony granicy działki, w odległości 3 m od tej granicy. W szczególnych przypadkach odległość mogłaby być nawet mniejsza. Jednak z drugiej strony, budowę takiej wiaty można traktować już jako rozbudowę budynku.

O samodzielnej budowie wiaty na drewno przeczytasz tutaj.

Osłona na śmietnik

Rob in Wood - mistrz stolarki niepokornej - zbudował segregator na surowce wtórne.

Redakcja: Jarosław Antkiewicz,
 fot. ArtTower / pixabay.com

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jaka jest minimalna odległość od granicy działki, w której można postawić wiatę na drewno?

    Minimalna odległość od granicy działki, w której można postawić wiatę na drewno wynosi 4 metry.
  • Czy wymagane jest pozwolenie na budowę wiaty na drewno?

    Budowa wiaty na drewno nie wymaga pozwolenia na budowę, ale wymaga zgłoszenia w starostwie.
  • Czy są jakiekolwiek wyjątki od reguły 4-metrowej odległości?

    Wyjątkiem od reguły 4-metrowej odległości jest sytuacja, gdy sąsiad wyrazi na to zgodę.
  • Jakie są konsekwencje budowy wiaty na drewno bez zgłoszenia?

    Budowa wiaty na drewno bez zgłoszenia może skutkować nałożeniem przez starostwo kary pieniężnej.
  • Czy sąsiedzi mogą wpłynąć na decyzję o budowie wiaty na drewno?

    Tak, sąsiedzi mogą wpłynąć na decyzję o budowie wiaty na drewno, jeśli wyrażą na to zgodę, wtedy można postawić wiatę bliżej niż 4 metry od granicy działki.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
17-08-2023 16:52
Komentarz dodany przez Jan: Jak stawia ogrodzenie na granicy to powinieneś dołożyć się do niego tak 50% koszty i połowę robocizny. :) Jeśli płot nie będzie wyższy jak 2,2 m (od poziomu gruntu). , nie jest wymagane zgłoszenie budowy ogrodzenia, ani dopełnienie żadnych innych formalności.
Zdaniem Czytelnika
17-08-2023 16:30
Komentarz dodany przez Ktoś: Potrzebuje fachowej odpowiedzi . Mieszkam z szeregowce sąsiad za płotem postawił szopkę a od tej szopki ciągnie płot wyższy niż ten co mamy który nas dzieli czy tak może być ? Dodam jeszcze ze pomalowane jak i wykonanie jest haniebne a co wychodzę na ...
Gość Kazik
09-11-2022 17:37
A mnie garaż pod samymi oknami wrota na parapecie się opierają i niby wszystko zgodne z prawem
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz