Odpowiedź eksperta: Na działce na której już znajduje się budynek mieszkalny lub działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową można postawić wiatę o powierzchni zabudowy do 50 m2 nie dokonując nawet zgłoszenia zamiaru takiej budowy. Takich obiektów nie może być więcej niż 2 na każde 1000 m2 działki.
Jednak ta swoboda nie zwalnia nas z obowiązku przestrzegania rozmaitych przepisów - zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), decyzji o warunkach zabudowy, przepisów przeciwpożarowych i innych.
Natomiast przepisy dotyczące odległości takiej wiaty od granicy działki są dość złożone i niejednokrotnie nawet urzędnicy mają problemy z ich interpretacją. Trzeba wziąć pod uwagę funkcję takiej wiaty. W przypadku wiaty przeznaczonej do składowania drewna znaczenie ma Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719).
Chodzi konkretnie o § 4 ust. 1 pkt 6, zgodnie z którym zabronione jest "składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu."
Należy więc uznać, że co do zasady, wiata wykorzystywana jako składzik drewna powinna znaleźć się przynajmniej 4 m od granicy działki.
Jednak w konkretnych przypadkach sytuacja bywa bardzo niejednoznaczna, choćby dlatego, że nie ma prawnej definicji pojęcia wiaty. Wątpliwa jest szczególnie sytuacja, gdy wiata przylega do budynku, jest z nim konstrukcyjnie związana i pełni dodatkowe funkcje, będąc np. zadaszeniem nad wejściem, a nie tylko składem drewna. W świetle orzecznictwa sądowego (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 października 2014 r. II SA/Gl 707/14), można się wówczas poważnie zastanawiać, czy w takiej sytuacji nie mają zastosowania przepisy dotyczące odległości budynków od granicy działki.
Te zaś z jednej strony pozwalałyby na umieszczenie takiej wiaty, wyposażonej w ścianę bez okien od strony granicy działki, w odległości 3 m od tej granicy. W szczególnych przypadkach odległość mogłaby być nawet mniejsza. Jednak z drugiej strony, budowę takiej wiaty można traktować już jako rozbudowę budynku.
O samodzielnej budowie wiaty na drewno przeczytasz tutaj.
Rob in Wood - mistrz stolarki niepokornej - zbudował segregator na surowce wtórne.
Redakcja: Jarosław Antkiewicz,
fot. ArtTower / pixabay.com
-
Jaka jest minimalna odległość od granicy działki, w której można postawić wiatę na drewno?
Minimalna odległość od granicy działki, w której można postawić wiatę na drewno wynosi 4 metry. -
Czy wymagane jest pozwolenie na budowę wiaty na drewno?
Budowa wiaty na drewno nie wymaga pozwolenia na budowę, ale wymaga zgłoszenia w starostwie. -
Czy są jakiekolwiek wyjątki od reguły 4-metrowej odległości?
Wyjątkiem od reguły 4-metrowej odległości jest sytuacja, gdy sąsiad wyrazi na to zgodę. -
Jakie są konsekwencje budowy wiaty na drewno bez zgłoszenia?
Budowa wiaty na drewno bez zgłoszenia może skutkować nałożeniem przez starostwo kary pieniężnej. -
Czy sąsiedzi mogą wpłynąć na decyzję o budowie wiaty na drewno?
Tak, sąsiedzi mogą wpłynąć na decyzję o budowie wiaty na drewno, jeśli wyrażą na to zgodę, wtedy można postawić wiatę bliżej niż 4 metry od granicy działki. -
Czytaj więcej Czytaj mniej