Zbuduj samodzielnie wiatę na drewno

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zbuduj samodzielnie wiatę na drewno

Wiata na drewno pozwala na bezpieczne przechowywanie drewna na opał, a także może stać się dekoracyjną częścią aranżacji ogrodu. Składzik tego typu można przygotować samemu. Dowiedz się, z czego budować drewutnię? Jak wykonać taką konstrukcję? Ile to kosztuje?

aktualizacja: 2022-06-21 08:24:39

Czym jest wiata na drewno? 

To przydomowa konstrukcja, w której przechowuje się drewno, aby nadawało się na opał do kotła grzewczego lub kominka. Okres sezonowania wynosi zwykle od 1-2 lat, podczas którego drewno traci kilkadziesiąt procent wilgotności, a w rezultacie w trakcie spalania generuje więcej energii i dłużej się pali.

Dodatkowym walorem opału, który był składowany np. wiacie na drewno dłużej niż rok jest fakt, że produkuje on mniej dymu oraz substancji szkodliwych dla środowiska i pozostawia mniej sadzy w przewodach spalinowych kotłów i kominków.

Z czego budować wiatę na drewno? 

Najlepszym materiałem do budowy wiaty jest zdecydowanie drewno sosnowe. Należy sprawdzić, jakiej jest jakości, a jeśli nie zostało zaimpregnowane ciśnieniowo, trzeba je samodzielnie zabezpieczyć. Do budowy wiaty na drewno można wykorzystać deski, krawędziaki lub bale.

Jednym z ważniejszych elementów składu na drzewo jest nieprzepuszczalny dach, który zabezpieczy opał przed opadami. Można go wykonać z blachodachówki, blachy lub papy.

Dach wiaty można wykonać z blachy falistej.

Fundamenty wiaty poleca się wykonać z betonu, dzięki czemu cała konstrukcja będzie stabilna. Na nich z kolei powinien znaleźć się niewysoki ruszt, który zapewni przepływ powietrza i uchroni drewno przed nadmiarem wilgoci i gniciem.

Gdzie umiejscowić wiatę na drewno? 

Wiata na drewno nigdy nie powinna znajdować się po północnej stronie domu, gdzie nie docierają promienie słońca.

Najczęściej wybieranym miejscem jest więc południowa strona, gdzie temperatura jest wyższa, przez co drewno nie jest narażone na nadmierną wilgoć.

Warto również podejść do tej kwestii pragmatycznie i postawić wiatę w miejscu, które nie będzie za bardzo oddalone od budynku. Dobrym miejscem będą okolice tarasu i drzwi wejściowych, dzięki czemu nie trzeba dźwigać drewna na dużym dystansie.

Wiata może zostać wkomponowana w ogród obok domu, być ustawiona pod ogrodzeniem albo tuż przy domu, gdzie dodatkową ochronę będzie stanowił okap dachu. 

Jak wybudować wiatę na drewno? 

Pierwszym krokiem po wybraniu odpowiedniego miejsca na wiatę jest zadbanie o fundamenty. Podłoże powinno być równe i twarde, a także wznosić się nieco ponad poziom gruntu. Dzięki temu, nawet podczas silnych opadów deszczu i śniegu, wilgoć nie dostanie się do drzewa od spodu.

Bezpośrednio pod wiatą powinny znaleźć się płyty chodnikowe albo wylewka z betonu, którą warto zabezpieczyć tubami szalunkowymi. Bloczki fundamentowe należy przykryć folią izolacyjną dodatkowo zabezpieczającą drewno przed ciągnięciem wilgoci z gruntu.

Poprawne wykonanie fundamentów gwarantujących stabilność i ochronę przed wilgocią, pozwala na zabranie się do konstruowania samej wiaty. 

Przygotowanie konstrukcji wiaty krok po kroku

  1. Przygotowanie 4 słupów nośnych (2 z przodu i 2 z tyłu konstrukcji, słupy muszą być ścięte pod kątem odpowiadającym nachyleniu dachu).
  2. Osadzenie słupów na kotwach wmurowanych lub wkopanych w ziemię.
  3. W celu dobrego wypoziomowania łączonych elementów (nierdzewnych) należy przykręcić lub przybić do nich kątowe złącza cieślarskie.
  4. Wiaty o dużej powierzchni wymagają montażu złączy po obu stronach słupów.
  5. Wykonanie podpór na dole i na górze.
  6. Połączenie ścian wiaty za pomocą desek lub kantówek.
  7. Należy zostawić min. 30 cm zapasu przy niższych złączach, aby zachować sztywność pokrycia dachowego.
  8. Dolne łączenia ze słupami pionowymi należy wykonać pod kątem 90° (łączy się je za pomocą wkrętów do drewna).
Przykładowy schemat budowy drewutni.

Wykończenie wiaty na drewno

Boczne ściany drewutni powinny być wykonane z bali lub desek, przez co możliwe będzie zabezpieczenie drzewa przed zacinającym deszczem oraz prószącym śniegiem.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem tej kwestii jest stosowanie ażurowych ścianek, które zapewniają przewiew, wyglądają efektownie, a ponadto umożliwiają zasadzenie roślin pnących przy wiacie. 

Jeśli wiata znajduje się przy ogrodzeniu lub pod domem, można tylną ścianę wykończyć kantówkami mocowanymi na krzyż, co znacznie wzmocni jej konstrukcję. Wolnostojące drewutnie warto z tyłu zasłonić ścianką ażurkową, jak w przypadku ścianek bocznych. 

Najprostszym sposobem na wykończenie dachu będzie montaż odpornej na wodę płyty ze sklejki, na której może znaleźć się blacha falista lub zwykła papa. Cała płyta powinna zostać przymocowana do konstrukcji nośnej i należy dopilnować, aby z każdej strony wystawała na około 30 cm, co uchroni drewno przed opadami.

Kiedy wiata jest już gotowa, warto zabezpieczyć drewniane elementy lakierobejcą lub specjalną farbą do drewna.

Koszt budowy wiaty na drewno 

Cena własnoręcznie zbudowanej drewutni zależy od jej rozmiarów i jakości materiałów. Średniej wielkości wiata bardzo dobrej jakości kosztuje około 2600 zł. W tej cenie znajdują się materiały z niewielkim zapasem, pozwalającym na docinanie elementów według własnych potrzeb, dach oraz okucia i wkręty.

Do ostatecznej kwoty należy doliczyć cenę środków do impregnacji - 5 litrów lakierobejcy to koszt około 200 zł i taka ilość zazwyczaj wystarcza dla małych składzików i średnich wiat.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Paź 2021, 05:48

16 minut temu, Gość Budowa wiaty napisał: Bzdura , conajmniej 5 tyś zlotych gotówką trzeba tetaz   Jutro będzie to 5 200 zł, a pojutrze 5 400. Będziesz pisał codziennie?

time image

Gość Budowa wiaty

05 Paź 2021, 05:31

Bzdura , conajmniej 5 tyś zlotych gotówką trzeba tetaz

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!