Porady: Działka
Kto może wytyczyć budynek w terenie?
Wytyczyć budynek w terenie może tylko uprawniony geodeta. Musi on także dokonać odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy. Jak wytyczyć budynek w terenie?
Jak pozbyć się kreta? Poznaj 3 skuteczne i tanie metody!
Odpowiedź eksperta: Krety to zwierzęta objęte ścisłą ochroną dlatego dopuszczalne jest ich odstraszanie albo wyłapanie i wyniesienie poza teren działki. Są one wrażliwe na drgania ziemi oraz hałas.
Kiedy potrzebny jest geodeta na budowie?
Budowa domu to przedsięwzięcie, które obliguje nas do nawiązania współpracy z wieloma specjalistami. Kontaktujemy się np. z architektem adaptującym, kierownikiem budowy czy wykonawcami. Jednym z pierwszych specjalistów, z którym przyjdzie nam rozmawiać jest geodeta. Poczytaj o tym, kiedy potrzebujesz geodety i jak powinny przebiegać prace geodezyjne na naszej budowie.
Czy gmina może nakazać podłączenie się do sieci kanalizacyjnej?
W mojej gminie niedawno wybudowali sieć kanalizacyjną. Czy muszę się do niej przyłączyć i zlikwidować szambo? Czy gmina może mi to "nakazać"?
Czy jest możliwość sprawdzenia średnich cen gruntów w mojej okolicy?
Ceny gruntów mogą być bardzo zróżnicowane nawet w najbliższej okolicy. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?
Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu darowizny działki?
Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu darowizny działki u notariusza? Działka rodziców została podzielona na 3 części. Jedną działkę otrzymam ja, a drugą siostra.
Jakie koszty towarzyszą zakupowi działki?
Jak przykładowo rozkładają się koszty zakupu działki i co musimy w nich uwzględnić?
W jakiej odległości od płotu sąsiada mogę postawić wiatę na drewno?
Mam dom ogrzewany przy pomocy kominka i chciałabym wybudować wiatę na drewno. W jakiej odległości od płotu od sąsiada mogę ją postawić?
Metody dbania o elektronarzędzia
Odpowiednia konserwacja, dbanie o czystość, korzystanie z oryginalnych akcesoriów i użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem to najważniejsze z czynników, które pozytywnie wpływają na długi i bezproblemowy okres użytkowania każdego elektronarzędzia.
Czy sieć gazowa na działce to duża wada?
Przez działkę budowlaną, którą chcę zakupić, a dokładnie wzdłuż zachodniej granicy działki przebiega sieć gazowa średniego napięcia. Czy to duża wada działki? Czy będzie to przeszkoda przy budowaniu domu? Czy można wzdłuż sieci sadzić drzewa, krzewy? Jak to miejsce w jakiś sposób zagospodarować?
Wspólny dom na działce męża
Budujemy wspólnie z mężem dom na działce, która przed ślubem należała do męża i w dalszym ciągu w księdze wieczystej tylko on figuruje jako właściciel. Jakie mam prawo do domu budowanego za wspólne pieniądze?
Czy gmina może zabrać działkę pod drogę publiczną bez pytania o zgodę właściciela?
Odpowiedź eksperta: Do wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego prowadzonego przez starostę można przystąpić, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy od złożenia właścicielowi oferty wykupu nieruchomości, rokowania zmierzające do sprzedaży nie zakończyły się zawarciem umowy.
Co zrobić, aby założyć kilka progów zwalniających na drodze?
Obok mojego domu jest ładna i równa droga asfaltowa - należy ona do gminy. Niestety, wiele osób jeździ po niej ponad dozwoloną prędkość 50 km/h. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są wymogi prawne, aby założyć na niej kilka progów zwalniających. Kto to może zgłosić i do jakiego urzędu?
Czy można podzielić działkę obciążoną kredytem hipotecznym?
Odpowiedź eksperta: Podział geodezyjny będzie możliwy, jeśli pozwalają na to przepisy gminne (dotyczące np. minimalnej powierzchni działki) oraz uwarunkowania urbanistyczne.
Jaka moc przyłączeniowa potrzebna jest na plac budowy. Powinno być 1 czy 3-fazowe?
Muszę wystąpić o przyłącze tymczasowe na potrzeby placu budowy. Wiem, że na dom potrzebuję 22 kW mocy. A jaka moc przyłączeniowa jest potrzebna do zasilania placu budowy? Czy przyłącze powinno być 1-fazowe czy 3-fazowe?
Czy trzeba być rolnikiem, aby wybudować dom w zabudowie siedliskowej?
Chcę na terenach wiejskich kupić siedlisko o powierzchni ok. 3000 m2, ale słyszałam, że muszę być rolnikiem, aby móc wybudować tam dom. Czy jest to zgodne z przepisami?
Jakie dokumenty należy skompletować przed pozwoleniem na budowę?
Odpowiedź eksperta: Gromadzenie potrzebnych dokumentów należy rozpocząć w wydziale architektury urzędu miasta, gminy lub dzielnicy. Tam uzyskamy wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takiego nie ma - decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (działki).
Czy postawię dom na wąskiej działce o szerokości 17 m?
Mam możliwość kupna działki o szerokości 17 m, która nie sąsiaduje z zabudowaniami. Chcę dom o szerokości 11,5 m, moje pytanie brzmi - czy mogę postawić go 1,5 m od granicy, ścianą bez okien i drzwi? A jak to jest z budowaniem domu na granicy działki?
Jak długo ważne są warunki zabudowy?
Dla mojej działki wydano decyzję o warunkach zabudowy. Jednak z powodu różnych zawirowań życiowych nie przystąpiłem do dalszych formalności i nie uzyskałem pozwolenia na budowę. Prawdopodobnie, wkrótce dla terenu na którym znajduje się moja działka zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Czy to oznacza, że moja "wuzetka" wygaśnie?
Jakie opłaty trzeba będzie wnieść w trakcie kompletowania dokumentów i na samo pozwolenie?
Na podstawie Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1635) nie podlega tej opłacie dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) w sprawach budownictwa mieszkaniowego.
Działka sprzedana dwa razy dwóm różnym osobom? Możliwe?
Odpowiedź eksperta: Niestety, jest to możliwe. Notariusz sporządzając umowę, dołącza do niej odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości i oświadcza, czy i kiedy zbadał księgę.
Do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki?
Noszę się z zamiarem kupna części działki, którą należy podzielić. Mam w związku z tym pytanie: do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki? Do kupującego czy sprzedającego? Czy jest to regulowane przepisami?
Dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu
Mam pytanie, czy ktoś może spotkał się z takim terminem jak "dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu"? Otóż sytuacja przedstawia się następująco: Teściowa użyczyła mnie i żonie działkę pod budowę domu, z tego względu że nie można było wydzielić 8 arów gruntu na samodzielną działkę. Cała działka ma 15 arów. Czy po użyczeniu gruntu jestem pełnoprawnym jej właścicielem? Wszystko jest załatwione notarialnie u notariusza łącznie z mapką itp. Zgodę na budowę dostaliśmy ja z żoną.
Jak pozbyć się służebności przejazdu?
Dostaliśmy od rodziców działkę, na której jest ustanowiona służebność przejazdu potwierdzona notarialnie. Sąsiad ma już drogę gminną z innej strony działki. Jak pozbyć się tej służebności?
Zmienił się współwłaściciel działki. Czy przejmuje zgody z sąsiadem?
Mam działkę na współwłasność. W oświadczeniu potwierdzonym notarialnie wyraziłam zgodę na zabudowę połowy działki przez drugiego współwłaściciela. Współwłaściciel się zmienił i czy nowy powinien uzyskać ode mnie zgodę na zabudowę działki, czy też obejmuje go poprzednia zgoda? Proszę również o wskazanie odpowiednich przepisów.
W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę dojazdową?
Mam działkę, na której chcę wybudować dom. Złożyłem wniosek o zabudowę, ale urząd gminy odmówił mi, ponieważ na mapach nie ma drogi dojazdowej do mojej działki. Jednak fizycznie droga istnieje, chociaż nie widnieje w księgach wieczystych na żadnej z sąsiednich nieruchomości. W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę? Czy gmina może objąć tę drogę jako gminną lub dojazdową? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Problem z granicami działki
Moja działka nie ma uregulowanych granic, a sąsiad, który o tym wie, buduje kolejne budynki. Nie jest on prawnym właścicielem nieruchomości, ma ją na umowę kupna-sprzedaży od pana X, który też kupił ją w ten sposób od właścicielki, która już nie żyje. Nie ma zachowanej ciągłości umów. Geodeta, który ma ustalić granice, nie wie, czy pozwać do sprawy mojego sąsiada, czy spadkobierców po właścicielce. Obawiam, się, że jak sprawa trafi do sądu, to może on odrzucić postępowanie z braku ustalonego właściciela.
Jak skutecznie odwodnić działkę budowlaną?
Odpowiedź eksperta: Jeżeli działka położona jest na gruntach przepuszczalnych (od piasków gruboziarnistych po gliny piaszczyste), to możemy wykonać drenaż opaskowy budynku za pomocą rur drenarskich PVC-U o średnicy min. 100 mm z filtrem jednowarstwowym.
Gdzie powinnyśmy się zgłosić w sprawie wycięcia drzew z naszej działki budowlanej?
Kupiliśmy działkę budowlaną, na której licznie rosną drzewa i krzewy. Chcemy większość z nich usunąć. Do jakiego urzędu mamy się zgłosić, aby dostać na to pozwolenie i czy poniesiemy z tego tytułu jakieś opłaty?
Wjazd na działkę
W pozwoleniu na budowę domu wjazd na działkę jest przewidziany z bocznej, szutrowej drogi. Wolałbym jednak mieć ten wjazd z drogi powiatowej. Czy gdybym go chciał tam wybudować, to muszę mieć dodatkowe pozwolenie na budowę?
Kto i w jakich sytuacjach ma prawo pierwokupu działki?
Odpowiedź eksperta: Prawo pierwokupu może wynikać z ustawy lub umowy. Umowne prawo pierwokupu powinno być ujawnione w księdze wieczystej, jakkolwiek nawet ujawnienie tego prawa nie powoduje niemożności sprzedaży nieruchomości innej osobie.
Jak uzyskać dostęp do drogi publicznej?
Mamy na oku pewną działkę bez dostępu do drogi publicznej. Jak załatwić sprawę z właścicielem działki, przez którą moglibyśmy tam dojeżdżać?
Ile zapłacę za uzyskanie pozwolenia na budowę?
Odpowiedź eksperta: Na podstawie ustawy o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U. nr 253 z 2004, poz. 2532) podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego są zwolnione z opłat skarbowych.
Gdzie się dowiedzieć, czy można budować na danej działce?
Mam upatrzoną działkę. Co sprawdzić i gdzie się dowiedzieć, czy można na niej budować?
Nie dostanę pozwolenia na budowę, gdyż na działce nie ma kanalizacji. Co można zrobić?
Jaki mamy wpływ na to, żeby droga gruntowa została utwardzona?