Kto i w jakich sytuacjach ma prawo pierwokupu działki?

Kto i w jakich sytuacjach ma prawo pierwokupu działki?

Odpowiedź eksperta: Prawo pierwokupu może wynikać z ustawy lub umowy. Umowne prawo pierwokupu powinno być ujawnione w księdze wieczystej, jakkolwiek nawet ujawnienie tego prawa nie powoduje niemożności sprzedaży nieruchomości innej osobie.

Jeżeli nie ma innych zastrzeżeń może być wykonane przez miesiąc od zawiadomienia o zamiarze sprzedaży nieruchomości. Złożenie przez uprawnionego oświadczenia o zamiarze skorzystania z tego prawa, zobowiązuje zbywcę do zawarcia umowy na takich samych warunkach, jak z potencjalnym kupcem.

 

Ustawowe prawo pierwokupu – m.in. nieruchomości rolnej – przysługuje pod pewnymi warunkami Agencji Nieruchomości Rolnych, współwłaścicielom, dzierżawcy nieruchomości rolnej.

 

Prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje też w pewnych wypadkach Gminie, co do:

  1. nieruchomości niezabudowanych, nabytych uprzednio od Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego;
  2. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości;
  3. własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
  4. własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, położonej na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne (lub nieruchomości, dla której została wydana decyzja o lokalizacji celu publicznego).

Ważne jest też zróżnicowanie skutków sprzedaży bezwarunkowej. Jeżeli prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy, sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna.

 

Redakcja BD
fot. przemysław1 (forum.budujemydom.pl)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

bajbaga
15-03-2018 16:19
Właściciel ma prawo do dysponowania swoją nieruchomością - jest ono powszechne. Wyjątek -  kiedy kupował/nabywał/otrzymał działkę z prawem pierwokupu dla określonej instytucji, osoby, itp.   Stosunek pokrewieństwa nic nie narzuca - a z rodziną najlepiej wychodzi ...
Z tego co wiem, wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa między Sprzedającym a Kupującym i stanu rodziny Sprzedającego. Tu raczej potrzeba radcy prawnego lub osoby, która spotkała się z dokładnie identyczną sytuacją.   W poszukiwaniu radcy - możliwe, że pomocna ...
Gość iwon342@wp.pl
15-03-2018 15:04
Witam, działka (po dziadkach) została podzielona na dwóch braci,(teraz są tam dwa oddzielne zabudowania), właścicielami tych działek zostali synowie tych braci. (obaj nie żyją) a jeden z właścicieli chce sprzedać swoją działkę z zabudowaniami czy ten drugi ma prawo pierwokupu ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz