Odpowiedź eksperta: Zabudowa siedliskowa jest ściśle związana z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego, a zatem jakiekolwiek budowle w granicach siedliska mogą stawiać osoby spełniające wymogi niezbędne do kwalifikowania ich jako rolników. Status rolnika można uzyskać jedynie wtedy, gdy dysponuje się gruntem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednimi kwalifikacjami - np. stażem pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołą o profilu rolniczym.
W zabudowie siedliska może znajdować się budynek mieszkalny oraz obiekty gospodarskie (np. stodoła, obora, stajnia, garaż), usytuowane zgodnie z warunkami zabudowy wydanymi przez urząd gminy. Osoba niespełniająca warunków "bycia rolnikiem" może, oczywiście, kupić siedlisko, ale budowa domu wymagać będzie przeprowadzenia procedury odrolnienia gruntu i uzyskania w gminie warunków zabudowy.
Często, przy zakupie tego rodzaju działek, ich właściciele dysponują dokumentem zezwalającym na zabudowę siedliskową, ale w przypadku zakupu przez nie-rolnika wydane warunki zabudowy nie mogą być podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Trzeba też pamiętać, że przy sprzedaży gruntów rolnych prawo pierwokupu ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (dawna Agencja Nieruchomości Rolnych).
Redakcja BD
fot. Maja_Mazurska / pixabay.com