Czy trzeba być rolnikiem, aby wybudować dom w zabudowie siedliskowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:12
Czy trzeba być rolnikiem, aby wybudować dom w zabudowie siedliskowej?

Chcę na terenach wiejskich kupić siedlisko o powierzchni ok. 3000 m2, ale słyszałam, że muszę być rolnikiem, aby móc wybudować tam dom. Czy jest to zgodne z przepisami?


Odpowiedź eksperta: Zabudowa siedliskowa jest ściśle związana z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego, a zatem jakiekolwiek budowle w granicach siedliska mogą stawiać osoby spełniające wymogi niezbędne do kwalifikowania ich jako rolników. Status rolnika można uzyskać jedynie wtedy, gdy dysponuje się gruntem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha w formie własności, wieczystej dzierżawy oraz odpowiednimi kwalifikacjami – np. stażem pracy w gospodarstwie rolnym, ukończoną szkołą o profilu rolniczym.

 

W zabudowie siedliska może znajdować się budynek mieszkalny oraz obiekty gospodarskie (np. stodoła, obora, stajnia, garaż), usytuowane zgodnie z warunkami zabudowy wydanymi przez urząd gminy. Osoba niespełniająca warunków "bycia rolnikiem" może, oczywiście, kupić siedlisko, ale budowa domu wymagać będzie przeprowadzenia procedury odrolnienia gruntu i uzyskania w gminie warunków zabudowy.

Często, przy zakupie tego rodzaju działek, ich właściciele dysponują dokumentem zezwalającym na zabudowę siedliskową, ale w przypadku zakupu przez nie−rolnika wydane warunki zabudowy nie mogą być podstawą do wydania pozwolenia na budowę . Trzeba też pamiętać, że – przynajmniej teoretycznie – przy sprzedaży gruntów rolnych prawo pierwokupu ma Agencja Nieruchomości Rolnych (która przejęła kompetencje dawnej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa).

Dopiero po rezygnacji z zakupu przez Agencję – co przy małych działkach jest niemal regułą – można będzie dokonać ostatecznej transakcji kupna−sprzedaży. Niekiedy właściciele działek rolnych próbują ominąć przepisy i oferują sprzedaż gruntu z gotowym pozwoleniem na budowę. Jednak w świetle prawa, nawet po wybudowaniu domu, gdy nowym właścicielem nie jest rolnik, konieczne będzie odrolnienie gruntu.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Aniasw

23 Mar 2020, 16:41

Dzień dobry. Planuję zakup działki 0.5 ha. Sprzedający przedstawił decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w projektowanej zabudowie zagrodowej. Dużo o tym czytam i nasuwa mi się wiele pytań : -czy nie będąc rolnikiem ...

time image

Gość robcji_40

31 Gru 2009, 11:49

Mam zamiar kupić 30 ar pole i zamierzam tam stworzyć rozsadę krzewów ogrodowych i teraz mam pytanie ,czy będę mógł tak postawić altankę , czy też mały domek?

time image

Gość shadow

29 Gru 2009, 18:21

Witam.Chce nabyc grunt rolny zeby zostac rolnikiem mam ukonczona zawodowke ogrodnicza,i jezeli nabede grunt powyzej 1ha mam zamiar go zalesic i chodowac konia krowe kozy i kury.czy w tym przypadku mam szanse zeby zostac rolnikiem i zabudowac dzialke zabudowa wg prawa zagospodarowania ale jako ...

time image

11 Wrz 2009, 09:37

Cytat Witam. Czy brak konieczności odralniania gruntu na terenie miasta oznacza jednocześnie, że nie ma potrzeby występowania o wyłaczenie gruntu z produkcji rolnej? Odrolnienie to popularne określenie wyłączenia gruntu z produkcji rolnej.

time image

Gość Jan

10 Wrz 2009, 11:01

Witam. Czy brak konieczności odralniania gruntu na terenie miasta oznacza jednocześnie, że nie ma potrzeby występowania o wyłaczenie gruntu z produkcji rolnej?

time image

03 Lip 2009, 07:36

Cytat Czyli jeżeli nie mam wykształcenia wyższego rolniczego, lub jeśli chcę kupić działkę mniejszą niż 1ha(w ofercie jest zaznaczona jako rolna), to i tak nic na niej nie postawię bez przekwalifikowania jej na rolną?? ...

time image

Gość Marysia

01 Lip 2009, 20:25

Czyli jeżeli nie mam wykształcenia wyższego rolniczego, lub jeśli chcę kupić działkę mniejszą niż 1ha(w ofercie jest zaznaczona jako rolna), to i tak nic na niej nie postawię bez przekwalifikowania jej na rolną??

time image

27 Lut 2009, 08:23

Kupić grunty rolne może każdy, z tym że prawo pierwokupu ma ANR. Natomiast inną kwestią jest możliwość budowy, bo to zależy od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z pewnością nie można rozbudowywać istniejących budynków bez uzyskania pozwolenia na budowę.

time image

Gość Robert

25 Lut 2009, 14:23

Rozumiem, ze jesli posiadam wyzsze wyksztalcenie (nie rolnicze) i zamieszkuje na terenie gminy w ktorej lezy gospodarstwo rolne (ok.1,5ha) ktore chce nabyc to z mocy ustawy zostane rolnikiem indywidualnym?Mowiac inaczej, czy moge kupic takie gospodarstwo bez udzialu ANR i czy moge bez pozwolenia ...

time image

15 Sty 2009, 08:43

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego jasno określa, kto w rozumieniu praw jest rolnikiem indywidualnym (w tym przypadku wystarczy odpowiednie wykształcenie), ale również warunek zamieszkiwania na terenie gminy na której znajduje się nieruchomość rolna jak i osobistego prowadzenia ...

time image

Gość majewa

14 Sty 2009, 13:59

bardzo proszę o przedstawienie przez eksperta podstawy prawnej na podstawie której twierdzi że aby być uznznym za rolnika wystarczy posiadać powyżej 1 ha i mieć wykształcenie. Tak się składa że jestem posiadaczem gruntów rolnych o pow. 1,43 ha i posiadam wykształcenie wyższe i ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny