W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę dojazdową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę dojazdową?

Mam działkę, na której chcę wybudować dom. Złożyłem wniosek o zabudowę, ale urząd gminy odmówił mi, ponieważ na mapach nie ma drogi dojazdowej do mojej działki. Jednak fizycznie droga istnieje, chociaż nie widnieje w księgach wieczystych na żadnej z sąsiednich nieruchomości. W jaki sposób mogę zalegalizować istniejącą drogę? Czy gmina może objąć tę drogę jako gminną lub dojazdową? Proszę o podanie podstawy prawnej.

aktualizacja: 2009-10-01 13:48:39

Odpowiedź eksperta: Proszę przede wszystkim ustalić, czy fizycznie istniejąca droga jest w ogóle objęta nieruchomościami sąsiadów, czy też stanowi odrębną działkę nieuregulowaną w żadnej księdze wieczystej. Jeżeli stanowi części sąsiednich działek, być może właściciele działek ustanowią na swoich działkach służebność drogi koniecznej dla działek położonych dalej od drogi, jakkolwiek mogą zażądać za to wynagrodzenia. Ten sposób będzie zapewne najszybszy, wymaga tylko wykonania mapy z zaznaczeniem istniejącego stanu na gruncie – i ujawnienia tego jako drogi koniecznej w poszczególnych księgach.

 

W przypadku braku porozumienia pomiędzy sąsiadami można wystąpić do Sądu Rejonowego z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej i wskazać jej przebieg po wydzielonym gruncie lub – jeżeli istniało na gruncie przez co najmniej 10 lat utwardzenie drogi – wystąpić o zasiedzenie takiej służebności.

 

Przejęcie własności drogi przez gminę jest możliwe tylko za zgodą właścicieli i zapewne nieodpłatnie, bowiem gmina nie ma interesu w zakupie tej drogi i późniejszym jej utrzymaniu. Służebności gruntowe regulują przepisy zawarte w art. 285–295 kodeksu cywilnego.

Redakcja BD
fot. macko333 (forum.budujemydom.pl)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!