Brak księgi wieczystej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-08-17 08:00:00
Brak księgi wieczystej
Gdy nieruchomość nie ma księgi wieczystej, we właściwym sądzie rejonowym można niekiedy znaleźć zbiór dokumentów, które dotyczą jej stanu prawnego: umowy, decyzje, postanowienia sądowe, dokumenty geodezyjne.

Brak księgi wieczystej
Zbiorów takich nie ma dziś jednak zbyt wiele, mogły one bowiem powstawać tylko do końca grudnia 1983 r. Od tej daty złożenie do takiego zbioru dokumentu dotyczącego prawa własności powodowało już założenie dla określonej w nim nieruchomości nowej księgi wieczystej.

 

W polskim prawie nabycie własności nieruchomości w większości przypadków nie jest uzależnione od istnienia księgi wieczystej czy też dokonania stosownego wpisu w niej. Istnieją jednakże wyjątki, jak w przypadku użytkowania wieczystego gruntu – wtedy księgi wieczyste (lub przynajmniej zbiory dokumentów) muszą być założone – bez nich prawo to nie powstanie.

 

Warto też pamiętać, że każda czynność dokonywana w formie aktu notarialnego dotycząca przeniesienia własności nieruchomości bez księgi wieczystej lub czynność dotycząca ustanowienia prawa podlegającego ujawnieniu w księdze spowoduje, iż powstanie nowa księga lub zostanie dokonany wpis w księdze już istniejącej. Jest tak ponieważ notariusz, który sporządza akt jest zobowiązany do zamieszczenia w nim wniosku o założenie księgi wieczystej i przesłania wypisu aktu do właściwego sądu w ciągu 3 dni.

 

Jak postępować, gdy działka, którą chcemy kupić, nie ma księgi? Powinniśmy spytać potencjalnego kontrahenta, czy ma inne dokumenty, które potwierdzają, że jest jej właścicielem, na przykład:

  • postanowienia sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku, dziale spadku lub zasiedzeniu, akty własności ziemi,
  • akty nadania,
  • decyzje administracyjne o zwrocie nieruchomości,
  • umowy przeniesienia własności gospodarstw zawieranych przed naczelnikiem gminy w latach 1978–1982.
Warto też wyegzekwować od właściciela zaświadczenie z sądu rejonowego (w którym teoretycznie księga miałaby być prowadzona), iż rzeczywiście dla tej nieruchomości nie ma księgi ani zbioru dokumentów.

 

Ponadto powinniśmy zwrócić się do organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków – informacja o braku księgi winna znajdować się na wydawanych przez ten podmiot dokumentach potrzebnych do założenia księgi – wypisie z rejestru gruntów i wyrysie z mapy ewidencyjnej.

 

Czasami brak księgi wieczystej może mieć również swoje dobre strony – nieruchomość nie może być wówczas np. obciążona hipoteką (gdyż ta powstaje obecnie tylko przez wpis w księdze wieczystej). Choć możliwe są transakcje bez księgi wieczystej, lepiej jednak przed kupnem nieruchomości zażądać, by sprzedający najpierw ją założył. Tylko wtedy bowiem będzie nas mogła chronić rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

 Notariusz Radosław Stępniak
Asesor Marek Wypart

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Cze 2019, 11:35

Dnia 15.03.2019 o 10:19, Przemko13 napisał: Na ekw nie ma możliwości szukać księgi po adresie ani numerze działki. Takie rzeczy to oferują tylko płatne portale komercyjne. No właśnie, czy nie byłoby prościej, gdyby ekw też umożliwiało takie wyszukiwanie? ...

time image

15 Mar 2019, 09:19

Nie wydaje mi się, by istnienie ekw przyczyniło się do szybkości działania urzędników. A to oni dalej muszą założyć księgę. Na plus jest na pewno to, że można przez internet dostać odpis z elektronicznej księgi, który ma moc prawną, a więc możemy omijać wizytę u urzędników. ...

time image

Gość rafi

04 Wrz 2018, 09:56

Nie minęło nawet 10 lat od tego wpisu, a tu już mamy do czynienia z elektronicznymi księgami wieczystymi. Zastanawiam się, co eis w tej materii zmieniło przez lata? (oczywiście poza formą księgi wieczystej). Dalej nie można ustanowić hipoteki na nieruchomości, która nie ma założonej ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny