Artykuły: Poradnik prawny
Ruszył bon energetyczny! Złóż wniosek. Można dostać 1200 zł dopłaty
Od sierpnia można składać wnioski o bon energetyczny. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek i kto może dostać dopłatę od prądu. Jaka jest wysokość bonu energetycznego w 2024 r.? Wyjaśniamy.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Czy decyzje WZ stracą ważność?
Mam działkę i decyzję o warunkach zabudowy, ale nie zacząłem się budować. Słyszałem, że gminy mają przyjmować jakieś plany ogólne - czy moja wuzetka straci ważność?
Mycie samochodu na posesji - czy to legalne i ekologiczne?
Mycie samochodu w przestrzeni prywatnej, czy to pod blokiem, czy na własnej działce, to czynność, która na pierwszy rzut oka wydaje się być całkowicie nieszkodliwa i legalna. W końcu, co może być złego w dbaniu o czystość własnego pojazdu? Okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Legalność i ekologiczność mycia auta na własnej posesji zależy od wielu czynników, w tym od przepisów lokalnych oraz od sposobu, w jaki wykonujemy tę czynność.
Jak prowadzić Elektroniczny Dziennik Budowy? Zmiana w przepisach
Pod koniec stycznia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy - Prawo budowlane, wprowadzająca kilka istotnych zmian w zakresie prowadzenia Dziennika Budowy. Jedną z nich jest możliwość skorzystania z jego elektronicznej wersji - EDB, dostępnej na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Od 2030 roku możliwe będzie korzystanie wyłącznie z Elektronicznego Dziennika Budowy.
WC na działce rekreacyjnej. Jakie musi spełnić wymogi prawne?
Jednym z pierwszych problemów do rozwiązania na działce rekreacyjnej, jest wybór rodzaju toalety, która będzie się na niej znajdować. Temat - wydawać by się mogło - przyziemny, w rzeczywistości może rodzić szereg wątpliwości. Istnieją przepisy regulujące tę kwestię. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Czy tabliczka z numerem domu jest obowiązkowa?
Numeracja domów jest niezwykle pomocną informacją ułatwiającą zarówno mieszkańcom, jak i wszelakim służbom odnajdywanie adresów. Jest bardzo istotna dla firm kurierskich i pocztowych, którym umożliwia dostarczanie przesyłek i korespondencji. W sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary, wypadki czy nagłe przypadki medyczne, szybka i precyzyjna lokalizacja adresu może być kluczowa dla ratowania życia i mienia.
Palenie liści i gałęzi na działce jesienią 2023 r. Jakie są obowiązujące przepisy?
Jesienią konieczne jest wykonanie licznych prac porządkowych na terenach działek, ogrodów i posesji, co związane jest z opadaniem liści oraz właściwym czasem na przycinanie drzewek i krzewów. Najprostszym rozwiązaniem na pozbycie się liści i gałęzi wydaje się spalenie ich na miejscu. Zanim się za to weźmiemy, warto zapoznać się z obowiązującymi w tej kwestii przepisami tak, aby nie narazić się na mandat.
Wpis w księdze wieczystej - tym sposobem załatwisz go najszybciej
Księga wieczysta zawiera najistotniejsze informacje o nieruchomości, takie jak: jej przeznaczenie, dane właściciela lub użytkownika wieczystego, prawa i roszczenia, ewentualne obciążenia hipoteczne. Kto składa wniosek o wpis do księgi wieczystej? Ile to kosztuje? Jak jest czas oczekiwania?
Legalizacja samowoli budowlanej - zasady
Obecnie, co do zasady, dąży się w pierwszej kolejności do zalegalizowania ewentualnej samowoli budowlanej. Dopiero w drugiej kolejności, jeżeli okaże się to niemożliwe, wydaje się decyzję o nakazie rozbiórki obiektu. Samo pojęcie samowoli budowlanej nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa. Jednak zwykle określa się w ten sposób wszelkie naruszenia ustawy Prawo Budowlane. Obecna obowiązuje od 1 stycznia 1995 r. - Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Tekst jednolity Dz.U. 2023 poz. 682, z późniejszymi zmianami).
Jak napisać pismo z reklamacją do dewelopera?
Mieszkania z rynku pierwotnego to spełnione marzenie wielu z nas. Co jednak zrobić, kiedy jedna ściana jest nieco krzywa, frontowe drzwi nie są idealnie spasowane z ościeżnicą, a gdzieniegdzie widać inne niedociągnięcia? Należy w takim przypadku złożyć pismo do dewelopera z opisem usterek oraz wnioskiem o ich naprawę z tytułu rękojmi.
Kategoria obiektu budowlanego - podział kategorii i ich znaczenie
Określenie kategorii obiektu budowlanego jest niezbędne na etapie zgłaszania projektu budowlanego i wystąpienia o pozwolenie na budowę. Według załącznika do Prawa budowlanego kategorii jest 30. Co oznaczają? Jakie kary grożą za niezgodność kategorii z przeznaczeniem budynku lub za samowolę budowlaną?
Czym jest mapa zasadnicza i co zawiera?
Mapa zasadnicza, nazywana Podstawową Mapą Kraju, należy do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Pozyskuje się ją w miejscowym Wydziale Geodezji w Starostwie Powiatowym. Do czego służy mapa zasadnicza i co zawiera? Jak dostosować skalę mapy zasadniczej? Jaki jest jej koszt?
Inspektor nadzoru budowlanego - co może skontrolować, jakie ma prawa?
Osoby, które zdecydowały się na budowę domu, mogą zostać skontrolowane przez inspektora nadzoru budowlanego w zasadzie w każdej chwili. Czasami do kontroli dochodzi w wyniku donosu sąsiada czy osób postronnych, innym razem jest ona niezbędna, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawne dotyczące budowy. Zanim dojdzie do takiego spotkania, warto dowiedzieć się, czego można się spodziewać? Jakie prawa ma inspektor i osoba kontrolowana?
Kontrole nadzoru budowlanego. Jakie prawa ma inspektor, a jakie inwestor?
Każdy budujący dom słyszał o instytucji inspektora nadzoru budowlanego. Większość jednak nie ma z nim nigdy do czynienia. Chociaż zdarza się, najczęściej na wniosek sąsiada, że pojawia się on na budowie. Rozwiewamy wątpliwości co do tego, co należy do zadań inspektora, jakie ma prawa oraz w jaki sposób inwestor może się bronić przed sankcjami, które nadzór budowlany może nałożyć...
Jakie zmiany można dokonać w projekcie?
Architekt dokonujący adaptacji projektu może zmienić bez zgody autora:
Jak zgodnie z prawem przystąpić do rozbudowy domu jednorodzinnego?
Popularnym rozwiązaniem - stosowanym w celu powiększenia powierzchni mieszkalnej - jest rozbudowa domu. W artykule tym podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić przed przystąpieniem do takiej inwestycji.
Stan deweloperski - co jeszcze można zmienić?
Standard, który obejmuje tak zwany stan deweloperski, zależy tak naprawdę od tego, co oferuje deweloper. W polskim prawie nie ma zapisu definicji, która ściśle określałaby, co dokładnie oznacza ten standard. Jeśli stoisz przed wyborem dotyczącym kupna nowego domu lub mieszkania - koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę, decydując się na mieszkanie w stanie deweloperskim, jaki jest koszt wykończenia, czym właściwie jest stan deweloperski i jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
Obowiązki kierownika budowy
Kierownik budowy, czyli człowiek odpowiedzialny za sposób prowadzenia prac budowlanych i wykonanie ich zgodnie z projektem.
Jaka będzie optymalna powierzchnia domu?
Uznaje się, że dom o powierzchni 120-150 m² (bez garażu) jest wystarczający dla czteroosobowej rodziny.
Czym jest mapa geodezyjna i w jaki sposób możesz ją wykorzystać?
Geodezja to dziedzina, której zadaniem jest ustalenie kształtu i wielkości Ziemi, a także precyzyjnym ustalaniem położenia konkretnych punktów na jej powierzchni. Pomiary terenowe, które są nieodłączną częścią tej nauki, pozwalają na przygotowanie opracowań graficznych w postaci map, które często stanowią niezbędne dokumenty, aby zgodnie z literą prawa zagospodarować teren czy też eksploatować istniejące już budowle. Co należy wiedzieć o mapach geodezyjnych i kiedy pomiary wykonane przez geodetów są wymagane? O tym w kolejnych częściach artykułu.
Czy warto kupić działkę z budynkiem do rozbiórki?
Rozważamy nabycie działki, na której stoi budynek do rozbiórki. Czy opłaca się kupić taką nieruchomość?
Odstąpienie od umowy czy wykonanie zastępcze - które rozwiązanie lepsze?
Wezwanie skierowane do wykonawcy nie przyniosło rezultatu. Pomimo upływu wyznaczonego terminu nadal wykonuje on prace w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową. Jakie uprawnienia przysługują inwestorowi?
Co to jest opłata adiacencka, kogo dotyczy i jak się przed nią bronić?
Coraz większa liczba właścicieli nieruchomości skarży się na konieczność uiszczania opłaty adiacenckiej, ustalonej przez gminę oraz sankcje w przypadku jej niezapłacenia. Oznaczają one bowiem ryzyko egzekucji administracyjnej, polegającej, np. na zajęciu wynagrodzenia za pracę. Co to jest opłata adiacencka, kogo dotyczy i jak się przed nią bronić?
Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?
Cieplejsze ściany, drzwi czy okna - to najłatwiej zauważyć, czytając nową wersję rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Jednak jeszcze ważniejsze jest tak naprawdę obniżenie limitu zużycia energii przez budynek. Bo w praktyce bardzo trudno będzie go osiągnąć bez wentylacji z odzyskiem ciepła albo wykorzystania OZE.
Obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego
W zasadzie należałoby napisać "inspektorzy nadzoru inwestorskiego", ponieważ może być ich kilku. W wypadku, w którym występuje konieczność ustanowienia kilku inspektorów o różnych specjalnościach, prawem (i obowiązkiem) inwestora jest wyznaczenie jednego z nich jako koordynatora ich czynności na budowie.
Które obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę?
Nie wszystkie obiekty budowlane, jakie chcemy usytuować w otoczeniu domu, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że działkę, która jest naszą własnością, możemy zagospodarować w dowolny sposób. W przypadku każdej budowy, nawet wiaty - należy brać pod uwagę przepisy techniczno-budowlane oraz sprawdzić, czy planowane prace nie wymagają zgłoszenia odpowiedniemu organowi.
Jak zagospodarować nieruchomość będącą zabytkiem?
Zakup zabytkowego budynku usytuowanego pośród wiekowych drzew i jego odrestaurowanie, aby spełniał dzisiejsze standardy mieszkaniowe, to częste marzenie. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z ograniczeń jakie mogą na nas nakładać przepisy prawa w zakresie budynków będących zabytkami.
Badanie stanu prawnego nieruchomości przed zakupem działki
Przed kupnem działki pod budowę domu jednorodzinnego należy ocenić stan prawny nieruchomości poprzez sprawdzenie zapisów w księgach wieczystych oraz warunków zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, albo w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania.
Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane z generalnym wykonawcą?
Coraz częściej, decydując się na budowę domu, korzystamy z pomocy profesjonalnych wykonawców. Podstawowym rodzajem umowy regulującej stosunki pomiędzy inwestorem a wykonawcą jest umowa o roboty budowlane. Praktyka pokazuje, że umowa ta jest jedną z najbardziej skomplikowanych umów funkcjonujących w obrocie prawnym. Co warto wiedzieć przed jej zawarciem i jak zabezpieczyć swoje wymarzone lokum?
Kiedy można zmienić wykonawcę robót budowlanych i jak to zrobić?
Co zrobić jeśli wykonawcy, któremu powierzyliśmy wykonanie robót daleko do profesjonalizmu? Czy musimy współpracować z wybraną firmą budowlaną, jeżeli już w trakcie prowadzenia prac jesteśmy niezadowoleni z ich jakości? Na szczęście nie.
Jak zabezpieczyć kredyt na budowę domu?
Koszt wybudowania domu, zwłaszcza tego wymarzonego, często przekracza nasze bieżące możliwości finansowe. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Kredyt stanowi wyraz swoistego rodzaju zaufania, którym kredytobiorca zostaje obdarzony pod pewnymi jednak warunkami, którymi kredytobiorca zabezpiecza spłatę kredytu. Warto o nich wiedzieć, zanim udamy się na pierwszą rozpoznawczą rozmowę do banku...
Zakup, zasiedzenie, dziedziczenie czy darowizna? Formy prawne nabycia nieruchomości
Najczęściej spotykanym sposobem nabycia działki budowlanej jest jej zakup. Olbrzymim plusem takiej formy nabycia nieruchomości jest możliwość dokonania wyboru co do lokalizacji działki. Planując zakup musimy być jednak dobrze przygotowani – należy w szczególności ustalić czy nieruchomość nie jest obciążona prawami ograniczającymi prawo własności oraz dopilnować by umowa została zawarta we właściwej formie.
Jak nabyć nieruchomość rolną pod budowę po 1 maja 2016 roku?
Wokół zieleń, spokój i bliskość natury… działka poza miastem może zauroczyć niejednego inwestora. Co jednak w przypadku, gdy okaże się, że grunty mają charakter rolny?
Wysokość opłat w sprawach z zakresu ksiąg wieczystych
Kwestia opłat dotyczących dokonania wpisu w księdze wieczystej uregulowana została w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2014.1025). W sprawach tych mamy do czynienia z opłatami o charakterze stałym. Poniżej zestawienie przedstawiające schemat opłat.
Budowa domów jednorodzinnych - nowelizacja prawa budowlanego
Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 28 czerwca 2015 r. Najbardziej wyczekiwana przez inwestorów jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych oraz obowiązku zgłaszania o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Zmiany dotyczą również ulg w opłatach legalizacyjnych samowoli budowlanej. W związku z tym nasuwa się pytanie – czy po wejściu w życie nowych przepisów, inwestor w procesie budowlanym będzie miał faktycznie ułatwione zadanie?
Obowiązki inwestora
Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w szczególności zapewnienie...