Stan deweloperski - co jeszcze można zmienić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Stan deweloperski - co jeszcze można zmienić?

Standard, który obejmuje tak zwany stan deweloperski, zależy tak naprawdę od tego, co oferuje deweloper. W polskim prawie nie ma zapisu definicji, która ściśle określałaby, co dokładnie oznacza ten standard. Jeśli stoisz przed wyborem dotyczącym kupna nowego domu lub mieszkania - koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę, decydując się na mieszkanie w stanie deweloperskim, jaki jest koszt wykończenia, czym właściwie jest stan deweloperski i jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

aktualizacja: 2021-09-17 05:57:27
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co oznacza stan deweloperski mieszkania?
  • Co zawiera stan deweloperski domu lub mieszkania?
  • Jakie są plusy i minusy zakupu mieszkania w stanie deweloperskim?
  • Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?
  • Jaki jest koszt wykończenia stanu deweloperskiego?

Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski nie ma swojego przełożenia w przepisach, a etap ten można określić między stanem surowym zamkniętym a stanem pod klucz. Wszystko zależy od umowy zawartej pomiędzy sprzedającym a kupującym - to w niej określa się warunki odbioru mieszkania.

Co zawiera stan deweloperski domu lub mieszkania?

Mimo że deweloperzy mogą przyjąć inne standardy co do stanu deweloperskiego, zazwyczaj oferują oni podobne rozwiązania. Dzieje się tak z powodu dużej konkurencji na rynku mieszkaniowym.

Jeśli deweloper oferuje stan surowy zamknięty jako stan deweloperski, nie wzbudzi zaufania: klienci znajdą dewelopera, który przestrzega niepisanych standardów.

Stan deweloperski domu lub mieszkania zawiera najczęściej:

  • położone tynki na ścianach i sufitach (gotowe do malowania),
  • wylewki betonowe pod posadzki,
  • instalację elektryczną, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną,
    UWAGA! Instalacje nie są montowane wraz z armaturą - taki stan nazywamy stanem pod klucz.
  • drzwi wejściowe, ale nie drzwi wewnętrzne (sporadycznie zdarzają się drzwi wewnętrzne, jest to jednak niepraktyczne podczas prac wykończeniowych),
  • okna i parapety zewnętrzne,
  • płytki na balkonie lub tarasie oraz balustrady,
  • bramę wjazdową i ogrodzenie,
  • jeśli stan deweloperski dotyczy mieszkania, to wówczas plac zabaw, jak i tereny wokół powinny być wykończone.
Tynki wewnętrzne
Mieszkanie w standardzie deweloperskim posiada m.in. tynki na ścianach i sufitach. (fot. Baumit)

Plusy i minusy zakupu mieszkania w stanie deweloperskim

Do plusów mieszkania w stanie deweloperskim zaliczymy przede wszystkim dużą dowolność, jeśli chodzi o wykończenie. W czasach, kiedy cenimy w sposób szczególny indywidualność, chcemy poczuć się w stu procentach jak u siebie. Stan deweloperski gwarantuje nam, że sąsiad nie będzie miał identycznego wykończenia wnętrz jak my: paneli, armatury lub płytek w łazience.

Oprócz tego za mieszkanie w stanie deweloperskim zapłacimy mniej niż za mieszkanie czy dom wykończony pod klucz. Możemy wtedy prace wykończeniowe rozłożyć w czasie - bez dodatkowych kredytów. Z drugiej strony wadą mieszkania w stanie deweloperskim są trudności z dostępem do dobrej ekipy wykończeniowej, co z kolei jest dużym utrudnieniem dla inwestorów, którzy nie potrafią sami wykończyć pomieszczeń.

Do minusów zaliczymy oczywiście koszty wykończenia oraz czas oczekiwania na wprowadzenie się do nowego lokum. Stan pod klucz jest idealny dla tych, którym nie przeszkadza fakt, że ktoś inny wybrał za nich płytki, podłogi czy armaturę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wymiana nieatrakcyjnych płytek czy armatury na odpowiadające gustom domowników może być równie kosztowna co kupno mieszkania w stanie deweloperskim.

Koszt budowy domu jest często niższy niż koszt wykończenia go. Także prace związane z budową idą nieraz szybciej niż mozolna wykończeniówka - tu znowu warto postawić na solidną ekipę. 

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski domu lub mieszkania wymaga od nas czujności. Zawsze sprawdź, jakie elementy standardu oferuje Ci deweloper - czytaj dokładnie umowę! 

Kupując mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim, warto też dowiedzieć się, czy deweloper ma w swojej ofercie pakiety wykończeniowe. Czasem, choćby ze względu na cenę, korzystnie jest zdecydować się na taką opcję.

Jaki jest koszt wykończenia stanu deweloperskiego?

Stan deweloperski domu kusi nas atrakcyjną ceną. Natomiast koszt wykończenia zależy od wielu czynników:

  • metrażu,
  • jakości użytych materiałów,
  • stopnia trudności prac wykończeniowych.

Za standard luksusowy możesz zapłacić znacznie więcej niż za samą budowę domu. Jednak większość osób decyduje się na stan pośredni lub ekonomiczny.

Za wykończenie w stanie pośrednim domu o powierzchni ok. 100 m2 zapłacisz 89-90 tysięcy złotych. Cena zależy też od cen materiałów budowlanych i wykończeniowych, które obecnie stale rosną. 

Dom w stanie deweloperskim wykończony ekonomicznie o podobnym metrażu (ok. 100 m2) to koszt 50-70 tys. złotych.

Wykończenie domu Cena ekonomicznego wykończenia domu o powierzchni ok. 100 m2 waha się od 50-70 tys., a pośredniego od 89-90 tys. zł. (fot. Kratki) 

Jeśli chcesz kupić mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim, zwróć uwagę na zapisy w umowie, skalkuluj koszty wykończenia (ustal, co jest najważniejsze, abyś mógł jak najszybciej zamieszkać w domu lub w mieszkaniu, a resztę kosztów rozłóż w czasie). Dzięki temu, nowe mieszkanie w stanie deweloperskim będzie dla Ciebie opłacalnym przedsięwzięciem - kupisz je taniej niż mieszkanie pod klucz i wykończysz bez brania dodatkowych kredytów.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!