Stan deweloperski - co jeszcze można zmienić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Stan deweloperski - co jeszcze można zmienić?

Standard, który obejmuje tak zwany stan deweloperski, zależy tak naprawdę od tego, co oferuje deweloper. W polskim prawie nie ma zapisu definicji, która ściśle określałaby, co dokładnie oznacza ten standard. Jeśli stoisz przed wyborem dotyczącym kupna nowego domu lub mieszkania - koniecznie przeczytaj poniższy artykuł! Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę, decydując się na mieszkanie w stanie deweloperskim, jaki jest koszt wykończenia, czym właściwie jest stan deweloperski i jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski nie ma swojego przełożenia w przepisach, a etap ten można określić między stanem surowym zamkniętym a stanem pod klucz. Wszystko zależy od umowy zawartej pomiędzy sprzedającym a kupującym - to w niej określa się warunki odbioru mieszkania.

Co zawiera stan deweloperski domu lub mieszkania?

Mimo że deweloperzy mogą przyjąć inne standardy co do stanu deweloperskiego, zazwyczaj oferują oni podobne rozwiązania. Dzieje się tak z powodu dużej konkurencji na rynku mieszkaniowym.

Jeśli deweloper oferuje stan surowy zamknięty jako stan deweloperski, nie wzbudzi zaufania: klienci znajdą dewelopera, który przestrzega niepisanych standardów.

Stan deweloperski domu lub mieszkania zawiera najczęściej:

 • położone tynki na ścianach i sufitach (gotowe do malowania),
 • wylewki betonowe pod posadzki,
 • instalację elektryczną, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną,
  UWAGA! Instalacje nie są montowane wraz z armaturą - taki stan nazywamy stanem pod klucz.
 • drzwi wejściowe, ale nie drzwi wewnętrzne (sporadycznie zdarzają się drzwi wewnętrzne, jest to jednak niepraktyczne podczas prac wykończeniowych),
 • okna i parapety zewnętrzne,
 • płytki na balkonie lub tarasie oraz balustrady,
 • bramę wjazdową i ogrodzenie,
 • jeśli stan deweloperski dotyczy mieszkania, to wówczas plac zabaw, jak i tereny wokół powinny być wykończone.
Tynki wewnętrzne
Mieszkanie w standardzie deweloperskim posiada m.in. tynki na ścianach i sufitach. (fot. Baumit)

Plusy i minusy zakupu mieszkania w stanie deweloperskim

Do plusów mieszkania w stanie deweloperskim zaliczymy przede wszystkim dużą dowolność, jeśli chodzi o wykończenie. W czasach, kiedy cenimy w sposób szczególny indywidualność, chcemy poczuć się w stu procentach jak u siebie. Stan deweloperski gwarantuje nam, że sąsiad nie będzie miał identycznego wykończenia wnętrz jak my: paneli, armatury lub płytek w łazience.

Oprócz tego za mieszkanie w stanie deweloperskim zapłacimy mniej niż za mieszkanie czy dom wykończony pod klucz. Możemy wtedy prace wykończeniowe rozłożyć w czasie - bez dodatkowych kredytów. Z drugiej strony wadą mieszkania w stanie deweloperskim są trudności z dostępem do dobrej ekipy wykończeniowej, co z kolei jest dużym utrudnieniem dla inwestorów, którzy nie potrafią sami wykończyć pomieszczeń.

Do minusów zaliczymy oczywiście koszty wykończenia oraz czas oczekiwania na wprowadzenie się do nowego lokum. Stan pod klucz jest idealny dla tych, którym nie przeszkadza fakt, że ktoś inny wybrał za nich płytki, podłogi czy armaturę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wymiana nieatrakcyjnych płytek czy armatury na odpowiadające gustom domowników może być równie kosztowna co kupno mieszkania w stanie deweloperskim.

Koszt budowy domu jest często niższy niż koszt wykończenia go. Także prace związane z budową idą nieraz szybciej niż mozolna wykończeniówka - tu znowu warto postawić na solidną ekipę. 

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski domu lub mieszkania wymaga od nas czujności. Zawsze sprawdź, jakie elementy standardu oferuje Ci deweloper - czytaj dokładnie umowę! 

Kupując mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim, warto też dowiedzieć się, czy deweloper ma w swojej ofercie pakiety wykończeniowe. Czasem, choćby ze względu na cenę, korzystnie jest zdecydować się na taką opcję.

Jaki jest koszt wykończenia stanu deweloperskiego?

Stan deweloperski domu kusi nas atrakcyjną ceną. Natomiast koszt wykończenia zależy od wielu czynników:

 • metrażu,
 • jakości użytych materiałów,
 • stopnia trudności prac wykończeniowych.

Za standard luksusowy możesz zapłacić znacznie więcej niż za samą budowę domu. Jednak większość osób decyduje się na stan pośredni lub ekonomiczny.

Za wykończenie w stanie pośrednim domu o powierzchni ok. 100 m2 zapłacisz 89-90 tysięcy złotych. Cena zależy też od cen materiałów budowlanych i wykończeniowych, które obecnie stale rosną. 

Dom w stanie deweloperskim wykończony ekonomicznie o podobnym metrażu (ok. 100 m2) to koszt 50-70 tys. złotych.

Wykończenie domu Cena ekonomicznego wykończenia domu o powierzchni ok. 100 m2 waha się od 50-70 tys., a pośredniego od 89-90 tys. zł. (fot. Kratki) 

Jeśli chcesz kupić mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim, zwróć uwagę na zapisy w umowie, skalkuluj koszty wykończenia (ustal, co jest najważniejsze, abyś mógł jak najszybciej zamieszkać w domu lub w mieszkaniu, a resztę kosztów rozłóż w czasie). Dzięki temu, nowe mieszkanie w stanie deweloperskim będzie dla Ciebie opłacalnym przedsięwzięciem - kupisz je taniej niż mieszkanie pod klucz i wykończysz bez brania dodatkowych kredytów.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA