Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?

Bezpuszkowa instalacja elektryczna jest korzystna zarówno z punktu widzenia inwestora, jak i elektryka. Z jednej strony minimalizuje możliwość popełnienia błędów przez wykonawcę, z drugiej sprawia, że instalacja estetycznie wygląda.

aktualizacja: 2022-04-29 10:01:54

Jak należy wykonywać współczesną instalację elektryczną? Spójrzmy na poniższy rysunek. Przedstawia on pomieszczenie bliźniaczo podobne do poprzedniego, pokazanego w artykule "Bezpuszkowa instalacja elektryczna to podstawa!". Zachowane też zostały wszystkie uprzednie funkcje instalacji elektrycznej. Jednak nie ma w niej ani jednej puszki łączeniowej pod sufitem!

Schemat: Jak należy wykonać bezpuszkową instalację elektryczną?

Bezpuszkowa instalacja elektryczna - punkt widzenia inwestora

Biorąc pod uwagę potrzeby inwestora, nic się tutaj nie zmienia. Mamy tak samo usytuowane punkty oświetleniowe, podobnie też gniazda wtyczkowe. Zresztą, można je kształtować i sytuować dowolnie, w zależności od zgłoszonych potrzeb.

Od razu też widać zalety. Z wyjątkiem przestrzeni podsufitowej oraz pasa przypodłogowego, ilość miejsc w ścianach, w których poprowadzono przewody elektryczne, jest zdecydowanie mniejsza! Poza tym, nawet bez znajomości tych miejsc, czyli topografii układania przewodów łatwo jest przewidzieć którędy są poprowadzone w ścianie. Na pewno będą to linie pionowe nad łącznikami oraz ewentualnymi kinkietami. Tyle! To wszystko! Naprawdę! Niemal cała ściana pozostaje inwestorowi do dyspozycji i nie musi się martwić, że próbując zawiesić jakiś obrazek przewierci zasilanie żyrandola.

Najważniejszy jest jednak brak puszek łączeniowych w ścianach pod sufitem, których dekielki są koszmarem dla estetów, psującym wygląd każdej ściany. Po prostu ich nie ma! W tej instalacji wszelkie niezbędne łączenia przewodów wykonuje się wyłącznie w puszkach instalacyjnych pod osprzętem, pod łącznikami i gniazdami wtyczkowymi.

Jest też trzecia kwestia, o której często się zapomina, gdyż dokucza dopiero w trakcie awarii, kiedy próbujemy zlokalizować wadliwe połączenie, a puszka łączeniowa jest na przykład zastawiona szafą. Otóż w instalacji bezpuszkowej taki problem nie wystąpi! Przecież łączniki są tuż obok drzwi i nie zastawiamy ich meblami! Dlatego też sprawdzenie prawidłowości połączeń pod wyłącznikiem nie będzie wymagało przemeblowania, ani też ustawiania niezbyt czystej drabiny na parkiecie, ewentualnie dywanie. Da się to zrobić bez demolowania pomieszczenia!

Wreszcie czwarta sprawa, kontrole okresowe. Wszystkie miejsca niezbędne do sprawdzenia instalacji są tutaj dostępne z poziomu podłogi, bo jak życie nas uczy, samoistne uszkodzenia przewodów w ścianach w zasadzie nie występują nigdy! Bywają, ale są powodowane zdarzeniami nadzwyczajnymi, typu tąpnięcia i pękania ścian, dlatego nie będziemy się nimi zajmować. Natomiast miejscami wrażliwymi na uszkodzenia są niemal wyłącznie połączenia, elektryk pomiarowiec nie będzie zatem skuwał tynku aby sprawdzić stan przewodów, bo nie ma takiej potrzeby! Estetyka pomieszczenia zostaje zachowana w każdych warunkach.

Bezpuszkowa instalacja elektryczna
Bezpuszkowa instalacja elektryczna (fot. jarmoluk/pixabay.com)

Bezpuszkowa instalacja elektryczna -najprostszy schemat domowej instalacji elektrycznej

Jeszcze więcej zalet instalacja bezpuszkowa ma dla elektryka ją wykonującego.

Po pierwsze - znika męcząca konieczność niewygodnej i niefizjologicznej pracy na drabinie, z rękami wyciągniętymi nad głową. Powtórzę się, ale tylko ten kto tego nie robił, nie zrozumie różnicy, kiedy stoi się na podłodze, narzędzia można odłożyć chociażby na jakiś taboret, a miejsce pracy dobrze oświetlić na przykład lampą warsztatową na niewysokim stojaku. Nie muszę też chyba dodawać, że wzrokowa kontrola prawidłowości wykonywanych połączeń jest o niebo lepsza i elektryk może być pewien właściwej jakości wykonawstwa.

Po drugie, nie mniej ważne. Przy bezpuszkowej instalacji elektrycznej nie sposób wręcz pomylić się w łączeniach! Mając na uwadze fakt, że kolory przewodów jednoznacznie określają nam ich przeznaczenie (Niebieski kolor żyły jest zarezerwowany dla przewodu neutralnego, zaś żółto-zielony dla przewodu ochronnego i jest to obowiązek prawny! Nie wolno tych kolorów używać dla innych celów!), oraz zasadę, że wyłącznik ma nam odcinać zasilanie, czyli przerywać przewód fazowy, otrzymujemy bardzo czytelny układ.

Trzyżyłowy przewód zasilający został przeprowadzony od rozdzielnicy i wprowadzony do puszki wyłącznika, taki sam przewód trzyżyłowy od niej odchodzi, aby zasilać naszą lampę, więc na dnie puszki łączymy ze sobą żyły niebieskie oraz oddzielnie żyły żółto-zielone i pozostają nam do wykorzystania dwie żyły, na przykład czarne, albo brązowe, tutaj kolorystyka jest obojętna. I te żyły łączymy do zacisków wyłącznika! Proste, prawda? Nie ma jak się pomylić! Poza tym, jeszcze przed montażem wyłącznika, możemy wzrokowo skontrolować połączenia wykonane na dnie puszki, a takiej możliwości nie mamy przy puszkach łączeniowych podsufitowych, kiedy upychamy wiązki przewodów, aby je zmieścić w jej wnętrzu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Nieco inaczej, ale podobnie będzie przy wyłączniku świecznikowym, na przykład do żyrandola. Tutaj przewód odprowadzający musi być czterożyłowy (zalecam stosowanie takich zawsze, ułatwiają nam później życie, gdy gospodyni domu zamarzy o zmianie lampy w jakimś pomieszczeniu), jednak tak samo łączymy przewody niebieskie i żółto-zielone, pozostaje nam natomiast trzy żyły kolorowe. Ale teraz mamy wyłącznik o trzech zaciskach, więc problemów z jego podłączeniem również nie będzie. Identyfikacja przewodu zasilającego również nie sprawia żadnych trudności, to żyła z przewodu, gdzie jest ich tylko trzy.

Po trzecie - wyraźne rozdzielenie obwodów o różnym przeznaczeniu. W instalacji z puszkami rozgałęźnymi, przewody zasilające oświetlenie jak i przewody do gniazd wtyczkowych spotykają się w jednej puszce, w jednej małej przestrzeni. A są to przewody do przesyłu różnych mocy. Oświetlenie nie wymaga jej tak dużo, jak niektóre odbiorniki zasilane z gniazdek. Dlatego też przewody instalacji gniazdek nagrzewają się bardziej, a ich połączenia częściej ulegają awariom. I nierzadko bywa tak, że uszkodzenie jest lawinowe. Łuk elektryczny z jednej awarii powoduje uszkodzenie innych połączeń i/lub izolacji innych przewodów, a w efekcie zostajemy pozbawieni zarówno oświetlenia, jak i możliwości korzystania z urządzeń elektrycznych. Rozdzielenie obydwu instalacji eliminuje taką możliwość oraz zwiększa łatwość i pewność ustalenia przyczyn awarii, pozwala też na ich szybsze usunięcie.

O tym, że w instalacji bezpuszkowej całkowicie eliminuje się również możliwość błędnych połączeń obwodów podczas wykonywania instalacji, nie będę się rozpisywał, chociaż taka możliwość jest bardzo prawdopodobna w dzisiejszych czasach, kiedy deweloperzy oszczędzają na wszystkim i instalację gniazd wtyczkowych wykonują przewodem o przekroju żył 1,5 mm kwadratowego. Spróbujcie wtedy właściwie wykonać połączenia w puszce rozdzielczej, do której dochodzi osiem przewodów kilkużyłowych i wszystkie żyły mają ten sam przekrój. Część obwodów jest przy tym chroniona zabezpieczeniem różnicowo-prądowym, a część (oświetlenie) nie jest, bo nie ma takiego wymogu prawnego. Elektrykowi wykonawcy na drabinie życzę w takiej sytuacji powodzenia oraz zdrowia. I nie zazdroszczę!

Natomiast wykonywanie obwodów gniazdek wtyczkowych w instalacji bezpuszkowej stanowi dość obszerne zagadnienie, dlatego zostanie omówione szczegółowo w oddzielnym opracowaniu pt. Bezpuszkowa instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku

Stanisław Liberski

Zdaniem naszych Czytelników

Gość awers

14 Jan 2021, 23:34

To, że małolaty nie mają wiedzy, nie jest niczym niezwykłym. Dwa dni temu spotkałem w necie zażartą dyskusję, w której jeden z młodych gniewnych wyśmiewał absolwentów szkoły, bo on poszedł na 7-dniowy kurs w SEP-ie i wyszedł z niego z "papierami". Bez żadnej szkoły. Taka jest ...

Gość jaśko

09 Jan 2021, 13:06

jestem starym elektrykiem ( juz ponad 50 lat po szkole ) pomagałem ostatnio w gotowym budynku połączyc instalacje ( wykonawca zaginął po etapie ułozenia przewodów i tablicy rozdzielczej...z odbiorem ) ie było tylko osprzetu ani w domu ani w bramie wjazdowej ani garazu....moja rolą ...

Gość leo 57

04 Nov 2020, 10:59

Obecnie wyrażane opinie to marketing. Brak profesjonalistów na rynku i pseudo edukacja w internecie dowodem upowszechniania radosnej twórczości pseudo fachowców. Wystarczy porównać poszczególne informacje. Instalacje wykonane 50 lat temu są w pełni sprawne jeśli zostały wykonane ...

06 Mar 2020, 06:15

3 godziny temu, Gość Kasia napisał: bzdura, a listwy przypodłogowe do paneli ? dajcie sobie spokój z wymyślaniem co chwilę nowych "nowinek" jak jest coś, co jest standardem, do tego działa i się sprawdza. Listwy przypodłogowe do paneli się kupuje i montuje. Wiemy.

Gość Kasia

06 Mar 2020, 03:03

bzdura, a listwy przypodłogowe do paneli ? dajcie sobie spokój z wymyślaniem co chwilę nowych "nowinek" jak jest coś, co jest standardem, do tego działa i się sprawdza.

01 Mar 2020, 20:57

5 godzin temu, uroboros napisał: Być może mylnie mi się kojarzą puszki pod sufitem, a on ma na myśli puszki od przełączników...   Tak, to są różne puszki. Jedne to są puszki instalacyjne, a te drugie to puszki osprzętowe.  Z tych drugich ...

Gość mhtyl

01 Mar 2020, 18:16

32 minuty temu, uroboros napisał: Co to jest? Miało być przełączników odnośnie do tego co Ty napisałeś. Bo przełączników raczej nie montuje się w puszkach tylko wyłączniki i gniazda wszelakiego rodzaju.      

Gość

01 Mar 2020, 17:39

1 godzinę temu, mhtyl napisał: przeliczników Co to jest?     2 godziny temu, uroboros napisał: przełączników wyłączników, pstryczków...

Gość mhtyl

01 Mar 2020, 16:05

36 minut temu, uroboros napisał: Być może mylnie mi się kojarzą puszki pod sufitem, a on ma na myśli puszki od przełączników... To wtedy gość faktycznie nie kręci... Dobrze Ci się kojarzą że tych puszek pod sufitem w instalacji bez-puszkowej ...

Gość

01 Mar 2020, 15:24

Dnia 26.02.2020 o 00:06, Gość jacek napisał: prowadzi sie dodatkowo mostkizasilające od puszki do puszki Być może mylnie mi się kojarzą puszki pod sufitem, a on ma na myśli puszki od przełączników... To wtedy gość faktycznie nie kręci...

01 Mar 2020, 11:08

Dnia 26.02.2020 o 00:19, uroboros napisał:   Hmmm... coś gościu kręcisz... Nie. Współczesne oświetlenie to przecież nie tylko jedna, centralnie umieszczona lampa. Polecam temat Co uwzględniać przy planowaniu instalacji oświetlenia? Niezależnie ...

26 Feb 2020, 01:06

59 minut temu, Gość jacek napisał: Witam, praktykuje jako elektryk w Belgii. No to opisz więcej i dokładniej, a wcześniej założ konto na forum - bo to ułatwia dyskusję 

Gość

26 Feb 2020, 00:19

10 minut temu, Gość jacek napisał: instalacje jako wyłącznie bezpuszkowe.   10 minut temu, Gość jacek napisał: prowadzi sie dodatkowo mostkizasilające od puszki do puszki. Hmmm... coś gościu kręcisz...

Gość jacek

26 Feb 2020, 00:06

Witam, praktykuje jako elektryk w Belgii. tutaj wykonuje sie instalacje jako wyłącznie bezpuszkowe. puszka max głębokośc 65mm. wszystko daje się zrealizować bez problemów! no chyba że pojawi sie się elektryk z Polski wtedy ratuj sie kto może. dodam że w oświetleniu prowadzi sie ...

31 Jan 2020, 08:46

Dnia 27.01.2020 o 17:51, Gość andrzej napisał: przy instalacji bez puszek łączeniowych większe zużycie przewodów elektrycznych, Zgadza się, trochę większe. Jednak oszczędności jest więcej. I per saldo i tak wychodzi taniej.

Gość andrzej

27 Jan 2020, 17:51

przy instalacji bez puszek łączeniowych większe zużycie przewodów elektrycznych,

17 Jan 2020, 00:05

Dnia 12.01.2020 o 11:40, Gość elektrischen napisał: minusem bezpuszkowej jest ; - mniej czytelna instalacja  Nie masz najmniejszego pojęcia o instalacjach.

Gość mhtyl

12 Jan 2020, 14:05

2 godziny temu, Gość elektrischen napisał: minusem bezpuszkowej jest ; - mniej czytelna instalacja a dokładnie przewidywanielokalizacji trasy kabla pod tynkiem -w razie awarii rozkręcamy włącznik czy tam gniazdko zeby dobrać się do połączeń wewnątrz -więcej miejsca ...

12 Jan 2020, 12:40

57 minut temu, Gość elektrischen napisał: minusem bezpuszkowej jest ; - mniej czytelna instalacja a dokładnie przewidywanielokalizacji trasy kabla pod tynkiem -w razie awarii rozkręcamy włącznik czy tam gniazdko zeby dobrać się do połączeń wewnątrz -więcej miejsca ...

12 Jan 2020, 12:25

Dnia 11.02.2019 o 00:15, Gość Kamil1934 napisał: HA Ha HA !!! W Realu ne jest tak cudowna ta instalacja, jak opisano w artykule. Taka pierwsza lepsza sutuacja: Jestem elektrykiem jadę na biały montaż instalacji bezpuszkowej cena za włącznik/gniazdo 10zł/sztuka. TYP: ...

Gość elektrischen

12 Jan 2020, 11:40

minusem bezpuszkowej jest ; - mniej czytelna instalacja a dokładnie przewidywanielokalizacji trasy kabla pod tynkiem -w razie awarii rozkręcamy włącznik czy tam gniazdko zeby dobrać się do połączeń wewnątrz -więcej miejsca i wygodniej w dużych puszkach

Gość Jurek

03 Nov 2019, 12:27

Kto może pokazać przykładowe schematy prowadzenia kabli bez puszek Albo zdjęcia już zrobionej instalacji bez puszek Dziękuje

Gość Kamil1934

11 Feb 2019, 00:15

HA Ha HA !!! W Realu ne jest tak cudowna ta instalacja, jak opisano w artykule. Taka pierwsza lepsza sutuacja: Jestem elektrykiem jadę na biały montaż instalacji bezpuszkowej cena za włącznik/gniazdo 10zł/sztuka. TYP: włącznik podwójny schodowy ilość żył : 6 żył schodówki,3 ...

18 Jun 2018, 15:40

23 minuty temu, Gość fail napisał: Pomysł instalacji po jednym kablu wydaje się być tak głupi i niepraktyczny, że trudno mi uwierzyć, że ktoś na taki wpadł Masz rację, wydaje Ci się.

Gość fail

18 Jun 2018, 15:16

Pomysł instalacji po jednym kablu wydaje się być tak głupi i niepraktyczny, że trudno mi uwierzyć, że ktoś na taki wpadł :)

Gość esiek

17 May 2018, 13:57

Instalacja bezpuszkowa ma swoje zalety brak szpetnych puszek na scianie polaczenia wykonuje sie w puszkach wylocznikow i gniazd.wada jest ze wymaga wwieksza ilosc przewodu

24 Apr 2018, 09:09

11 godzin temu, Gość Artur napisał: Tak tak, gratuluję pomysłu instalacji bezpuszkowych. Kto wymyśla takie głupoty i kto znajduje takie bzdurne zalety takich instalacji. Też nie wiem, ale temu co wymyślił instalację elektryczną bezpuszkową należy się ...

24 Apr 2018, 02:29

10 godzin temu, Gość Artur napisał: Tak tak, gratuluję pomysłu instalacji bezpuszkowych. Kto wymyśla takie głupoty i kto znajduje takie bzdurne zalety takich instalacji. pewnie tacy sami ... co lubią mieć na ścianach nasrane dekielków plastikowych , patrzenie ...

Gość Artur

23 Apr 2018, 22:00

Tak tak, gratuluję pomysłu instalacji bezpuszkowych. Kto wymyśla takie głupoty i kto znajduje takie bzdurne zalety takich instalacji.

02 Oct 2017, 19:16

Dnia 21.08.2017 o 00:10, Rafał Rzeźnik napisał: Witam. Zrób tak jak napisałeś. Poprowadź zasilanie z gniazdka do wlacznika a z wlacznika do żyrandola. Opcjonalnie odcinek z lampy do wlacznika poprowadź przewodem 4 żyłowym jesli masz żyrandol 2 strefowy.  Kretyństwo. ...

22 Aug 2017, 09:13

Dnia 20.08.2017 o 22:48, Gość Łukasz b napisał: Czy można żyrandol zasilić od gniazdka czyli przewód od żyrandola do wlacznika od wlacznika do gniazdka Z góry dzięki A mnie tu pachnie jakąś sklerozą albo awarią wcześniejszego zasilania O ile skleroza ...

Gość mhtyl

21 Aug 2017, 18:48

1 minutę temu, Rafał Rzeźnik napisał: Co do kolorów żył to oczywiście żart   To kamień z serca bo był tu kiedyś taki gość co twierdził że kolory są bez znaczenia, ba nawet się dziwił po co są kolory

21 Aug 2017, 18:45

Co do kolorów żył to oczywiście żart  

Gość mhtyl

21 Aug 2017, 18:41

3 minuty temu, Rafał Rzeźnik napisał: Mhty widocznie nie jesteś na bieżąco z normami elektrycznymi jeśli mówisz że pisze bzdury.   Zezwala się na stosowanie w budynkach mieszkalnych wspólnych obwodów dla odbiorników oświetleniowych gniazd wtyczkowych, ...

21 Aug 2017, 18:32

Mhty widocznie nie jesteś na bieżąco z normami elektrycznymi jeśli mówisz że pisze bzdury.   Zezwala się na stosowanie w budynkach mieszkalnych wspólnych obwodów dla odbiorników oświetleniowych gniazd wtyczkowych, jeżeli w danym pomieszczeniu będą zastosowane co najmniej ...

21 Aug 2017, 15:05

Ps. Nie dopisałem, a ważne. Te symbole mają zastosowanie przy wszystkich urządzeniach elektrycznych.

Gość mhtyl

21 Aug 2017, 15:00

Zgadza się, bo nie wszystkie żyrandole wymagają "uziemienia". Teraz jest sporo i mnogo żyrandoli z tworzywa.

21 Aug 2017, 14:55

Taka informacja "wspomagająca": Jeśli lampa/żyrandol jest oznaczona symbolem: powinien być przewód PE  Jeśli ma taki symbol: przewód PE nie jest wymagany.

Gość mhtyl

21 Aug 2017, 14:48

2 minuty temu, bajbaga napisał: Ale błędem (rażącym)  nie jest także pisanie o 4 żyłowej instalacji.  https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/23024-jak-podlaczyc-zyrandol-w-nowej-i-starej-instalacji  Ależ przecież ja nie twierdzę że jest 

21 Aug 2017, 14:44

Ale błędem (rażącym)  nie jest także pisanie o 4 żyłowej instalacji.  https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/23024-jak-podlaczyc-zyrandol-w-nowej-i-starej-instalacji 

Gość mhtyl

21 Aug 2017, 14:37

Żyrandol nie potrzebuje przewodu ochronnego i to nie jest raczej rażącym błędem.

21 Aug 2017, 12:56

1 godzinę temu, mhtyl napisał: a do żyrandola wystarczy kabel trzy żyłowy Wystarczy albo i nie - w nowych instalacjach. Współczesna instalacja jednak bazuje (przynajmniej teoretycznie) na 4 przewodach:     To tylko w kwestii formalnej. 

Gość mhtyl

21 Aug 2017, 11:05

10 godzin temu, Rafał Rzeźnik napisał: Witam. Zrób tak jak napisałeś. Poprowadź zasilanie z gniazdka do wlacznika a z wlacznika do żyrandola. Opcjonalnie odcinek z lampy do wlacznika poprowadź przewodem 4 żyłowym jesli masz żyrandol 2 strefowy.  Co ...

21 Aug 2017, 00:10

Witam. Zrób tak jak napisałeś. Poprowadź zasilanie z gniazdka do wlacznika a z wlacznika do żyrandola. Opcjonalnie odcinek z lampy do wlacznika poprowadź przewodem 4 żyłowym jesli masz żyrandol 2 strefowy. 

Gość Łukasz b

20 Aug 2017, 22:48

Czy można żyrandol zasilić od gniazdka czyli przewód od żyrandola do wlacznika od wlacznika do gniazdka Z góry dzięki

26 Jun 2017, 13:51

2 godziny temu, Gość Typowy Janusz napisał: powiem tak: instalacja bezpuszkowa do gniazdek jak najbardziej, natomiast do oświetlenia już niekoniecznie A co w nich będziesz robił dla oświetlenia? Pająki hodował?

Gość Typowy Janusz

26 Jun 2017, 11:06

powiem tak: instalacja bezpuszkowa do gniazdek jak najbardziej, natomiast do oświetlenia już niekoniecznie

25 Nov 2016, 21:08

Cytat może są zalety, ale są też i wady. Jak elektryk nie może sobie poradzić z łączeniem wielu przewodów w jednej puszce, to niech nie nazywa się elektrykiem. Jak dziadek został czterdzieści lat za murzynami, to niech nie kwęka.

Gość dziadek

15 Nov 2016, 10:31

może są zalety, ale są też i wady. Jak elektryk nie może sobie poradzić z łączeniem wielu przewodów w jednej puszce, to niech nie nazywa się elektrykiem.

Gość elektryk

21 Oct 2016, 16:55

Czyżby powrót do taniej lansowanej w latach siedemdziesiątych instalacji w oparciu o tzw. CPR-y?

30 Mar 2016, 15:04

kończę właśnie zlecenie , jeszcze z cztery tygodnie i skończę ....był na początku elektryk który chciał ,,rozetki '' ładować ....wszędzie , był ze strony inwestora , potem był drugi podobny ....wylecieli z budowy na pysk ....powiedziałem inwestorowi że jak coś ma się schajcować ...

29 Mar 2016, 22:54

Cytat czyli zgadzasz się, że jednak przewodów pod łącznikiem jest więcej niż Twoje 5, czyli i tak łączenie ich powoduje pewien powiedzmy dyskomfort dla instalatora/wykonawcy (jak sugeruje artykuł doświadczony wykonawca ma z puszką wielkie ...

Gość robert

29 Mar 2016, 22:04

Z tymi różnicówkami to chyba trochę przedstawiono na skróty. Dziesięć przykazań dla elektryka zawartych w Warunkach Technicznych paragraf 183.1 mówi coś innego na ten temat. A rozporządzenia są obowiązkowe, normy natomiast dobrowolne

Gość skubi

10 Feb 2016, 17:14

czyli zgadzasz się, że jednak przewodów pod łącznikiem jest więcej niż Twoje 5, czyli i tak łączenie ich powoduje pewien powiedzmy dyskomfort dla instalatora/wykonawcy (jak sugeruje artykuł doświadczony wykonawca ma z puszką wielkie trudności w odnalezieniu się w przewodach). ...

09 Feb 2016, 21:00

Cytat biorąc nawet pod uwagę przykład obrazkowy z artykułu, musimy do dwóch punktów doprowadzić od łącznika kable 3x1,5 do tego kabel zasilający 3x1,5 co łącznie daje nam 9 żył pod łącznikiem oświetleniowym - bo niby gdzie miałby ...

Gość skubi

08 Feb 2016, 14:54

biorąc nawet pod uwagę przykład obrazkowy z artykułu, musimy do dwóch punktów doprowadzić od łącznika kable 3x1,5 do tego kabel zasilający 3x1,5 co łącznie daje nam 9 żył pod łącznikiem oświetleniowym - bo niby gdzie miałby Pan łączyć bez puszki przewody N i PE - przy lampach ...

05 Feb 2016, 15:39

Cytat W instalacji bezpuszkowej do puszki pod łącznikiem musimy doprowadzić Fazę, przewody N i PE i wyprowadzić krotność tych przewodów w zależności od ilości obsługiwanych punktów oświetleniowych. Konkludując jest to instalacja droższa ...

Gość skubi

04 Feb 2016, 14:36

Faktycznie supcio :/- tylko puszki pod łącznikami muszą być co najmniej 8cm głębokości aby połączyć te wszystkie kable dochodzące do danego łącznika - nawet wolenie myśleć ile tych połączeń i kabli byłoby w przypadku punktu składającego się np. z dwóch podwójnych łączników ...

04 Feb 2016, 14:36

...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!