Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?

Inwestor i użytkownik obiektu nie powinien zaprzątać sobie głowy podziałem całej instalacji gniazdek na obwody, to zadanie dla projektanta instalacji który wie, że istnieje obowiązek indywidualnego zasilania odbiorników o mocy powyżej 2 kW, zaś doświadczenie podpowiada mu oddzielenie szczególnie ważnych gniazdek od tych pozostałych.

Planowanie gniazdek

Szczególnie ważnymi gniazdkami są na przykład gniazdko zasilania lodówki, gniazdko zasilania pompki ogrzewania i/lub podobne. Te odbiorniki nie powinny być narażone na wyłączenie z powodu awarii innych urządzeń!

Użytkownik powinien skupić się na jak najdokładniejszym zaplanowaniu roli poszczególnych pomieszczeń, oraz ich wyposażenia i usytuowania tegoż wyposażenia, na przykład mebli. Pozwoli to usytuować odpowiednią ilość gniazd (których i tak najczęściej okazuje się za mało) jak najlepiej w stosunku do przyszłych potrzeb. Szczególnie jest to ważne w kuchni! Unikamy wtedy stosowania w przyszłości przedłużaczy, które są nieestetyczne, kłopotliwe, a bywają też niebezpieczne, również pod względem pożarowym.

Dobór gniazdek i łączników
Agnieszka i Maciej stoją przed wyzwaniem wykończenia domu w stanie deweloperskim. Zaprosili na budowę Ewę Kramm, architekt wnętrz, by doradziła im, jak dobrać łączniki i gniazda.
Należy dobrze przemyśleć ilość gniazd szczególnie w kuchni
fot. Budujemy Dom / Lilianna Jampolska

Ważna jest też wysokość umieszczenia gniazdek w pomieszczeniach, standardowe zalecenie 30 cm od podłogi nie wszystkim odpowiada, szczególnie osobom w starszym wieku. Nie ma przeszkód w takiej sytuacji, aby umieścić je nieco wyżej. Nie zapomnijmy również, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci, w pokojach dziecięcych zastosowano gniazdka których budowa uniemożliwia włożenie czegokolwiek tylko w jedną z dziurek.

Planowanie instalacji sterującej żaluzjami lub roletami

Należy zdawać sobie sprawę, że nawet zbędne położenie kilku czy kilkunastu odcinków przewodów na etapie budowy obiektu jest wielokrotnie tańsze, niż konieczność dołożenia jednego w sytuacji, kiedy wnętrza są już wykończone. Dlatego w sytuacji niepewności, czy jakieś rozwiązanie będziemy stosować czy też nie, warto ponieść wydatek kilkudziesięciu złotych, aby w przyszłości móc do tematu wrócić. Często takim tematem są żaluzje (lub rolety).

Żaluzje albo są wszędzie, albo nie ma ich nigdzie, dlatego tak samo postępujemy z przewodami zasilania. Albo kładziemy je wszędzie, albo wcale. Oddzielną kwestią są sposoby sterowania nimi i w związku z tym miejsca umieszczenia przełączników. Czy lokujemy je przy oknach, czy przy wejściu do pomieszczenia? A może wybrać sterowanie grupowe i centralne, które ułatwia ich opuszczanie na przykład przed dłuższym wyjazdem, pozwala też na zastosowanie automatyki do opuszczania ich, na przykład dla zapobiegania nadmiernego nasłonecznienia wnętrza, na sterowanie przy pomocy czujnika zmierzchowego, alarmowego, czy też zegara sterowniczego. Różne są też wartości napięć zasilających. Wszystkie te elementy muszą zostać dokładnie przemyślane i zanalizowane, aby uniknąć komplikacji w przyszłości.

Instalacja elektryczna przygotowana na sterowanie roletami
Fot. forum.budujemydom.pl/Anetka 74 
Gniazda sterujące roletami
fot. Budujemy Dom / Lilianna Jampolska

Planowanie gniazdek względem ogrzewania

Możemy mieć tutaj do czynienia z dwoma różnymi wariantami. Może istnieć elektryczna instalacja grzewcza, albo też istnieje tylko instalacja elektryczna wspomagająca ogrzewanie wodne, coraz częściej zautomatyzowane. Zatem w zależności od potrzeb, musimy przewidzieć odpowiednio miejsca zainstalowania grzejników i/albo elementów automatyki, jak też doprowadzić do tych miejsc odpowiednie oprzewodowanie. Dobór miejsc dla niektórych elementów na przykład termostatów powinien być bardzo staranny, z dala od wszelkich źródeł ciepła i zimna, bezpośredniego działania światła słonecznego i nie przy ścianie zewnętrznej. Wszystkie takie niuanse muszą zostać dokładnie przemyślane. W przypadku pompki wody obiegowej w instalacji centralnego ogrzewania, jej zasilanie winno być wykonane jako obwód dedykowany.

W zależności od potrzeb, musimy przewidzieć odpowiednio miejsca zainstalowania elementów automatyki
fot. Budujemy Dom / Joanna Dąbrowska

Planowanie gniazdek instalacji ogrodowej i zewnętrznej

Wariantów takiej instalacji może być tysiące. Ważne jest, aby do wykonania instalacji ogrodowej czy też zasilania napędu bramy używać wyłącznie kabli ziemnych, gdyż przewody instalacyjne nie mogą być eksploatowane w glebie, oraz odpowiednio szczelnego osprzętu, przeznaczonego do tych celów.

Planowanie gniazdek instalacji siłowej

Najczęściej nie jest zbytnio rozbudowana, lecz z uwagi na duże przepływające w niej moce, musi zostać zaplanowana i wykonana bardzo starannie, z minimalną ilością, starannie wykonanych połączeń.

Gniazdo instalacji siłowej Ważnym jest też, aby rozdzielnica domowa była umieszczona w miejscu dostępnym, dogodnym do obsługi i kontroli
fot. Budujemy Dom/Lilianna Jampolska

Podsumowanie

Dopiero po dokładnym zanalizowaniu potrzeb, po wykonaniu bilansu zadań, można przystępować do projektowania instalacji elektrycznej, jej podziału na obwody, rozkładania obciążenia na różne fazy, doboru rodzaju zabezpieczeń i obliczania ich wartości, oraz ustalania sposobu a także miejsc układania przewodów. Prace te winny być dokumentowane fotograficznie, aby w przyszłości zawsze można było sprawdzić co też pod tynk położono oraz w którym miejscu.

Ważnym jest też, aby rozdzielnica domowa była umieszczona w miejscu dostępnym, dogodnym do obsługi i kontroli, ale zabezpieczona przed dostępem dzieci oraz osób niepowołanych.

Stanisław Liberski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA