Instalacja elektryczna zgodna z prawem
Dokumentem regulującym zasady wykonywania między innymi instalacji elektrycznych jest rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 wraz z późniejszymi zmianami). Zawiera ono kardynalne zasady, które obowiązują nas bezwarunkowo i których nie wolno omijać! Jednym z takich najważniejszych postanowień jest zasada zawarta w § 188 pkt 2.

W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.
Przy czym za odbiorniki wymagające indywidualnego zabezpieczenia uznaje się takie, których moc znamionowa wynosi 2 kW i więcej.
Wiemy już na ile minimalnych części, na ile obwodów musimy podzielić całą naszą instalację. Inną natomiast kwestią o zasadniczym znaczeniu jest dyspozycja zawarta w § 183. pkt 1, ustęp 2.
W instalacjach elektrycznych należy stosować oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych.
Wynika z niej, że wszystkie wykonywane obwody instalacji elektrycznej, niezależnie od ich przeznaczenia i sytuowania, cała wykonywana instalacja musi być trójprzewodowa!!! Nie ma mowy o wyjątkach od tej reguły, nie ma też miejsca na dyskusje, postanowienie jest ostre. A zatem, skoro te, bardzo ważne kwestie zostały wyjaśnione, przejdźmy już do technicznych szczegółów wykonawstwa.

Jakie przewody zastosować i jak je poprowadzić?
Instalację gniazdek wtyczkowych wykonujemy przewodem o przekroju żył 2,5 mm². Dlaczego? Otóż ze względu na parametr zwany dopuszczalną obciążalnością prądową długotrwałą. W pewnych warunkach mniejszy przekrój żył okazuje się być niewystarczający, nie warto więc ryzykować i kombinować z wątpliwymi pseudo oszczędnościami na ich przekroju. Natomiast jak i którędy prowadzimy taki przewód obwodów gniazd? Ano różnie.
Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia przy użytkowaniu instalacji, ważne aby przewody nie były uszkodzone ani narażone na uszkodzenia. Dlatego też jedni układają je w posadzce, dodatkowo zabezpieczając od naprężeń mechanicznych rurką giętką, czyli tak zwanym peszlem, inni układają już na posadzce i wtedy przewody znajdują się w szczelinie pomiędzy podłogą a ścianą, spotyka się nawet przewody prowadzone w listwie przypodłogowej. Wszystkie te sposoby są dopuszczalne, o ile przewidziano fakt, iż różne sposoby prowadzenia przewodu oznaczają też różne warunki oddawania ciepła, a więc różną wartość obciążalności długotrwałej.
Elektryk musi tę wartość sprawdzić w tabelach (dla danego sposobu ułożenia) pamiętając przy tym o starej zasadzie, że łańcuch ma wytrzymałość najsłabszego ogniwa. A więc nawet krótki odcinek gorszych warunków oddawania ciepła, wyznacza nam graniczne wielkości dla całego obwodu.
No dobrze, powie ktoś. Wprowadzamy zatem do puszki osprzętowej przewód trójżyłowy, podobny przewód wyprowadzamy z niej do kolejnej, a połączenia wykonujemy na zaciskach gniazdka. Czyli jak na fotografii poniżej.
Otóż nie! Tak wykonane połączenie jest poważnym błędem i przyczyną wielu awarii. Pęknięcie żyły lub wysunięcie jej z zacisku oznacza przerwę w obwodzie i reszta gniazdek traci zasilanie. Jeszcze gorzej, gdy stanie się tak z przewodem ochronnym. Nawet nie będziemy wiedzieć, iż tej ochrony już nie mamy! Poza tym, pojedynczy przewód miedziany o przekroju żyły 2,5 mm² jest dość sztywny, a tutaj mamy tych żył aż sześć! Próba ukształtowania ich w taki sposób aby zmieścić w puszce jeszcze gniazdo, często prowadzi do uszkodzeń jego elementów, do wyłamania części i/lub do poluzowania zacisku śrubowego, a to z kolei do jego wypalenia się w czasie użytkowania.
Prawidłowy sposób postępowania przy łączeniu przewodów, pokazano na kolejnych fotografiach poniżej

Jak możemy zauważyć, przewody zostały najpierw połączone ze sobą, a dopiero od tych połączeń poprowadzono zasilanie gniazdka. Co uzyskujemy dzięki takiemu sposobowi łączenia? Przede wszystkim pewność, że awaria jednego gniazdka nie wpłynie na ciągłość połączeń w reszcie obwodu, gdyż pozostałe jego części będą zasilane bez przeszkód! Ponadto, mamy tutaj zapewnioną kontrolę wzrokową poprawności wykonanych połączeń, widzimy je przed montażem gniazda i one już się nie zmieniają. Trzy przewody łatwiej się wyginają niż sześć przewodów, wygodniej je kształtować.
Przy bardziej skomplikowanych układach, przy blokach puszek na kilka różnych rodzajów osprzętu, musimy radzić sobie odpowiednio, na przykład tak, jak to przedstawia fotografia poniżej.
Widzimy tutaj puszkę potrójną w łazience, przewidzianą na dwa gniazdka wtyczkowe i wyłącznik oświetlenia. Taki układ jest spotykany, gdyż funkcjonalność łazienki go wymusza. Oczywiście, przewody obwodów oświetlenia i gniazd są rozdzielone, nie wolno ich mieszać między sobą, ale układ jest na tyle przejrzysty, że żadna pomyłka w wykonaniu połączeń nie grozi.
Mity i fakty na temat instalacji elektrycznych
Chciałbym na koniec rozwiać kilka mitów, funkcjonujących w obiegu za przyczyną głośnych, chociaż niedouczonych, domorosłych pseudo fachowców. Na przykład twierdzą oni, że stosowanie złączek typu Wago jest ryzykowne, a najpewniejsze jest tradycyjne skręcanie przewodów, oraz zabezpieczenie skrętki taśmą izolacyjną.
Nie wierzcie w podobne bzdury. Złączki Wago są bardzo pewnym sposobem łączenia przewodów, o ile przestrzega się dwóch, nieskomplikowanych zasad. Otóż końce przewodów wprowadzanych do złączki muszą być proste i druga zasada, gięcie przewodów może wystąpić dopiero w pewnej odległości od niej, ten minimalny centymetr musimy zachować. Wtedy nie będzie problemów z trwałością połączenia. Proszę spojrzeć jeszcze raz na zamieszczone fotografie. Nie ma nich "zmiętych" przewodów.
Drugim mitem, funkcjonującym dość szeroko, jest twierdzenie, że zamknięcie obwodu gniazdek w ring, czyli poprowadzenie przewodów od ostatniego gniazdka z powrotem do tablicy rozdzielczej, pozwala na zastosowanie cieńszych przewodów czyli uzyskanie oszczędności na kosztach. Ponadto rozwiązanie takie ponoć poprawia pewność zasilania, gdyż w razie przerwy w obwodzie, gniazdka są zasilane z drugiej strony. Zwolennicy takiego rozwiązania powołują się przy tym na jego powszechność występowania na przykład w Wielkiej Brytanii.
To jest kolejny przykład amatorskiej niewiedzy. Instalacje elektryczne na wyspach brytyjskich funkcjonują na nieco innych zasadach, odbiorniki są inaczej zabezpieczane, a więc tam bywa to bez różnicy. Natomiast w Polsce taki układ może okazać się niebezpieczny! Pewność zasilania uzyskujemy poprzez stosowanie właściwego wykonania połączeń przewodów, a nie fałszywe ersatze.
Niebezpieczeństwem pojawiającym się w razie wystąpienia przerwy w tak wykonanym obwodzie, jest zwiększenie się parametru nazywanego impedancją pętli zwarcia. Nie wchodząc w szczegóły, może to w pewnych warunkach spowodować niezadziałanie zastosowanych w instalacji zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych, czyli zagrozić porażeniem użytkownikom!
Ponadto, jak wykazały badania polskich naukowców, w naszych warunkach klimatycznych, zamknięcie jakiegoś obwodu w ring zwielokrotnia negatywne skutki przepięć spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi! I żadne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe tych skutków nie zniwelują! Miłośnicy tego rodzaju rozwiązań nie wiedzą, że pioruny nad wyspami brytyjskimi w zasadzie nie występują. Tam nawet nie ma instalacji odgromowych na budynkach.
Nie warto więc dla wątpliwej oszczędności kilku złotych na kosztach przewodów tworzyć sobie w domu potencjalnego źródła zagrożenia. Nasza domowa elektronika jest coraz bardziej wyrafinowana, coraz droższa, ale niestety, coraz bardziej też wrażliwa na skutki przepięć. Nie ma sensu tej wrażliwości potęgować własnymi działaniami.
tekst i zdjęcia: Stanisław Liberski
Zdaniem naszych Czytelników
retrofood
04 Sep 2022, 16:39
16 minut temu, Gość alfamaniek napisał: Ja na alu bym już tego teraz tak nie założył, Na alu nic nie założysz, bo alu 10 mm kwadrat i poniżej nie może być teraz stosowane.
Gość alfamaniek
04 Sep 2022, 16:21
Wago na nowej instalacji to dobre rozwiązanie dla elektryków, szybkie polaczenie i w miarę trwale, wytrzyma spokojnie okres gwarancji więc dla nich ma same plusy. Ja na alu bym już tego teraz tak nie założył, no ostatecznie z pastą WAGO 249-130 ALU-PLUS do łączenia Al-Cu.
retrofood
02 Sep 2022, 08:22
6 godzin temu, vlad1431 napisał: Nasz dom jest cały na instalacji aluminiowej, dobrze wiedzieć, bo miałem robić na Wago. To jest tak jakbyś powiedział, że nie będziesz jeździł autem, ujrzawszy zdjęcie samochodu, który wjechał w drzewo.
vlad1431
02 Sep 2022, 01:36
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3868149.html#galleryNasz dom jest cały na instalacji aluminiowej, dobrze wiedzieć, bo miałem robić na Wago. Narazie przez lata co mieszkamy nic się nigdy nie zjarało, ale robota na tych twardych drutach to jest masakra. Wysłane z mojego SM-A520F ...
Gość alfamaniek
02 Sep 2022, 01:23
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3868149.html#gallery
retrofood
02 Sep 2022, 00:21
16 minut temu, animus napisał: Szajs totalny. Widziałem te "wyczyny" w latach 90-tych i zapytałem tych "fachmanów" jak będą wykonywać pomiary okresowe i szukać ewentualnej usterki. Ale oni nie wiedzieli co to są okresowe pomiary, tak jak nie wiedzieli ...
animus
01 Sep 2022, 23:59
retrofood
01 Sep 2022, 19:23
27 minut temu, qropatwa napisał: Większość opisywanych tu wad szybkozłączek dotyczy zapewne tanich marketowych zamienników albo źle odizolowanych przewodów. ' Obstawiam to trzecie. Czyli szwagier u siebie kręcił druta świni na ryjku, to i potem poskręcał ...
qropatwa
01 Sep 2022, 18:52
Cała instalacje miałem zrobiona na wago, działało 6 lat bez problemów. Teraz będzie kolejna, także na wago i do tego z zabezpieczeniami i zaciskami QuickConnect. Po pierwsze, należy stosować oryginalne złączki, a nie tanie podróbki. Po drugie, odizolowany przewód musi ...
retrofood
01 Sep 2022, 18:25
6 minut temu, Gość stud napisał: Fakt, ze dwa przewody 3x2,5 ciężko 'upchnąć' w puszce, ale nie jest to niemożliwe. Pewnie, że możliwe. I doskonale to "upchnięcie jest niewidoczne.
Gość stud
01 Sep 2022, 18:17
Przekreślone połączenie nie jest błędem. Nie bez przyczyny każde gniazdo ma po dwa miejsca na każdą żyłę. Błędem jest próba łączenia trzech przewodów przez gniazdo. Wtedy należy zastosować złączki. Fakt, ze dwa przewody 3x2,5 ciężko 'upchnąć' w puszce, ale nie jest to niemożliwe.
retrofood
01 Sep 2022, 09:49
Łazienki nie widział? I wyłącznika oświetlenia lustra?
Gość Czesław51
01 Sep 2022, 08:58
A wyłącznik oświetlenia łazienki nie montuje się w łazience!
retrofood
13 Jul 2022, 15:30
5 minut temu, Gość Falcon napisał: Przyjechał do mnie elektryk i zdemontował je wszystkie i podłączył gniazdko tak jak na przekreślonym zdjęciu Czyli to nie był elektryk, a chłopek - roztropek.
Gość Falcon
13 Jul 2022, 15:17
Cześć. Znalazłem ten artykuł przypadkiem. W moim domu jedna z tych przeźroczysto pomarańczowych złączek się spaliła a druga przerywała i iskrzyła. Przyjechał do mnie elektryk i zdemontował je wszystkie i podłączył gniazdko tak jak na przekreślonym zdjęciu czyli przewody prosto ...
vlad1431
04 Jul 2021, 14:11
Nawet chyba w podstawowej na Fizyce jak dobrze pamiętam. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
retrofood
04 Jul 2021, 13:49
1 godzinę temu, Gość Tomasz napisał: Nie widze zwiazku z zamnknieciem obwodu w ring. A widzisz różnicę pomiędzy przewodem wyprostowanym a zwiniętym w pętlę? Przewód z prądem otaczają linie sił pola elektromagnetycznego. Natomiast jego zwinięcie ...
Gość Tomasz
04 Jul 2021, 12:05
Ponadto, jak wykazały badania polskich naukowców, w naszych warunkach klimatycznych, zamknięcie jakiegoś obwodu w ring zwielokrotnia negatywne skutki przepięć spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi! Prosze o rozwiniecie tematu. W Wielkiej Brytanii jest mniejsza liczba dni burzowych ...
retrofood
28 Jun 2021, 01:42
32 minuty temu, Gość Wojtek napisał: Instalacja w ringu prawidłowo poprowadzona oraz użyte zabezpieczenia kupione w renomowanym sklepie a nie u Mariana z garażu fajnie nam wszystko zabezpieczą. Ale zabezpieczenia masz we wtyczce i to one pełnią ...
Gość Wojtek
28 Jun 2021, 01:08
Co do Wysp Brytyjskich to kurcze BLADE ale pioruny biją tu nawet zjadliwiej niż w Polsce. Odgromniki instalowane są wszędzie już od czasów gdy w Polsce oświetlano chałupy kagankiem. Instalacja w ringu prawidłowo poprowadzona oraz użyte zabezpieczenia kupione w renomowanym sklepie ...
Gość elektriker
09 Jun 2021, 17:39
Taaa... Wcisnąć wago wszędzie gdzie się da, a potem ja jeżdżę po klientach i wywalam te wago, bo im gniazdka przestają działać albo pralka kopie. Wago są ok ale w obwodach o małym obciążeniu, nie do gniazd wtyczkowych. To przekreślone zdjęcie przedstawia bardziej pewne i prawidłowe ...
retrofood
30 Mar 2021, 23:59
Większych bzdur to już dano nie słyszałem. dawno
Gość gość z południa
30 Mar 2021, 19:05
Na początek, chciałbym oznajmić, że w niektórych krajach np. Francji normy nakładają ograniczenia na stosowanie szybkozłączek wago w obwodach gniazd wtyczkowych, które są długotrwale lub nadmiernie obciążone, tzn. nie należy stosować np w obwodach gniazd wtyczkowych zasilających ...
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
15 Dec 2020, 09:03
9 godzin temu, Gość euroelektryk napisał: Nie używa się złączek wago w instalacji gniazd wtyczkowych - to proszenie się o śmierć lub pożar. Można je bezpiecznie użyć w domowym oświetleniu. Posiadają zbyt małą powierzchnię styku. niedawno byłem naprawiać ...
Gość euroelektryk
15 Dec 2020, 00:14
Nie używa się złączek wago w instalacji gniazd wtyczkowych - to proszenie się o śmierć lub pożar. Można je bezpiecznie użyć w domowym oświetleniu. Posiadają zbyt małą powierzchnię styku. niedawno byłem naprawiać gniazdo po innym elektryku w nowo wybudowanym domu i okazało ...
Gość Romano
03 Dec 2020, 08:30
Tak instalacje bezpuszkowe i wago i do tego PE do N.Najkrótsza droga porażenia i pożaru
Budujemy Dom - budownictwo i instalacje
17 Sep 2020, 09:37
System ochrony p. porazeniowej przez tzw zerowanie był powszwechnie stosowany do lat 90 - tych. Skuteczność srednia wymaga zachowania ciągłości przewodu neutralnego (nie wolno instalować na nim bezpieczników) . System legalny choć wymaga przeróbki w razie zastosowania wyłączników ...
Gość Zbigniew
16 Sep 2020, 20:29
Stare instalacje są zawsze dwuprzewodowe (styk ochronny w gniazdkach "mostkuje się" z przewodem zerowym - neutralnym). Czyli te stare instalacje są nielegalne?
podczytywacz
29 Aug 2020, 23:08
Weź no, zrób taką dobrze wykonaną skrętkę i pokaż ją nam na fotce... Może być z wymiarami i szczegółowym opisem...
Gość Jendrek
29 Aug 2020, 23:02
Moim zdaniem nie ma lepszego połączenia dla drutu od dobrze wykonanej skrętki. Dwie najważniejsze zalety to bardzo duża powierzchnia styku łączonych przewodów i sprężystość połączenia.
retrofood
09 Feb 2020, 16:27
Ano... pewnie by się przydał.
Gość Maciej
09 Feb 2020, 16:16
Ciekawy artykuł. Przydałby się jeszcze jeden na temat budowy obwodów oświetleniowych.
Gość pierwiastek3@hotmail.com
22 Jan 2019, 15:37
To jest wszystko prawda chociaż leży po środku,przewody układane w pętli to czasy PRL i to aluminiowe 2,5 na gniazda i 1,5 na światło, a miedź poszła do Libi. Przewodność Alu 32-35 a miedźi to 57.
Gość Artur 1220
03 Dec 2018, 13:45
Nie wiem kim jest autor Że względu na pioruny nie zadziała zabezpieczenie bzdura totalna, wyssana z palca . Ring jest stosowany nie po to aby zaoszczędzić na kablu, kabla idzie dwa razy tyle i musi być 2,5 mm a nie cieńszy. Druga sprawa chodzi o równomierne rozłożenie obciążenia. ...
Gość 750kV
01 Dec 2018, 12:32
Draagon napisał: ,,Czyli się nie dowiem w czym Waga jest lepsze/gorsze od skrętki". Połączenia ,,na skrętkę" nie były NIGDY dopuszczane jako prawidłowe. Takie ,,połączenia" stosowali pseudoelektrycy - partacze w PRL-u. Masowo kradli listwy zaciskowe, by je przehandlować na gorzałę. Gość ...
Gość jmk
06 Nov 2018, 15:59
Racja. Wykonywanie połączeń przewodu PE na zacisku gniazda to proszenie się o prokuratora.
Gość Glaucio
29 Aug 2018, 10:32
Co to jest ring? Tekst chyba jest o bokserach. Ale bełkot!
Gość kris
17 Jun 2018, 21:21
Tekst sponsorowany przez wago
retrofood
17 Aug 2017, 04:41
5 godzin temu, Gość Piotr napisał: A właśnie będziemy wiedzieć, że tej ochrony nie mamy gdy dopełnimy wszystkich starań i zostaną wykonane pomiary impedancji pętli zwarciowej, które są obligatoryjne dla każdej nowo wykonanej instalacji elektrycznej obiektu ...
Gość Piotr
16 Aug 2017, 23:15
"Tak wykonane połączenie jest poważnym błędem i przyczyną wielu awarii. Pęknięcie żyły lub wysunięcie jej z zacisku oznacza przerwę w obwodzie i reszta gniazdek traci zasilanie. Jeszcze gorzej, gdy stanie się tak z przewodem ochronnym. Nawet nie będziemy wiedzieć, iż tej ochrony ...
Gość elpapiotr
28 Dec 2016, 00:58
Dnia 9.12.2016 o 23:30, Draagon napisał: Czyli się nie dowiem w czym Waga jest lepsze/gorsze od skrętki Trudno powiedzieć. Waga to takie urządzenie, które nie ma nic wspólnego ze skrętką. Ona służy do pomiarów/wyznaczania masy.
retrofood
16 Dec 2016, 19:20
Dnia 14.12.2016 o 12:38, Gość Damian napisał: To jak koledzy testowal ktos wago ? Robil Instalacje lat temu na wago ? Ja znam inst z przed 10 lat w obiekcie przemyslowym (kopalnia) i nic sie nie dzieje Tak, Szanowny Panie. Wykonałem kilkadziesiąt instalacji ...
Gość Damian
14 Dec 2016, 12:38
To jak koledzy testowal ktos wago ? Robil Instalacje lat temu na wago ? Ja znam inst z przed 10 lat w obiekcie przemyslowym (kopalnia) i nic sie nie dziejeJa np spotkalem sie z zaciskami dzialajacymi jak wago w gniazdkach ip44 i byly to gniazda firmowe, wiec chyba przyszlosc tkwi w tych zlaczkach wago
Draagon
09 Dec 2016, 23:30
Czyli się nie dowiem w czym Waga jest lepsze/gorsze od skrętki
retrofood
09 Dec 2016, 16:47
Cytat INSTALACJA NA KOSTKACH WAGO NADAJE SIĘ NA 12 LUB 24V A NIE NA 230 PRZY WIĘKSZYCH OBCIĄŻENIACH.KTO TO WYMYŚLIŁ - CHODZI O POWIERZCHNIĘ TYKU, GŁUPOTA LUDZKA NIE ZNA GRANIC. Zawsze znajdą się tacy, którzy na paradę ...
Gość RADEK986778894
09 Dec 2016, 16:05
INSTALACJA NA KOSTKACH WAGO NADAJE SIĘ NA 12 LUB 24V A NIE NA 230 PRZY WIĘKSZYCH OBCIĄŻENIACH.KTO TO WYMYŚLIŁ - CHODZI O POWIERZCHNIĘ TYKU, GŁUPOTA LUDZKA NIE ZNA GRANIC. CZŁOWIEKU SKRĘĆ ZYŁY I PUŚĆ PRĄD ZOBACZYMY CO ILE WYTRZYMA - KOMU TY CIEMNOTĘ CHCESZ WCISNĄĆ. WAGO ...
Gość tokant
28 Sep 2016, 14:22
DO amatora Jotko !!! szybkozłaczki stosujemy do przekroju 2,5 mm2 może 4mm2 więc zabezpieczamy taki obwód maxymalnie 32A na filmie było 120A mamy do czynienia z propagandą Pozdrawiam ludzi którzy się znają
Gość jotko
08 Sep 2016, 21:34
Do pan stasiu , pańskie stwierdzenie dotyczące złączek wago jest nie prawdiwe. Poniżej link dot testu wytrzymałości połaczeń WAGO.https://www.youtube.com/watch?v=eg6VPucscxIoraz ad "Drugim mitem, funkcjonującym dość szeroko, jest twierdzenie, że zamknięcie obwodu gniazdek w ring, ...
retrofood
08 Jul 2016, 20:37
Cytat Stosowanie złączek typu Wago jest ryzykowne. Owszem, jest ryzykowne. Tak jak i jazda samochodem, jedzenie ryby z ościami oraz używanie prezerwatyw. Wszystko zdarzyć się może.
Gość pan Stasiu
04 Jul 2016, 21:42
Stosowanie złączek typu Wago jest ryzykowne. Lepiej używać pomarańczowe listwy ze śrubkami np producent Simet.
Gość LESZEK
14 Feb 2016, 16:31
Co do wyższości połączen "szybkich" złączek Wago nad śrubowymi zaciskami w oprzęcie (gniazd)to z pewnością przy staranności wykonania prac te drugie są pewniejsze. Gdyby tak nie było z pewnością takie połącenia wykonywał by już producent takiego osprzętu (gniazd wtykowych ...
Pomocnik
14 Feb 2016, 16:31
Wykonanie instalacji bezpuszkowej pozornie nie powinno nastręczać elektrykowi żadnych trudności. Przewód zasilający prowadzimy od domowej rozdzielnicy bezpośrednio do puszki jednego z gniazdek obwodu, potem do kolejnego i tak aż do ostatniego. Tak jak pokazano to na znanym już nam ...