Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?

Odpowiedź eksperta: Wyłączniki różnicowoprądowe chronią domowników przed porażeniem prądem elektrycznym. W uproszczeniu można powiedzieć, że wyłączają zasilanie obwodu (przerywają dopływ prądu), gdy nastąpi upływ prądu do ziemi.

aktualizacja: 2020-08-24 09:20:54

Dzieje się tak np. gdy ktoś dotknie przedmiotu znajdującego się pod napięciem (uszkodzonego urządzenia elektrycznego, przewodu z uszkodzoną izolacją) albo gdy na uziemionej obudowie uszkodzonego urządzenia pojawia się napięcie (jeśli prąd będzie duży, to zadziałają także wyłączniki nadprądowe).

Każdy wyłącznik różnicowoprądowy ma określoną czułość - zadziała dopiero wówczas, gdy prąd różnicowy (upływu) przekroczy charakterystyczną dla niego wartość. W domach jednorodzinnych stosuje się głównie wyłączniki wysokoczułe - do 30 mA.

Uwaga! Sprawność działania wyłącznika różnicowoprądowego należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu za pomocą znajdującego się na nim przycisku "test".

Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom.

Redakcja BD
fot. Eaton Electric

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

31 Oct 2018, 17:02

Literatura fachowa jest dla fachowców. A tu potrzeba literatury dla laików ale przygotowanej przez fachowca.

Gość PG Gdańsk

24 Oct 2018, 18:32

Proszę aby nie wypowiadać się na temat wyłączników różnicowoprądowych w sposób wybiórczy i zapoznać się z literaturą fachową Polecam: http://www.edwardmusial.info/wyl_roz.html

Gość Gosc Krzysiek

22 Jun 2018, 06:54

Ekspert ma oczywiscie racje. Powinna byc oddzielna roznicowka na zabezpieczeniu monitoringu i alarmu.

01 Apr 2017, 00:23

Dnia 28.03.2017 o 13:09, Gość Piotrek napisał: "Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom. " To jest instalacja domowa, a nie przemysłowa ...

Gość Piotrek

28 Mar 2017, 13:09

"Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom. " To jest instalacja domowa, a nie przemysłowa tutaj liczy się bezpieczeństwo. Poza tym instalowanie większej ...

Gość elemele

30 Aug 2014, 12:27

Jak takie informacje przyswoi sobie Pan Zenek i wcieli w życie to wiecie co z tego może być! Taka wszechnica wiedzy elektrycznej w wykonaniu Pana Zenka to gwarantowana katastrofa. A, już selekcja zadziałania zabezpieczeń będzie u niego polegała na zastąpieniu wyłącznika B na C.

15 May 2010, 16:26

Witam wszystkich kolegów i koleżanki na forum! Wracając do tematu… należy sobie uzmysłowić, czym tak naprawdę jest wyłącznik różnicowoprądowy. Otóż wyłącznik różnicowoprądowy jest stosowany jako uzupełniający środek ochrony przed dotykiem bezpośrednim części czynnych ...

18 Sep 2009, 07:37

Róznicówka nie zawsze zabezpieczy przed porazeniem zwłaszczaw domu gdzie upływ prądu przez ciało człowieka i podłogi ktore zawsze sa izolowane czy jakąs wykładziną panelami czy innymi materaiłąmi i nie liczmy na to ze jak w domu ktos włozy palec do gniazdka i w jakis sposób dotkie ...

Gość elektro

18 Sep 2009, 07:00

Nie no znowu bzdury. Przez takich \\\"ekspertów\\\" jak autor może dojść do wypadku, gdy ktoś postanowi sobie \\\"majsterkować przy gniazdku\\\" licząc na to, że różnicówka go w każdym przypadku zabezpieczy. Ludzie, nie słuchajcie tych ekspertów!

Gość cerberus

31 Jul 2009, 22:38

wyłącznikrożnicoewy zadziala, gdy prad płynie przez człowieka do ziemi. Niezadziala gdy wsadzimy palce do gniazda. Różnicowy - bada różnice prądów w żyłach, jeżeli prądysą różane działa przez domniemanie, że prąd ucieka przez czlowieka do ziemi.

Gość cerberus

31 Jul 2009, 22:33

Znów nieprawda. Wylącznik rożnicowy nie służy do tego, aby odlączać jak napiecie jest na obudowie. Przewod ochronny zapobiega napieciu na obudowie A wylącza bezpiecznik ,a nie różnicowy.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!