Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?

Odpowiedź eksperta: Wyłączniki różnicowoprądowe chronią domowników przed porażeniem prądem elektrycznym. W uproszczeniu można powiedzieć, że wyłączają zasilanie obwodu (przerywają dopływ prądu), gdy nastąpi upływ prądu do ziemi.

aktualizacja: 2020-08-24 09:20:54

Dzieje się tak np. gdy ktoś dotknie przedmiotu znajdującego się pod napięciem (uszkodzonego urządzenia elektrycznego, przewodu z uszkodzoną izolacją) albo gdy na uziemionej obudowie uszkodzonego urządzenia pojawia się napięcie (jeśli prąd będzie duży, to zadziałają także wyłączniki nadprądowe).

Każdy wyłącznik różnicowoprądowy ma określoną czułość - zadziała dopiero wówczas, gdy prąd różnicowy (upływu) przekroczy charakterystyczną dla niego wartość. W domach jednorodzinnych stosuje się głównie wyłączniki wysokoczułe - do 30 mA.

Uwaga! Sprawność działania wyłącznika różnicowoprądowego należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu za pomocą znajdującego się na nim przycisku "test".

Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom.

Redakcja BD
fot. Eaton Electric

Zdaniem naszych Czytelników

time image

31 Paź 2018, 16:02

Literatura fachowa jest dla fachowców. A tu potrzeba literatury dla laików ale przygotowanej przez fachowca.

time image

Gość PG Gdańsk

24 Paź 2018, 16:32

Proszę aby nie wypowiadać się na temat wyłączników różnicowoprądowych w sposób wybiórczy i zapoznać się z literaturą fachową Polecam: http://www.edwardmusial.info/wyl_roz.html

time image

Gość Gosc Krzysiek

22 Cze 2018, 04:54

Ekspert ma oczywiscie racje. Powinna byc oddzielna roznicowka na zabezpieczeniu monitoringu i alarmu.

time image

31 Mar 2017, 22:23

Dnia 28.03.2017 o 13:09, Gość Piotrek napisał: "Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom. " To jest instalacja domowa, a nie przemysłowa ...

time image

Gość Piotrek

28 Mar 2017, 11:09

"Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom. " To jest instalacja domowa, a nie przemysłowa tutaj liczy się bezpieczeństwo. Poza tym instalowanie większej ...

time image

Gość elemele

30 Sie 2014, 10:27

Jak takie informacje przyswoi sobie Pan Zenek i wcieli w życie to wiecie co z tego może być! Taka wszechnica wiedzy elektrycznej w wykonaniu Pana Zenka to gwarantowana katastrofa. A, już selekcja zadziałania zabezpieczeń będzie u niego polegała na zastąpieniu wyłącznika B na C.

time image

15 Maj 2010, 14:26

Witam wszystkich kolegów i koleżanki na forum! Wracając do tematu… należy sobie uzmysłowić, czym tak naprawdę jest wyłącznik różnicowoprądowy. Otóż wyłącznik różnicowoprądowy jest stosowany jako uzupełniający środek ochrony przed dotykiem bezpośrednim części czynnych ...

time image

18 Wrz 2009, 05:37

Róznicówka nie zawsze zabezpieczy przed porazeniem zwłaszczaw domu gdzie upływ prądu przez ciało człowieka i podłogi ktore zawsze sa izolowane czy jakąs wykładziną panelami czy innymi materaiłąmi i nie liczmy na to ze jak w domu ktos włozy palec do gniazdka i w jakis sposób dotkie ...

time image

Gość elektro

18 Wrz 2009, 05:00

Nie no znowu bzdury. Przez takich \\\"ekspertów\\\" jak autor może dojść do wypadku, gdy ktoś postanowi sobie \\\"majsterkować przy gniazdku\\\" licząc na to, że różnicówka go w każdym przypadku zabezpieczy. Ludzie, nie słuchajcie tych ekspertów!

time image

Gość cerberus

31 Lip 2009, 20:38

wyłącznikrożnicoewy zadziala, gdy prad płynie przez człowieka do ziemi. Niezadziala gdy wsadzimy palce do gniazda. Różnicowy - bada różnice prądów w żyłach, jeżeli prądysą różane działa przez domniemanie, że prąd ucieka przez czlowieka do ziemi.

time image

Gość cerberus

31 Lip 2009, 20:33

Znów nieprawda. Wylącznik rożnicowy nie służy do tego, aby odlączać jak napiecie jest na obudowie. Przewod ochronny zapobiega napieciu na obudowie A wylącza bezpiecznik ,a nie różnicowy.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!