Wykonanie balkonu - ważne szczegóły

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wykonanie balkonu - ważne szczegóły

Choć balkon jest powszechnie stosowany w większości domów jednorodzinnych, to wcale nie jest łatwy do wykonania. Oto najczęściej pojawiające się problemy i sposoby zaradzenia im.

Dobry balkon to nie tylko dobrze wykonana konstrukcja. Dla jego trwałości bardzo ważne są następujące elementy:

 • odpowiedni układ warstw;
 • staranne wykonanie hydroizolacji;
 • jakość obróbek blacharskich;
 • sposób przyklejenia płytek ceramicznych (najpopularniejsze wykończenie);
 • staranne spoinowanie z użyciem odpowiedniej masy (fugi);
 • sposób mocowania balustrady.

Niezbędna jest staranność wykonawców, ale część winy za źle wykonane balkony ponoszą także projektanci. W wielu projektach w ogóle nie opisano sposobu wykonania rozmaitych detali, ograniczając się do stwierdzenia, że należy wykonać je "zgodnie ze sztuką budowlaną". Wówczas, jeśli mamy szczęście i trafimy na naprawdę dobrych wykonawców, problemu nie będzie, w pozostałych przypadkach może być różnie.

Oto najczęściej pojawiające się problemy i sposoby zaradzenia im:

 • Warstwa spadkowa

Na płycie balkonu musi być ukształtowany spadek od ściany budynku na zewnątrz. Inaczej woda będzie zalegać w pobliżu ściany, doprowadzając do jej zawilgocenia, a woda stojąca na powierzchni balkonu będzie wnikać w nawet mikroskopijne szczeliny pomiędzy płytkami, stopniowo niszcząc warstwę wykończeniową i samą płytę.

Jeśli warstwy spadkowej brak, to nie pozostaje nic innego, jak wykonać ją - zależnie od warunków - po usunięciu płytek ceramicznych, lub bez tego, przez dodanie kolejnych warstw.

Uwaga! Jeśli płyta jest ocieplona od góry, to spadek powinien być ukształtowany poniżej warstwy ocieplenia, a każdą kolejną trzeba układać ze spadkiem.

Specjalny zbrojony łącznik termoizolacyjny pozwala połączyć strop i balkon, minimalizując mostek cieplny
Specjalny zbrojony łącznik termoizolacyjny pozwala połączyć strop i balkon, minimalizując mostek cieplny (fot. Schöck)
 • Hydroizolacja

Woda deszczowa, trafiająca na balkon w czasie wichury, penetruje go niczym woda pod ciśnieniem. Jako zabezpieczenie przed jej wnikaniem najczęściej stosuje się 2-3 warstwy tzw. płynnej folii pod płytkami albo warstwę specjalnej zaprawy nazywanej szlamem izolacyjnym.

Także specjalne kleje do płytek mogą równocześnie pełnić funkcję izolacji przeciwwodnej.

W czasie remontów niejednokrotnie pozostawia się stare płytki ceramiczne, układając na nich hydroizolację i przyklejając nowe. Takie rozwiązanie jest mniej pracochłonne, ale możliwe do zastosowania tylko, jeżeli stare płytki dobrze trzymają się podłoża, nie są zbyt spękane i zapewniają dobrą przyczepność. Tę ostatnią można poprawić, wykonując w nich szlifierką płytkie nacięcia albo delikatnie odłupując warstwę szkliwa.

Uwaga! Ułożenie nowych płytek na warstwie starych podnosi poziom podłogi balkonu. Nie może on być na tyle duży, by zostały zatkane otwory odpływowe w plastikowych profilach drzwi tarasowych.

Hydroizolacja balkonu
Hydroizolacja zabezpiecza płytę balkonową przed wnikaniem wody i niszczeniem (fot. Henkel)
 • Obróbki blacharskie

Obróbki powinny zabezpieczać krawędzie płyty balkonowej oraz miejsce jej styku ze ścianą domu. To dzięki odpowiednio ukształtowanym obróbkom woda, spływając z górnej powierzchni balkonu, nie zacieka po dolnej stronie płyty i ścianie. Obróbka chroni też płytę przed wnikaniem wody z boku pomiędzy jej warstwy.

Wadliwie wykonane lub zniszczone (skorodowane) obróbki bezwzględnie wymagają wymiany. Jako uszczelniacz, np. do płytek na krawędziach balkonu, lepiej stosować silikon dekarski, a nie uniwersalny budowlany, bo dekarski jest znacznie bardziej odporny na czynniki atmosferyczne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Schemat: Obróbka blacharska krawędzi balkonu
Obróbka blacharska krawędzi balkonu
Schemat: Obróbka styku płyty balkonowej ze ścianą
Zapewniająca trwałą elastyczność obróbka styku płyty balkonowej ze ścianą
 • Przyklejanie płytek

Do przyklejania płytek na balkonach nadają się tylko zaprawy klejowe przeznaczone do stosowania na zewnątrz - mrozoodporne i bardziej elastyczne od zwykłych, bo muszą wytrzymać ruchy termiczne płytek ceramicznych, które mogą się bardzo mocno rozgrzewać na słońcu (szczególnie ciemne!), a mają przy tym inny współczynnik rozszerzalności temperaturowej niż warstwa wylewki, do której są przyklejone. Nieodpowiednia zaprawa klejowa popęka i płytki ulegną odspojeniu.

Nie mniej ważny od rodzaju kleju jest sposób jego nakładania. Masa musi szczelnie wypełniać całą przestrzeń pod płytką, dlatego klej nakłada się zarówno na podłoże, jak i na płytkę. Jeśli płytki są duże - ponad 30 × 30 cm - to należy użyć kleju o większej samorozpływności.

Przy niedokładnym wypełnieniu klejem w pustych przestrzeniach będzie zbierać się woda, której wnikania, choćby przez mikroskopijne pęknięcia w spoinach, nie można całkowicie wykluczyć. Wiosną i jesienią, gdy występują przymrozki, zamarzająca tam woda spowoduje oderwanie płytek od podłoża.

Źle ułożone, odspajające się płytki można jedynie usunąć i zastąpić innymi. Jeśli dotyczy to tylko pojedynczych sztuk, można spróbować oczyścić je oraz podłoże ze starego kleju i ułożyć od nowa. Jednak takie czyszczenie jest pracochłonne i trzeba to robić bardzo delikatnie.

Przyklejanie płytek na balkonie
Płytki kleimy metodą "mokre na mokre", nakładając zaprawę i na płytkę i na podłoże (fot. Kreisel)

 

 • Spoinowanie

To jedna z najważniejszych czynności, bo przez źle wykonane spoiny przedostaje się woda. Podstawowa zasadą jest ścisłe stosowanie się do instrukcji producenta. Niektórzy wykonawcy lubią ułatwiać sobie pracę, rozrabiając zbyt rzadką masę do fugowania, bo przygotowana zgodnie z instrukcją ma zwykle konsystencję bardzo gęstej pasty i trudno wciska się ją pomiędzy płytki. Jednak skutki tego są opłakane.

Rzadka masa wysychając, kurczy się bardziej niż powinna i pomiędzy płytkami a fugą powstają mikroskopijne szczeliny, w które będzie wnikać woda. Ponadto masa z nadmiarem wody po jej odparowaniu jest porowata, a więc mniej szczelna i wytrzymała.

Najczęściej stosuje się masy do spoinowania na bazie cementu, bo mają dobre właściwości i są stosunkowo tanie. Ostatnio upowszechniają się także fugi chemoutwardzalne, głównie na bazie żywic syntetycznych. Ich zaletą jest bardzo dobra wodoszczelność i większa elastyczność niż zwykłych mas. Jednak trzeba przede wszystkim sprawdzić, jakie zastosowanie przewiduje dla danego wyrobu producent.

Niektóre masy chemoutwardzalne z żywicami epoksydowymi wykazują np. bardzo dobrą odporność na środki chemiczne (i stosuje się je w zakładach przemysłowych), ale są równocześnie podatne na zarastanie glonami i innymi mikroorganizmami, co dyskwalifikuje je w domu jednorodzinnym.

Wadliwie wykonany balkon
Wadliwie wykonany balkon może się rozwarstwiać. Trzeba wówczas zlecić sprawdzenie, czy płyta konstrukcyjna ma odpowiednią wytrzymałość (fot. J. Antkiewicz)

Uwaga! Zaschniętą na płytkach fugę chemoutwardzalną praktycznie nie sposób usunąć, dlatego należy przygotowywać ją i nakładać małymi porcjami, by zdążyć z wyczyszczeniem płytek. Zabrudzone płytki można próbować oczyścić elektryczną opalarką, bo masa zwykle mięknie po podgrzaniu.

Jeśli spoinowanie wykonano wadliwie, można próbować wyskrobać starą masę i płytki zafugować od nowa. Jednak usuwanie fugi często jest na tyle kłopotliwe, że właściciele decydują się na skucie starych płytek i ułożenie nowych.

 • Balustrady

Tradycyjnym sposobem montażu jest zabetonowanie słupków w otworach wykonanych od góry w płycie balkonu.

Istotną wadą tego sposobu jest to, że słupek przebija warstwę hydroizolacji, trudno też ułożyć wokół niego płytki. Na tak osadzonym słupku balustrady powinna być wykonana stożkowo ukształtowana opaska z silikonu (najlepiej dekarskiego, bezkwasowego).

Bardzo ważne też, by pomiędzy słupkiem a płytkami pozostawić kilkumilimetrową szczelinę dylatacyjną, również wypełnioną silikonem. Inaczej, jeśli płytki zostaną ułożone "na styk" albo popękają, albo odspoją się od podłoża.

Bardziej nowoczesny sposób mocowania balustrady stanowi zakotwienie jej do boków lub spodniej strony płyty. Wówczas ciągłość hydroizolacji nie zostaje naruszona.

Pęknięte płytki na balkonie
Pęknięcia płytek to efekt braku dylatacji pomiędzy nimi a słupkiem balustrady (fot. J. Antkiewicz)
Schemat: Umocowanie słupków do spodu lub boku płyty balkonowej
Umocowanie słupków do spodu lub boku płyty to najpewniejsze rozwiązanie
Schemat: Właściwe ukształtowanie silikonowego uszczelnienia wokół słupka balustrady
Właściwe ukształtowanie silikonowego uszczelnienia wokół słupka balustrady
Rdzawy zaciek w miejscu połączenia balustrady ze ścianą
Rdzawy zaciek w miejscu połączenia balustrady ze ścianą. Metal w tym miejscu koroduje (fot. J. Antkiewicz)

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość szol

28 Sie 2016, 20:52

Ja akurat nie daję płytek na balkon bo nie ma nic gorszego tylko system przeciw wodny. Nurtuje mnie inna rzecz. Jak zrobić dolny okapnik na łukowatym balkonie? Kupić to nie bardzo można wygięty lub gnący się do kształtu łuku.

time image

Gość Maciek

16 Lut 2014, 18:44

Jak para wodna osiągnie stan nasycenia to się z niej wykropli woda. Przecież się nie wykropli para wodna

time image

16 Lut 2014, 01:02

Cytat A co z ruchem ciepła i wilgoci? Czy wykonałeś (Ty lub Autor tego tekstu) obliczenia cieplno-wilgotnościowe aby sprawdzić, ile wody może się wykropić w ciągu roku na 1m2 połaci? A skąd ta woda niby się ma wykraplać?Taras ...

time image

Gość Maciek

16 Lut 2014, 00:07

Tarasy i balkony są siebie warte (przy czym taras jest gorszy. Szerokości spoin na balkonie rządzą się swoimi prawami. Co do zastosowania płytek to nie polegał bym tylko na zaleceniach producenta. Jest parę detali (parametrów) które nie zawsze są podane, a mogą mieć zasadnicze ...

time image

12 Lut 2014, 14:33

Zawsze powtarzam, że od tarasów to gorsze są już tylko balkony:)Moim zdaniem podstawowym problemem jest to, że w projektach brakuje opisu detali wykonawczych. Do tego ludzie nie czytają nawet instrukcji użycia produktów, które sami kupili. Na wszystkich płytkach masz wyraźnie napisane ...

time image

Gość Maciek

12 Lut 2014, 12:06

Zgadzam się, że więcej balkonów jest wykonanych błędnie niż poprawnie. Natomiast chodzi mi o coś innego. Jeżeli jest publikowany tekst tego typu, to niech on będzie tekstem merytorycznym, Ktoś, kto skorzysta z błędnie przygotowanego tekstu będzie się póxniej męczył z problemami, ...

time image

10 Lut 2014, 12:07

Cytat Kolejny tekst z licznymi głędami merytorycznymi. To proszę opisać to lepiej. Wielu osobom się przyda, bo mam nieodparte wrażenie, że więcej jest balkonów zrobionych źle niż tych dobrych. Z moich obserwacji odnośnie ...

time image

Gość Maciek

07 Lut 2014, 23:19

Kolejny tekst z licznymi głędami merytorycznymi.

time image

Gość MieczysławK

02 Sty 2014, 13:39

Źle zaizolowany balkon tworzy tgz. mostek termiczny, przez który ucieknie nam ciepło. Warto o tym pamiętać przy budowie.

time image

Gość Marcin

12 Lis 2012, 19:15

Solidny poradnik.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje