Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak pozbyć się mchu z trawnika, podjazdu i schodów domowym sposobem?

Wszędzie tam, gdzie jest wilgotno i gdzie nie ma bezpośredniej ekspozycji na słońce, zamiast eleganckiego trawnika można się spodziewać mchu. To naprawdę trudny do pokonania zawodnik, ale walka z nim jest możliwa a dzięki sposobom, o których opowiemy poniżej, może być znacznie prostsza.

Jak pozbyć się mchu z trawnika, podjazdu i schodów domowym sposobem?
Kärcher Sp. z o.o. Domowe urządzenia czyszczące - wokół domu
www.kaercher.com
Kärcher Sp. z o.o. Domowe urządzenia czyszczące - wokół domu
www.kaercher.com
Dane kontaktowe:
801 811 234, 12 63 97 105
Stawowa 138-140, 31-346 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie warunki sprzyjają pojawianiu się mchu?
  • Jak usunąć mech z trawnika?
  • Dlaczego chodniki, podjazdy i schody porastają mchem?
  • Jak skutecznie usunąc nmech bez środków biobójczych?

Dlaczego i gdzie rośnie mech na posesji?

Mech rośnie przede wszystkim tam, gdzie występuje duża wilgoć, a podłoże jest ciężkie i zbite. Sprzyja mu brak drenaży i kwaśne podłoże (pH ok. 5,5 jednostek). Warto wiedzieć, że mech nie ma korzeni, a do ziemi przyczepia się za pomocą tzw. chwytników.

Aby ustrzec się przed porastaniem trawnika mchem, warto jest przed posianiem trawy sprawdzić kwasowość gleby i napowietrzyć ją. Do zbyt kwaśnej gleby należy użyć nawozu z wapnem, który trzeba rozsypać na powierzchni gleby i spłukać wodą.

Mech jest zmorą nie tylko trawników, ale także chodników, ścieżek i podjazdów, które wyłożona są kostką brukową. Najczęściej mech pojawia się w szczelinach pomiędzy kostkami, co powoduje ich degradację, a także wpływa na estetykę i bezpieczeństwo użytkowania.

Jak usunąć mech z trawnika?

Popularnym domowym sposobem na pozbycie się mchu jest spryskanie go roztworem wody i octu. Metoda ta jest polecana przede wszystkim przez zwolenników naturalnych rozwiązań. Niestety zwykle przynosi jedynie krótkotrwałe i na pewno nie spektakularne efekty.

Na rynku dostępnych jest szereg preparatów chemicznych do zwalczania mchu. Mogą to być m.in. preparaty chwastobójcze. Trzeba jednak pamiętać o powtarzaniu oprysków co kilka tygodni. Opryski najlepiej jest rozpocząć już od wczesnej jesieni, kiedy mech rośnie najszybciej.

Bezwysiłkowe manewrowanie w ogrodzie: lekka i wyjątkowo zwrotna akumulatorowa kosiarka LMO 18-33 Battery Set z baterią i szybką ładowarką w zestawie. fot. Kärcher
Bezwysiłkowe manewrowanie w ogrodzie: lekka i wyjątkowo zwrotna akumulatorowa kosiarka LMO 18-33 Battery Set z baterią i szybką ładowarką w zestawie. fot. Kärcher

Zanim jednak do nich przystąpimy, koniecznie skośmy trawnik, np. bardzo wygodną w użytkowaniu kosiarką akumulatorową Kärcher LMO 18-22 z baterią. Dzięki temu preparat będzie miał lepszy dostęp do mchu.

Nawożenie, zwalczanie szkodników, usuwanie chwastów, czy podlewanie małych sadzonek - opryskiwacz PSU 4-18 jest idealny do tych zastosowań, dzięki rozpylaniu mgiełki/strumienia natryskowego. fot. Kärcher
Nawożenie, zwalczanie szkodników, usuwanie chwastów, czy podlewanie małych sadzonek - opryskiwacz PSU 4-18 jest idealny do tych zastosowań, dzięki rozpylaniu mgiełki/strumienia natryskowego. fot. Kärcher

Do wykonania oprysku przyda się opryskiwacz akumulatorowy Kärcher PSU 4-18. W przeciwieństwie do tradycyjnego opryskiwacza ciśnieniowego, w którym jedynym sposobem na uzyskanie większego strumienia było mocniejsze pompowanie, w tym modelu wystarczy napełnić zbiornik, podłączyć akumulator, a następnie podnieść ciśnienie do 3 barów. Można wtedy zastosować płynny nawóz, środki ochrony roślin, usunąć chwasty i delikatnie podlać sadzonki.

Warto także spróbować specjalnego nawozu wzbogaconego o siarczan żelaza. Często w jego nazwie pojawia się sformułowanie „anty mech” lub „mech stop”.

Rozpylając go należy uważać na kostkę brukową i elementy ogrodowej architektury, bowiem preparat może pozostawić po sobie trudny do usunięcia brązowy nalot. Trzeba też zabezpieczyć zwierzęta przed korzystaniem z trawnika przez co najmniej tydzień.

Dlaczego chodniki, podjazdy i schody porastają mchem?

Zwykle walcząc z mchem w ogrodzie czy na przydomowej posesji musimy się liczyć z tym, że jego porastanie nie ograniczy się do trawnika. Kostka brukowa lubi trzymać wilgoć, a tym samym tworzy znakomite środowisko dla mchu.

Wyrasta on najczęściej na łączeniach kostki lub w jej ażurowych fragmentach. Jego usunięcie wymaga takich działań, które nie wpłyną na estetykę samej kostki, a także bezpieczeństwo roślin, które znajdują się w jej sąsiedztwie.

Z mchem można walczyć nie tylko agresywną chemią, ale także przy pomocy narzędzi. Jeśli powierzchnia, którą musimy wyczyścić nie jest zbyt duża, wystarczą szczotki czy skrobaki.

Gdy jednak mech porasta większy teren, a do tego problem często wraca, warto wyposażyć się w arsenał takich narzędzi, jak palniki czy komfortowe akumulatorowe wycinaki do chwastów. Przydatne mogą być także urządzenia wysokociśnieniowe, które wykorzystać można także np. do mycia elementów małej architektury.

Palnik do wypalania mchu i chwastów

Użycie palnika gazowego jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się mchu z kostki brukowej, a do tego bezpiecznym dla samej kostki. Jego głównym walorem jest to, że pozostawia po sobie długotrwały efekt, choć wypalone pozostałości organiczne trzeba usunąć ręcznie, co może być dla niektórych problemem.

Akumulatorowy wycinak do chwastów

Bez schylania się można natomiast użyć akumulatorowego wycinaka do chwastów marki Kärcher. Został zaprojektowany po to, by szybko i skutecznie pozbyć się problemu niechcianych roślin. Co istotne, czyszczenie kostki brukowej z mchu odbywa się bez schylania.

Chodniki i podjazd wolne od chwastów - wycinak Kärcher WRE 18-55

Konstrukcja bezprzewodowego wycinaka zapewnia komfortową pracę, dzięki aluminiowej, teleskopowej rurze oraz ergonomicznemu uchwytowi, które pozwalają wycinać mech w wygodnej pozycji.

Warto podkreślić, że elektryczny wycinak do chwastów wyposażony jest w baterię litowo-jonową i jest kompatybilny z platformą bateryjną Kärcher Battery Power 18 V.

Myjka wysokociśnieniowa do walki z mchem

Skuteczną metodą usunięcia mchu z kostki brukowej jest zastosowanie myjki wysokociśnieniowej Kärcher. Jej walorem jest duża moc ciśnienia wody, która jest w stanie bez problemu poradzić sobie z mchem, nie niszcząc samej kostki i usuwając zielone przebarwienia. Urządzenie to powinno się znajdować w arsenale każdego właściciela ogrodu czy posesji, bowiem przy jego pomocy wyczyścić możemy większość przedmiotów, w tym m.in. elementy małej architektury czy basen ogrodowy.

Za pomocą myjki ciśnieniowej z odpowiednią dyszą można skutecznie oczyścić płyty w ogrodzie i wokół basenu. fot. Kärcher
Za pomocą myjki ciśnieniowej z odpowiednią dyszą można skutecznie oczyścić płyty w ogrodzie i wokół basenu. fot. Kärcher

Najbardziej skutecznym sposobem czyszczenia kostki brukowej z mchu, jest zastosowanie dyszy rotacyjnej urządzenia wysokociśnieniowego Kärcher. Wypływający z niej strumień wody powinien być skierowany pionowo, z odległości ok. 30 cm od podłoża.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Kärcher