WC na działce rekreacyjnej. Jakie musi spełnić wymogi prawne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
WC na działce rekreacyjnej. Jakie musi spełnić wymogi prawne?

Jednym z pierwszych problemów do rozwiązania na działce rekreacyjnej, jest wybór rodzaju toalety, która będzie się na niej znajdować. Temat - wydawać by się mogło - przyziemny, w rzeczywistości może rodzić szereg wątpliwości. Istnieją przepisy regulujące tę kwestię. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

aktualizacja: 2024-01-04 07:32:37
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy każda toaleta na działce rekreacyjnej wymaga zezwolenia budowlanego?
  • Jakie są minimalne wymagane odległości toalety od granicy działki i budynków mieszkalnych?
  • Czy toalety kompostujące są dozwolone na działkach rekreacyjnych i jakie muszą spełniać warunki?
  • Jakie są regulacje prawne i wymogi techniczne dla toalet kompostujących?
  • Jak często należy opróżniać toalety chemiczne i gdzie można to zrobić?
  • Czy istnieją ograniczenia dotyczące rodzaju toalet na działkach zlokalizowanych w obszarach chronionych przyrodniczo?
  • Jakie są wymagania sanitarne dla toalet przenośnych na działkach rekreacyjnych?
  • Jakie środki dezynfekujące i konserwujące są zalecane do używania w toaletach na działkach rekreacyjnych?
  • Czy można samodzielnie zbudować toaletę na działce i jakie są wymagania?

Czy każda toaleta na działce rekreacyjnej wymaga zezwolenia budowlanego?

Do działek rekreacyjnych zaliczane są zarówno wolno stojące działki letniskowe, jak i działki wchodzące w skład ROD. W tym drugim przypadku mogą istnieć dodatkowe regulacje wynikające z przepisów ustanowionych przez zgromadzenie członków.

Jeżeli działka jest podłączona do kanalizacji, toaleta musi zostać do niej podłączona. Bardzo często jednak działki rekreacyjne położone są z dala od kanalizacji. Wtedy - jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej - możliwa jest budowa szamba lub postawienie toalety ze szczelnym zbiornikiem na nieczystości.

Budowa szamba nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku, gdy szambo nie będzie posiadało objętości większej niż 10 m3. Taka objętość w zupełności wystarczy dla kilkuosobowej rodziny.

Jakie są minimalne wymagane odległości toalety od granicy działki i budynków mieszkalnych?

W przypadku zbiorników o jakich pisaliśmy powyżej, a zatem o pojemności do 10 m3, odległości powinny wynosić co najmniej 2 m od działki sąsiedniej, chodnika lub ulicy oraz co najmniej 5 m od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń, w których przebywają ludzie. W przypadku zbiorników o pojemności przekraczającej 10 m3 muszą być one umieszczone co najmniej 7,5 m od działki sąsiedniej oraz 30 m od okien i drzwi zewnętrznych.

Czy toalety kompostujące są dozwolone na działkach rekreacyjnych i jakie muszą spełniać warunki?

Toaleta kompostująca działa na zasadzie przetwarzania nieczystości na kompost bez użycia wody, wykorzystując naturalne procesy rozkładu i ewaporacji. W toalecie tej rodzaju odchody są oddzielane od moczu, co przyspiesza proces kompostowania i minimalizuje nieprzyjemne zapachy. Przetworzony materiał może być używany jako nawóz, choć zaleca się ostrożność ze względu na potencjalną obecność patogenów. Tego rodzaju rozwiązanie wydaje się wręcz idealne na działkę rekreacyjną, ponieważ jest przyjazne dla środowiska, nie wymaga wody i nie generują ścieków. Do zalet tego rozwiązania należy też łatwość instalacji i prostota obsługi. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest regularne usuwanie przekompostowanych odpadów i dbałość o właściwe warunki (temperaturę, wilgotność, wentylację), aby proces kompostowania przebiegał efektywnie.

Mimo wielu zalet, toalety kompostujące wymagają odpowiedniego zarządzania i konserwacji, a także mogą być kosztowne w zakupie i instalacji.

Regulacje prawne i wymogi techniczne dla toalet kompostujących

Przepisy dotyczące toalet kompostujących są takie same, jak innych toalet bezodpływowych. Zgodnie z nimi, tego typu konstrukcja musi posiadać nieprzepuszczalne dni i ściany, szczelne przykrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości oraz odpowietrzenie na wysokości co najmniej 0,5 m nad poziomem terenu.

Warto przy tym pamiętać, że odległość kompostowników o pojemności powyżej 50 m3 od budynków przeznaczonych na pobyt ludzi należy przyjąć zgodnie ze wskazaniem ekspertyzy technicznej, przyjętej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Jak często należy opróżniać toalety chemiczne i gdzie można to zrobić?

Częstotliwość opróżniania toalety chemicznej zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim od intensywności użytkowania. Co do zasady zaleca się, aby tego typu toaletę opróżniać średnio co tydzień lub gdy dolny zbiornik zostanie zapełniony.

Nieczystości należy wlać do specjalnych zlewni, które znajdują się m.in. na polach campingowych, a także na niektórych stacjach benzynowych.

Czy istnieją ograniczenia dotyczące rodzaju toalet na działkach zlokalizowanych w obszarach chronionych przyrodniczo?

Tak, istnieją pewne ograniczenia dotyczące rodzaju toalet na działkach zlokalizowanych w obszarach chronionych przyrodniczo. Przepisy dotyczące toalety na działce znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. I tak, zgodnie z § 34, na tego typu obszarach nie dopuszcza się stosowania pojemników na nieczystości ciekłe, a zatem m.in. tzw. sławojek, zwykle opartych na wkopanej do ziemi beczce.

Jakie są wymagania sanitarne dla toalet przenośnych na działkach rekreacyjnych?

Toaleta przenośna musi być odpowiednio wentylowana. Musi też posiadać szczelny zbiornik na nieczystości o określonej pojemności, a także cechować się mocną, solidną konstrukcją, w tym drzwiami, które wytrzymają napór osoby dorosłej.

Jakie środki dezynfekujące i konserwujące są zalecane do używania w toaletach na działkach rekreacyjnych?

Środki dezynfekujące i konserwujące, które można zastosować w WC zlokalizowanych na działkach rekreacyjnych, dostosowane są zwykle do rodzaju toalety. W przypadku toalet chemicznych, należy stosować jedynie żele i płyny dedykowane do tego typu rozwiązań. W tzw. sławojkach często używane jest wapno do zasypywania nieczystości oraz kostki zawierające enzymy i wyselekcjonowane szczepy żywych bakterii, które skutecznie eliminują problem niedrożności i nieprzyjemnych zapachów. Z kolei w toaletach kompostujących zwykle odchody zasypywane są trocinami. Można także użyć preparatów przyspieszających proces kompostowania.

Czy można samodzielnie zbudować toaletę na działce i jakie są wymagania?

Tak, nie ma przeciwwskazań do tego, żeby samodzielnie zbudować toaletę na działce. Należy jednak pamiętać o zachowaniu wymagań prawnych. Przede wszystkim toaleta musi mieć nieprzepuszczalne dno i ściany oraz szczelne przykrycie z zamykanym otworem. Odpowietrzenie powinno być wyprowadzone co najmniej 0,5 m nad poziomem terenu. Toaleta nie może znajdować się bliżej niż 5 metrów od okien i drzwi pomieszczeń zamieszkałych przez ludzi oraz 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego. W przypadku toalet o ilości miejsc powyżej 4 oraz pojemności od 10 do 50 m3, należy zachować 30 m odległość od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń przeznaczonych do pobytu ludzi, 7,5 m od granicy działki sąsiedniej oraz 10 m od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.

Samodzielny montaż toalety na działce (zrób to sam)

Redaktor: Damian Żabicki
fot. otwierająca: kerttu / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

11 Jan 2024, 22:28

Komentarz dodany przez Mat: A jakie są wymagania prawne odnośnie sławojki ? W artykule o sławojkach ani słowa. A sam widuję liczne takie na działkach zarówno w pobliskim ROD jak i na prywatnych działkach na wsi, czy terenach leśnych nad jeziorem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!