Wskaźnik intensywności zabudowy to jeden z istotniejszych parametrów, wskazywanych w każdym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. A jeśli planu nie ma, to w decyzji o warunkach zabudowy, czyli tzw. wuzetce.
Mam przed sobą taki dokument i napisano w nim:
- wskaźnik maksymalnej intensywności zabudowy: 0,30
- wskaźnik minimalnej intensywności zabudowy: 0,12.
Co to w praktyce oznacza? Wyjaśniamy.
Co to jest wskaźnik intensywności zabudowy?
Jak widać powyżej, wskaźnik intensywności zabudowy ma wartość liczbową i najprościej rzecz ujmując można podać taką jego definicję - wskaźnik intensywności zabudowy określa stosunek powierzchni całkowitej budynku lub budynków wzniesionych na działce do powierzchni tej działki.
Jak obliczyć wskaźnik intensywności zabudowy? Wzór
Z ustaleniem powierzchni działki nikt nie powinien mieć problemu, więc pozostaje policzyć, jaka jest powierzchnia całkowita budynku / budynków. Pomocna będzie Polska Norma PN-ISO 9836. Napisano w niej: „Powierzchnia całkowita budynku jest sumą powierzchni całkowitych wszystkich kondygnacji budynku. Jako kondygnacja mogą być traktowane kondygnacje znajdujące się całkowicie lub częściowo poniżej poziomu terenu, kondygnacje powyżej poziomu terenu, poddasza, tarasy, w tym tarasy na dachach, kondygnacje techniczne i kondygnacje magazynowe”. I dalej: „Powierzchnia całkowita każdej kondygnacji mierzona jest na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku z uwzględnieniem tynków, okładzin i balustrad”.
Zatem najpierw sumujemy powierzchnię całkowitą wszystkich kondygnacji planowanego domu. Wynik dzielimy przez powierzchnię działki i już mamy wskaźnik intensywności zabudowy. Przykładowo jeśli powierzchnia całkowita domu wynosi 250 m2 , a powierzchnia działki 1000 m2, to wskaźnik intensywności zabudowy równa się 0,25.
Jeżeli na działce ma stanąć jeszcze np. wolnostojący garaż, jego powierzchnię całkowitą trzeba dodać do powierzchni domu. Jeśli ten garaż miałby np. 50 m2 powierzchni całkowitej, to wskaźnik intensywności zabudowy z przykładu powyżej wzrasta do 0,3.
Wzór obliczenia:
- 250 m2 + 50 m2 = 300 m2
- 300 m2 / 1000 m2 = 0,3
Kiedy wskaźnik intensywności zabudowy może być problemem?
Gdy inwestor planuje wybudować duży dom na małej działce i - co może być nieco zaskakujące - mały na ogromnym terenie. Obliczony dla konkretnego budynku lub budynków wskaźnik intensywności zabudowy musi mieścić się w widełkach wskazanych w dokumentach planistycznych. Zabudowa z przykładu powyżej może powstać na działce, dla której wystawiono wuzetkę wspomnianą na początku. Ale gdyby inwestor chciał mieć np. większy wolnostojący garaż, to dom trzeba będzie zmniejszyć.
Fot. otwierająca: Adobe Stock