Jaki garaż wybudować: w bryle budynku czy wolno stojący?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki garaż wybudować: w bryle budynku czy wolno stojący?

Mam działkę o wymiarach mniej więcej 23 × 30 m. I dylemat, czy budować dom i osobno garaż wolno stojący na jej końcu, czy wybrać projekt z garażem w bryle? Ja wolę garaż w bryle domu, natomiast mąż chce taki z pomieszczeniem gospodarczym na końcu działki. Jakie jest Wasze zdanie?

aktualizacja: 2021-01-18 04:46:13

Odpowiedź eksperta: Oba rozwiązania mają zwolenników. Kiedy garaż jest połączony z domem, można wsiadać do samochodu bez wychodzenia na deszcz, czy zakładania ciepłych kurtek zimą. Co szczególnie docenią rodzice małych dzieci, których nie trzeba ubierać w puchówki i czapki, żeby rozbierać je chwilę później, jak auto się rozgrzeje.

Nie trzeba też odśnieżać samochodu i skrobać lodu z szyb. Nie zamarznie akumulator. Droga zakupów z bagażnika na półki w spiżarni jest krótsza. Łatwiej wrócić do auta, gdy zapomnimy czegoś z niego zabrać.

Gdy garaż jest w bryle domu z piętrem, oszczędzamy powierzchnię działki, co ma znaczenie przy niewielkich parcelach. W odpowiednio dużym poza samochodem można trzymać rowery, meble ogrodowe, narty itd.

Przeciwnikom łączenia garażu z domem przeszkadza hałas pracującego silnika i spaliny. Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku nowoczesnych aut i przy wchodzeniu do garażu np. przez kotłownię, to nie powinien być problem.

Garaż w bryle budynku
Garaż w bryle budynku jest wygodniejszy - do samochodu wsiadamy bez wychodzenia na deszcz, czy mróz. (fot. A. Papliński)

Wersje wolno stojące zwykle są większe, często poza miejscami postojowymi znajduje się w nich dodatkowe pomieszczenie. To spora zaleta, bo można urządzić tam warsztat dla majsterkującego gospodarza, magazyn na sprzęty ogrodnicze i sprzęt sportowy, przechowalnię rzeczy, których aktualnie nie potrzebujemy, ale kiedyś mogą się przydać.

Nie musimy ocieplać ich tak solidnie, jak tych w bryle. To rozwiązanie sprawdza się na wąskiej działce (garaż można wysunąć przed dom) i gdy inwestor chce rozłożyć koszty budowy na etapy (najpierw dom, potem garaż).

Należy pamiętać, że wolno stojący garaż i dom powinny być do siebie dopasowane stylistycznie.

Garaż wolno stojący
Garaż wolno stojący jest zwykle większy - dodatkowo można urządzić w nim warsztat lub składzik. (fot. A. Papliński)

Rodzaj garażu a podatek od nieruchomości

Część inwestorów zwraca uwagę na jeszcze jedną różnicę między garażem w bryle a wolno stojącym. Chodzi o podatek od nieruchomości. Za garaż w bryle płaci się jak za dom, czyli 79 gr/m2 (maksymalna stawka za ubiegły rok), za wolno stojący jak za budynki pozostałe, tj. 7,90 zł/m2.

Za 30 m2 w pierwszym wariancie zapłacimy rocznie 23,70 zł, w drugim 237 zł! Z podatku od nieruchomości zwolnione są garaże, których konstrukcja nie jest trwale związana z gruntem (da się ją przenieść w inne miejsce) - np. popularne blaszaki.

Garaż, popularny blaszak
Podatku od nieruchomości nie płaci się za garaże, których konstrukcja nie jest trwale związana z gruntem, np. popularne blaszaki. (fot. A. Papliński)

Wątpliwości w kwestiach podatkowych pojawiają się w przypadku garaży dostawionych do ściany domu po jego wybudowaniu i będących osobną konstrukcją. Wysokość podatku zależy wówczas od treści pozwolenia na budowę (czy jest to rozbudowa domu) i np. możliwości bezpośredniego przejścia do garażu z części mieszkalnej.

Co istotne, za garaż w bryle prawo uznaje zarówno klasyczny wariant, gdy jest on wbudowany w dom, jaki i taki, w którym wzniesiono go niejako obok domu, ale scalono z częścią mieszkalną łącznikiem, którym jest np. kotłownia albo wiatrołap.

Wchodzenie z garażu do domu przez pomieszczenie gospodarcze (kotłownię, składzik) to najlepsze rozwiązanie. Wnętrze to stanowi wówczas rodzaj śluzy, chroniącej dom przez zapachami i chłodem z garażu.

Warianty usytuowania garażu przy domu
Różne sposoby sytuowania garażu: wolno stojący wysunięty przed dom (a), klasyczne rozwiązanie z jednostanowiskowym garażem w bryle domu (b) i dwustanowiskowy garaż formalnie w bryle, ale jednak obok - połączony z częścią mieszkalną garderobą (c). (Rys. Pracownia HomeKONCEPT)

Garaż wolno stojący lub w bryle domu - wymiary

Minimalne, zgodne z Warunkami technicznymi, wymiary miejsca postojowego samochodu osobowego, to 2,5 × 5 m. Jeśli ze stanowiska korzysta osoba niepełnosprawna, to jego szerokość ma wynosić 3,6 m. Między krawędzią miejsca postojowego a ścianą powinno zostać przynajmniej 30 cm, co znaczy, że najmniejszy, zgodny z przepisami garaż na auto osobowe ma mieć 3,1 × 5,6 m.

Żeby było wygodnie, do każdego z tych wymiarów należałoby doliczyć przynajmniej 1 m. Minimalna (według Warunków technicznych) szerokość garażu dwustanowiskowego to 5,6 m (2 × 2,5 m + 2 × 0,3 m).

Garaż wolno stojący można sytuować na działce tak, jak dom, tj. 4 m od granicy ścianą z oknami lub drzwiami, 3 m od granicy ścianą ślepą. Można go też wznieść przynajmniej 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy niej, gdy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania oraz na wąskiej działce (szerokość do 16 m) w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej. Prawo dopuszcza także dostawienie garażu do stojącego w ostrej granicy budynku sąsiada, a w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej w granicy można postawić również garaż o długości do 6,5 m i wysokości nieprzekraczającej 3 m.

W przypadku, o który pyta Czytelniczka, warto jeszcze zwrócić uwagę na podjazd do garażu planowanego z tyłu działki. Jego utwardzenie będzie sporo kosztować (będzie miał dwadzieścia parę metrów długości), trochę też szkoda powierzchni, którą można przeznaczyć np. na ogród.

Redaktor: Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

time image

23 Kwi 2020, 10:45

1 minutę temu, Gość ac napisał: Wolnostojący piszemy razem... https://sjp.pwn.pl/slowniki/wolno stojący.html

time image

Gość ac

23 Kwi 2020, 10:44

Wolnostojący piszemy razem...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje