Jaki garaż wybudować: w bryle budynku czy wolno stojący?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki garaż wybudować: w bryle budynku czy wolno stojący?

Mam działkę o wymiarach mniej więcej 23 × 30 m. I dylemat, czy budować dom i osobno garaż wolno stojący na jej końcu, czy wybrać projekt z garażem w bryle? Ja wolę garaż w bryle domu, natomiast mąż chce taki z pomieszczeniem gospodarczym na końcu działki. Jakie jest Wasze zdanie?

aktualizacja: 2021-01-18 04:46:13

Odpowiedź eksperta: Oba rozwiązania mają zwolenników. Kiedy garaż jest połączony z domem, można wsiadać do samochodu bez wychodzenia na deszcz, czy zakładania ciepłych kurtek zimą. Co szczególnie docenią rodzice małych dzieci, których nie trzeba ubierać w puchówki i czapki, żeby rozbierać je chwilę później, jak auto się rozgrzeje.

Nie trzeba też odśnieżać samochodu i skrobać lodu z szyb. Nie zamarznie akumulator. Droga zakupów z bagażnika na półki w spiżarni jest krótsza. Łatwiej wrócić do auta, gdy zapomnimy czegoś z niego zabrać.

Gdy garaż jest w bryle domu z piętrem, oszczędzamy powierzchnię działki, co ma znaczenie przy niewielkich parcelach. W odpowiednio dużym poza samochodem można trzymać rowery, meble ogrodowe, narty itd.

Przeciwnikom łączenia garażu z domem przeszkadza hałas pracującego silnika i spaliny. Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku nowoczesnych aut i przy wchodzeniu do garażu np. przez kotłownię, to nie powinien być problem.

Garaż w bryle budynku
Garaż w bryle budynku jest wygodniejszy - do samochodu wsiadamy bez wychodzenia na deszcz, czy mróz. (fot. A. Papliński)

Wersje wolno stojące zwykle są większe, często poza miejscami postojowymi znajduje się w nich dodatkowe pomieszczenie. To spora zaleta, bo można urządzić tam warsztat dla majsterkującego gospodarza, magazyn na sprzęty ogrodnicze i sprzęt sportowy, przechowalnię rzeczy, których aktualnie nie potrzebujemy, ale kiedyś mogą się przydać.

Nie musimy ocieplać ich tak solidnie, jak tych w bryle. To rozwiązanie sprawdza się na wąskiej działce (garaż można wysunąć przed dom) i gdy inwestor chce rozłożyć koszty budowy na etapy (najpierw dom, potem garaż).

Należy pamiętać, że wolno stojący garaż i dom powinny być do siebie dopasowane stylistycznie.

Garaż wolno stojący
Garaż wolno stojący jest zwykle większy - dodatkowo można urządzić w nim warsztat lub składzik. (fot. A. Papliński)

Rodzaj garażu a podatek od nieruchomości

Część inwestorów zwraca uwagę na jeszcze jedną różnicę między garażem w bryle a wolno stojącym. Chodzi o podatek od nieruchomości. Za garaż w bryle płaci się jak za dom, czyli 79 gr/m2 (maksymalna stawka za ubiegły rok), za wolno stojący jak za budynki pozostałe, tj. 7,90 zł/m2.

Za 30 m2 w pierwszym wariancie zapłacimy rocznie 23,70 zł, w drugim 237 zł! Z podatku od nieruchomości zwolnione są garaże, których konstrukcja nie jest trwale związana z gruntem (da się ją przenieść w inne miejsce) - np. popularne blaszaki.

Garaż, popularny blaszak
Podatku od nieruchomości nie płaci się za garaże, których konstrukcja nie jest trwale związana z gruntem, np. popularne blaszaki. (fot. A. Papliński)

Wątpliwości w kwestiach podatkowych pojawiają się w przypadku garaży dostawionych do ściany domu po jego wybudowaniu i będących osobną konstrukcją. Wysokość podatku zależy wówczas od treści pozwolenia na budowę (czy jest to rozbudowa domu) i np. możliwości bezpośredniego przejścia do garażu z części mieszkalnej.

Co istotne, za garaż w bryle prawo uznaje zarówno klasyczny wariant, gdy jest on wbudowany w dom, jaki i taki, w którym wzniesiono go niejako obok domu, ale scalono z częścią mieszkalną łącznikiem, którym jest np. kotłownia albo wiatrołap.

Wchodzenie z garażu do domu przez pomieszczenie gospodarcze (kotłownię, składzik) to najlepsze rozwiązanie. Wnętrze to stanowi wówczas rodzaj śluzy, chroniącej dom przez zapachami i chłodem z garażu.

Warianty usytuowania garażu przy domu
Różne sposoby sytuowania garażu: wolno stojący wysunięty przed dom (a), klasyczne rozwiązanie z jednostanowiskowym garażem w bryle domu (b) i dwustanowiskowy garaż formalnie w bryle, ale jednak obok - połączony z częścią mieszkalną garderobą (c). (Rys. Pracownia HomeKONCEPT)

Garaż wolno stojący lub w bryle domu - wymiary

Minimalne, zgodne z Warunkami technicznymi, wymiary miejsca postojowego samochodu osobowego, to 2,5 × 5 m. Jeśli ze stanowiska korzysta osoba niepełnosprawna, to jego szerokość ma wynosić 3,6 m. Między krawędzią miejsca postojowego a ścianą powinno zostać przynajmniej 30 cm, co znaczy, że najmniejszy, zgodny z przepisami garaż na auto osobowe ma mieć 3,1 × 5,6 m.

Żeby było wygodnie, do każdego z tych wymiarów należałoby doliczyć przynajmniej 1 m. Minimalna (według Warunków technicznych) szerokość garażu dwustanowiskowego to 5,6 m (2 × 2,5 m + 2 × 0,3 m).

Garaż wolno stojący można sytuować na działce tak, jak dom, tj. 4 m od granicy ścianą z oknami lub drzwiami, 3 m od granicy ścianą ślepą. Można go też wznieść przynajmniej 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy niej, gdy pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania oraz na wąskiej działce (szerokość do 16 m) w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej. Prawo dopuszcza także dostawienie garażu do stojącego w ostrej granicy budynku sąsiada, a w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej w granicy można postawić również garaż o długości do 6,5 m i wysokości nieprzekraczającej 3 m.

W przypadku, o który pyta Czytelniczka, warto jeszcze zwrócić uwagę na podjazd do garażu planowanego z tyłu działki. Jego utwardzenie będzie sporo kosztować (będzie miał dwadzieścia parę metrów długości), trochę też szkoda powierzchni, którą można przeznaczyć np. na ogród.

Redaktor: Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 19.08.2022 o 14:37, retrofood napisał:   Pewnie, ze tak. Ale w artykule wspomniana Pani nie daje żadnego argumentu podważającego moją tezę. Dlatego jestem pewien, że jej chodzi wyłącznie o pantofelki, bez liczenia się z kosztami czy innymi potrzebami. ...

19 Aug 2022, 18:20

Ja mam duży garaż dwustanowiskowy w bryle budynku, a w zasadzie to przyklejony do budynku - i to była bardzo dobra decyzja. Tak samo jak piwnica, ale to inny temat Mam sporo różnych znajomych - ci z domami bez podpiwniczenia i i garażem (jednostanowiskowym, bo tak jest najczęściej) ...

19 Aug 2022, 14:37

36 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał: Nie generalizowałabym. Nie każdy facet lubi, umie, musi majsterkować, naprawiać, etc.    Pewnie, ze tak. Ale w artykule wspomniana Pani nie daje żadnego argumentu podważającego moją tezę. ...

15 godzin temu, retrofood napisał:   Nie nazywaj garażu garażem, nazwij go np. budynkiem gospodarczym, to nie będziesz płacił. To raz. A dwa - pod uwagę należy również brać koszty metra kw. działki. Tania działka - garaż oddzielny.   I ...

18 Aug 2022, 21:41

Dnia 30.05.2021 o 10:48, Gość Anj napisał: Nikt nie pokusił się srwierdzić,że stawka podatku za garaż wolnostojący jest blisko 10 razy wyższy niż garaż w bryle budynku    Nie nazywaj garażu garażem, nazwij go np. budynkiem gospodarczym, to nie będziesz ...

Gość Ksawery

09 Aug 2022, 11:02

Chyba że chodzi nam o energooszczędny lub pasywny dom - wtedy nie dajemy garażu w bryle domu (bo to nie ma sensu, tak samo jak piwnica, balkony czy komin - pompa ciepła bez komina) tylko zewnętrzny, a najlepiej elegancką wiatę i będzie OK. W żadnym projekcie domu pasywnego nie występuje ...

Gość Anj

30 May 2021, 10:48

Nikt nie pokusił się srwierdzić,że stawka podatku za garaż wolnostojący jest blisko 10 razy wyższy niż garaż w bryle budynku mieszkalnego.Nie ma co dyskutować trzeba znać realia naszego systemu podatkowego,który jast pełen absurdów.

23 Apr 2020, 12:45

1 minutę temu, Gość ac napisał: Wolnostojący piszemy razem... https://sjp.pwn.pl/slowniki/wolno stojący.html

Gość ac

23 Apr 2020, 12:44

Wolnostojący piszemy razem...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image