Czy jest możliwość sprawdzenia średnich cen gruntów w mojej okolicy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy jest możliwość sprawdzenia średnich cen gruntów w mojej okolicy?

Ceny gruntów mogą być bardzo zróżnicowane nawet w najbliższej okolicy. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

Ceny gruntów budowlanych w naszym kraju są bardzo zróżnicowane. Według specjalistów portalu bankier.pl i Otodom, którzy opracowali raport na ten temat, najwięcej trzeba zapłacić za ziemię w województwie mazowieckim - średnio 228 zł/m2 - i pomorskim - 227 zł/m2 (dane z lutego 2022 roku). Stawki z innych wybranych województw wyglądają następująco: wielkopolskie - 172/m2, małopolskie - 168 zł/m2, śląskie - 167 zł m2, podlaskie - 143 zł/m2. Najniższe ceny są w woj. podkarpackim - 89 zł/m2. Trzeba jednak pamiętać, że ceny gruntów mogą być bardzo zróżnicowane nawet w najbliższej okolicy.

Warto wiedzieć, że jeżeli Urząd Skarbowy uzna, że cena nieruchomości jest zaniżona wzywa do podniesienia wartości gruntu do określonej kwoty. W przypadku braku porozumienia co do wartości, Urząd Skarbowy zleca wycenę, a gdy ustalona wartość odbiega więcej niż o 33% od deklarowanej, kosztami wyceny obciąża podatnika.

Generalnie jednak najwięcej zależy od lokalizacji. Najdroższe są parcele zlokalizowane w dużych miastach, na przedmieściach, z dobrym dojazdem do centrum oraz w miejscach szczególnie atrakcyjnych, np. w pobliżu jezior, rezerwatów przyrody, w nowoczesnych osiedlach, modnych miejscowościach. Mniej zapłacimy za działki oddalone od aglomeracji, w małych miasteczkach i we wsiach ze słabą infrastrukturą. Więcej kosztuje działka z dostępem do wszystkich mediów (gazu, kanalizacji, wodociągu). Tańsze zaś są tereny z tzw. kłopotliwym sąsiedztwem, np. wysypiskiem śmieci, ubojnią, położone koło torów kolejowych.

Działka budowlana (przeznaczona pod budowę domu) jest droższa od rolnej lub leśnej. W tym drugim przypadku przeprowadzenie procedury pozwalającej na budowę domu pochłonie sporo czasu i dodatkowych kosztów.

Redakcja BD
fot. otwierająca: iza i mariusz (forum.budujemydom.pl)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!