Kiedy potrzebny jest geodeta na budowie?

Kiedy potrzebny jest geodeta na budowie?

Budowa domu to przedsięwzięcie, które obliguje nas do nawiązania współpracy z wieloma specjalistami. Kontaktujemy się np. z architektem adaptującym, kierownikiem budowy czy wykonawcami. Jednym z pierwszych specjalistów, z którym przyjdzie nam rozmawiać jest geodeta. Poczytaj o tym, kiedy potrzebujesz geodety i jak powinny przebiegać prace geodezyjne na naszej budowie.

Obowiązki geodety na budowie

Jednym z najważniejszych obowiązków geodety jest pomiar terenu oraz analiza przeprowadzonego pomiaru. Geodetę często spotykamy w przestrzeni publicznej gdy tyczy chodniki i wyznacza drogi. Jednak bez niego nie może się rozpocząć ani zakończyć żadna budowa domu.

To geodeta sporządza mapy do celów projektowych, wykazuje na mapach elementy wchodzące w skład działki oraz dokonuje finalnej inwentaryzacji powykonawczej podczas oddawania inwestycji do użytkowania.

Z jego usług warto skorzystać już w momencie, kiedy szukamy działki i mamy wątpliwości co do tego, jak przebiega jej granica. Geodeta może też sprawdzi i precyzyjnie wyznaczy umiejscowienie ogrodzenia naszej działki. Jest też niezastąpiony przy tyczeniu budynku na działce, zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki.

Mała uwaga. Nie mylmy obowiązków geodety z badaniami geotechnicznymi gruntu, które wykonuje geolog.

Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 89 G2
Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 89 G2

Mapa do celów projektowych

Na początkowym etapie współpracy z geodetą musimy przekazać mu mapę zasadniczą, którą dostaniemy w starostwie lub urzędzie gminy. To na niej znajdziemy informacje o tym jak wytyczone są granice działki, będziemy mieli wrysowane obrysy istniejących budynków, które znajdują się na działce, ukształtowanie terenu oraz pomiary.

Zadaniem geodety jest aktualizacja mapy, czyli nic innego jak sprawdzenie wymiarów i stanu faktycznego działki oraz naniesieniu zmian, jeśli są jakieś.

Dokument, który finalnie otrzymuje inwestor nazywa się mapą do celów projektowych. Przygotowana jest w skali 1:500 i bardzo dokładnie określa granice i usytuowanie działki, uwzględnia istniejące i planowane budynki, istniejące elementy zagospodarowania terenu, linie rozgraniczające z Planu Miejscowego (jeżeli takowy jest uchwalony i jest obowiązujący), oraz sieci energetyczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe.

Wymiary działki - usytuowanie domu HOMEKONCEPT 89 G2
Wymiary działki - usytuowanie domu HOMEKONCEPT 89 G2

Tyczenie budynku i znaki geodezyjne

Kolejny moment kiedy geodeta jest niezbędny na budowie to wytyczenie budynku tuż przed rozpoczęciem budowy. Na tym etapie swojej pracy geodeta wyznaczy osie budynku, punkty główne i ściany zewnętrzne. Niekiedy na zlecenie inwestora lub kierownika budowy może nawet wyznaczyć ściany wewnętrzne i taras.

Wyznaczenie tych punktów odbywa się w odniesieniu do mapy i wcześniej naniesionych na mapę czterech punktów granicznych, które znajdują się w narożnikach działki. To właśnie te punkty nazywamy znakami geodezyjnymi, które w praktyce są po prostu betonowymi słupkami w ziemi.

W czasie swojej pracy przy tyczeniu budynku, geodeta określa też wysokość nad poziomem morza i w odniesieniu do tej wysokości, ustala stan zero budynku czyli dokładnie wyznacza poziom posadowienia posadzki.

Zakończenie budowy z geodetą - inwentaryzacja powykonawcza

Geodeta na budowie jest niezbędny do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Jego zadanie polega na dokonaniu pomiarów wybudowanego domu i przeprowadzeniu inwentaryzacji zrealizowanych przyłączy. W ten sposób powstaje tzw. mapka powykonawcza oraz opis budynku w formie tabelki.

Protokoły badań i odbiorów oraz inwentaryzacja geodezyjna i powykonawcza budynku i przyłączy stanowi obowiązkowy element tzw. operatu kolaudacyjnego, który należy dostarczyć do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Marcin Śniegowski
Projekty domów nowoczesnych HOMEKONCEPT
www.homekoncept.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz