Jeżeli w danym rejonie jest sieć kanalizacyjna to generalnie istnieje obowiązek przyłączenia nieruchomości do niej. Także w sytuacji, gdy mamy już szambo, a sieć została właśnie rozbudowana.
Obowiązek przyłączenia do sieci kanalizacyjnej - wyjątki
Obowiązek przyłączenia nie funkcjonuje tylko w dwóch sytuacjach.
Pierwszy przypadek to korzystanie z już posiadanej przydomowej oczyszczalni ścieków. Wówczas fakt rozbudowy sieci i fizyczna możliwość przyłączenia się do niej niczego nie zmienia. To inwestor decyduje, czy chce zmienić sposób odprowadzenia ścieków. Oczyszczalnia przydomowa jest traktowana jak rozwiązanie równoważne zbiorowemu odprowadzeniu ścieków i ich późniejszemu oczyszczaniu.
Druga sytuacja to natomiast brak technicznego i ekonomicznego uzasadnienia dla takiej rozbudowy sieci, aby dało się przyłączyć do niej daną posesję. Tu jednak taką decyzję musi podjąć zarządca sieci kanalizacyjnej. Rzeczywiście bywają bowiem sytuacje, gdy wykonanie przyłącza i/lub rozbudowa sieci byłaby zbyt trudna lub nazbyt kosztowna.
Nakaz przyłączenia do sieci kanalizacyjnej - wyrok Sądu
Jednak jeżeli to właściciel posesji odmawia przyłączenia, argumentując, że np. z nieruchomości korzysta jedynie sporadycznie, albo zamierza wykonać oczyszczalnię, to nie jest to uznawane za wystarczający powód. Tak wynika np. z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13.01.2017 r., II OSK 991/15 (https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6D1626256D) oraz z 18.05.2021 r., III OSK 423/21 (https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D353DC1DAD).
Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Eko-Pol