Dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu

Mam pytanie, czy ktoś może spotkał się z takim terminem jak "dożywotnie użyczenie gruntu pod budowę domu"? Otóż sytuacja przedstawia się następująco: Teściowa użyczyła mnie i żonie działkę pod budowę domu, z tego względu że nie można było wydzielić 8 arów gruntu na samodzielną działkę. Cała działka ma 15 arów. Czy po użyczeniu gruntu jestem pełnoprawnym jej właścicielem? Wszystko jest załatwione notarialnie u notariusza łącznie z mapką itp. Zgodę na budowę dostaliśmy ja z żoną.

aktualizacja: 2009-11-04 15:30:28

Odpowiedź eksperta: Czytelnik poruszył dwie istotne kwestie. Po pierwsze – możliwości uzyskania pozwolenia na budowę na cudzym gruncie.

Zgodnie z ustawą prawo budowlane każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami.

Wynika z tego, że jeśli tylko przewidziano na danym terenie możliwość zabudowy, o którą chodziło Czytelnikowi, pozostało mu jeszcze wykazanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. A prawo to przysługuje nie tylko właścicielowi czy też użytkownikowi wieczystemu gruntu, ale także osobie sprawującej zarząd nieruchomością (zgodnie z przepisami) czy też takiej, której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości (np. prawo użytkowania), jak również tej, która jest stroną stosunku zobowiązaniowego (tzn. umowy), przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Wydaje się, że tę ostatnią możliwość wykorzystano w przedstawionym przypadku. Wprawdzie nie stwierdzono tego wprost, ale w pytaniu mowa jest o "użyczeniu gruntu".

Najbardziej prawdopodobne jest zatem, iż zawarta została przez Czytelnika (i jego żonę) z teściową umowa użyczenia gruntu, w której postanowiono, że obowiązywać ma ona do końca życia obojga biorących do używania – Czytelnika i jego żony (pytający określił to jako „dożywotnie użyczenie”) oraz że mogą oni na tym gruncie dokonać zabudowy (wykonywać roboty budowlane). Takiej treści umowa umożliwić mogłaby uzyskanie pozwolenia na budowę przez Czytelnika.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa użyczenia rzeczy (także gruntu) nie powoduje przeniesienia jej własności na biorących do używania, lecz jedynie umożliwia im bezpłatne korzystanie z niej (używanie). Również wybudowanie na używanym gruncie budynku, nawet na podstawie pozwolenia na budowę „wystawionego” na Czytelnika, nie spowoduje przejścia na niego własności gruntu.

Co więcej, także budynek nie będzie stanowił jego własności, gdyż zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa cywilnego należeć będzie do właściciela gruntu – jako jego część składowa, nawet jeśli w umowie użyczenia stwierdzono, że biorący do używania będą mieli także prawo do bezpłatnego korzystania z wybudowanego budynku. Aby zostać jedynym właścicielem nieruchomości (gruntu z budynkiem), musi zostać zawarta umowa przenosząca własność tej właśnie nieruchomości (jako określonej działki gruntu).

Jak wspomniał Czytelnik w pytaniu, był problem z dokonaniem podziału – w celu wydzielenia działki pod budowany budynek.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podział nieruchomości budowlanych może nastąpić niezależnie od ustaleń planu miejscowego (a więc także bez ograniczeń polegających na określeniu minimalnej powierzchni działki), kiedy następuje w celu zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków; być może rozwiązaniem przedstawionej w pytaniu sytuacji byłoby przeprowadzenie kolejno następujących czynności:

 1. przeniesienie udziału w całej nieruchomości – może to nastąpić w drodze różnych umów, np. sprzedaży czy darowizny; jeśliby w grę wchodziła umowa darowizny, można się zastanowić, czy nie dokonać jej jedynie na rzecz żony (córki właścicielki), co nie wiązałoby się z obowiązkiem zapłaty podatku od darowizny;

   

 2. wybudowanie drugiego budynku (jeśli jeszcze nie został wybudowany) – wprawdzie z pytania to nie wynika, ale zakładamy, że jeden już stoi;

   

 3. dokonanie podziału działki (w celu zniesienia współwłasności dwóch budynków);

   

 4. zniesienie współwłasności poprzez przyznanie konkretnych działek (z budynkami) poszczególnym osobom;

   

 5. jeśli właścicielką wydzielonej działki będzie tylko żona, można doprowadzić do przeniesienia praw do tej działki na Czytelnika w drodze umowy darowizny lub umowy majątkowej małżeńskiej.

   

Redakcja BD
fot. Konkol (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Sty 2010, 08:56

Nie ma możliwości użyczenia kawałka działki a po wybudowaniu drugiego domu jej podział. Przepis dotyczy zaszłości, gdy na działce stoja już np. dwa domy. Po prostu pozwolenia na budowę nie są wydawane jeśli nie nastąpił podział działki. Co do pytania - jeśli umowa użyczenia ...

time image

Gość Juro

09 Sty 2010, 10:11

Czy ten proces "użyczenia" można przeprowadzić jeśli tą przeszkodą w wydzieleniu działki jest hipoteka? Cała moja działka jest zapisana jako hipoteka pod kredyt hipoteczny w banku. Czy mogę dokonać takiego "użyczenia aby umożliwić mojej córce budowę domu obok?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Ile czasu i pieniędzy potrzeba, aby doprowadzić media do działki?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny