Jak zwieńczyć kanały wentylacyjne?

Jak zwieńczyć kanały wentylacyjne?

Mam w kominie 6 kanałów wentylacyjnych, ustawionych w dwóch rzędach. Nie są jeszcze wyprowadzone ponad dach na pełną wysokość i zastanawiam się jak je zakończyć - czy wyprowadzić na boki, a może prosto do góry. Który wariant będzie lepszy?

Streszczenie artykułu
Kanały wentylacyjne najlepiej wyprowadzić prosto do góry, zakończone daszkiem chroniącym przed opadami. Można również zamontować nasady kominowe, które poprawiają wentylację, a w razie potrzeby zastosować wentylację hybrydową z wentylatorami. Zwieńczenie komina warto wykonać z betonowej czapy z pochyleniem, aby umożliwić spływ wody, a przy kominach ceglanych stosować blaszaną osłonę. Wyprowadzenie boczne przewodów wentylacyjnych w układzie dwurzędowym nie jest zalecane, ponieważ może prowadzić do przedmuchów między kanałami, przenikania zapachów oraz cofania się powietrza przy podmuchach wiatru.

Kanały wentylacyjne najlepiej wyprowadzić indywidualnie, prosto do góry i zakończyć przynajmniej daszkiem chroniącym przed wnikaniem opadów. Można wtedy zamontować również nasady poprawiające intensywność wentylacji, a nawet zespół wentylacji hybrydowej (specjalne nasady z wentylatorem), gdy naturalny ciąg okaże się niewystarczający. Zwieńczenie komina najlepiej zrobić w formie betonowej czapy z czterostronnym pochyleniem górnej powierzchni, ułatwiającym spływ wody.

Jeśli zakończenie komina będzie robione z cegieł warto założyć na szczycie blaszaną osłonę chroniącą przed wnikaniem opadów. Popularne wyprowadzenie boczne przewodów wentylacyjnych przez kratki w ścianach komina, w przypadku układu dwurzędowego kanałów nie jest dobrym rozwiązaniem i może być stosowane przy jednorzędowym ich prowadzeniu. Przy takiej lokalizacji wylotów - pomijając brak możliwości intensyfikacji wentylacji poprzez założenie nasadek kominowych - mogą występować przedmuchy między sąsiednimi kanałami.

Zjawisko takie, spowodowane zawirowaniami wiatru, czy zróżnicowanym ciągiem w tych kanałach, powoduje przenikanie zapachów np. odprowadzanych z wyciągu kuchennego do wentylowanego równolegle pokoju. Z kolei pozostawienie przegrody między nimi i z jednostronnym wylotem bocznym, powodować będzie cofanie się powietrza wentylacyjnego przy podmuchach wiatru prostopadłych do ścianki kominowej.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Najprostsza nasada kominowa to tzw. chińczyk. Ma formę małego stożkowatego daszku na podporach. Daszek można odchylić i swobodnie wyczyścić kanały. (fot. Darco)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak najlepiej wyprowadzić kanały wentylacyjne z komina?

    Kanały wentylacyjne najlepiej wyprowadzić indywidualnie, prosto do góry i zakończyć daszkiem chroniącym przed wnikaniem opadów.
  • Jakie są zalety zamontowania nasad kominowych?

    Nasady kominowe poprawiają intensywność wentylacji i mogą zapobiec problemom, gdy naturalny ciąg wentylacyjny jest niewystarczający.
  • Jakie są wady wyprowadzenia bocznego kanałów wentylacyjnych?

    Wyprowadzenie boczne w układzie dwurzędowym może powodować przedmuchy między sąsiednimi kanałami, co prowadzi do przenikania zapachów i problemów z cofaniem się powietrza.
  • Jakie materiały są zalecane do wykonania zwieńczenia komina?

    Zwieńczenie komina najlepiej wykonać w formie betonowej czapy z czterostronnym pochyleniem, co ułatwia spływ wody. Można także zastosować osłonę z blachy, jeśli komin jest wykonany z cegieł.
  • Jakie mogą być skutki wiatru na wentylację przy bocznym wyprowadzeniu kanałów?

    Przy bocznym wyprowadzeniu kanałów mogą wystąpić problemy z cofaniem powietrza przy podmuchach wiatru prostopadłych do ścianki kominowej.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Gość.Piotr
30-11-2020 09:38
Pisałem.ze budynek parterowy w ścianie między mną a sąsiadem jest komin tylko wentylacyjny.dwa kanały moje i dwa sąsiada kominiarz który to odebrał kazał przebić ściankę między nami na przestrzał czuje w domu zapachy sąsiada ,dmucha mi w łazience zimnem gdzie mam piec gazowy.Piec ...
Gość
20-06-2020 14:42
Nie doczytałem, że parter ...   2 godziny temu, mhtyl napisał: a ile kondygnacji ma budynek.   9 godzin temu, Gość Piotr napisał: od kratki w mieszkaniu do wylotu na dachu ma długość 1.30m Więc chyba nie ma tych kondygnacji ...
Gość mhtyl
20-06-2020 12:38
7 godzin temu, Gość Piotr napisał: Witam.Mam kominy wentylacji połączone z kanałami sąsiedniego lokalu na tzw przestrzał,komin dwuzedowego układu. Kominiarz tak kazał zrobić zanim kupiliśmy mieszkanie.W łazience mam piec gazowy i od 3lat mam lrobl z wiejącym wiatrem ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz