Jak zwieńczyć kanały wentylacyjne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zwieńczyć kanały wentylacyjne?

Mam w kominie 6 kanałów wentylacyjnych, ustawionych w dwóch rzędach. Nie są jeszcze wyprowadzone ponad dach na pełną wysokość i zastanawiam się jak je zakończyć – czy wyprowadzić na boki, a może prosto do góry. Który wariant będzie lepszy?

aktualizacja: 2017-05-05 10:29:40

Odpowiedź eksperta: Kanały wentylacyjne najlepiej wyprowadzić indywidualnie, prosto do góry i zakończyć przynajmniej daszkiem chroniącym przed wnikaniem opadów. Można wtedy zamontować również nasady poprawiające intensywność wentylacji, a nawet zespół wentylacji hybrydowej (specjalne nasady z wentylatorem), gdy naturalny ciąg okaże się niewystarczający. Zwieńczenie komina najlepiej zrobić w formie betonowej czapy z czterostronnym pochyleniem górnej powierzchni, ułatwiającym spływ wody.

 

Jeśli zakończenie komina będzie robione z cegieł warto założyć na szczycie blaszaną osłonę chroniącą przed wnikaniem opadów. Popularne wyprowadzenie boczne przewodów wentylacyjnych przez kratki w ścianach komina, w przypadku układu dwurzędowego kanałów nie jest dobrym rozwiązaniem i może być stosowane przy jednorzędowym ich prowadzeniu. Przy takiej lokalizacji wylotów – pomijając brak możliwości intensyfikacji wentylacji poprzez założenie nasadek kominowych – mogą występować przedmuchy między sąsiednimi kanałami.

 

Zjawisko takie, spowodowane zawirowaniami wiatru, czy zróżnicowanym ciągiem w tych kanałach, powoduje przenikanie zapachów np. odprowadzanych z wyciągu kuchennego do wentylowanego równolegle pokoju. Z kolei pozostawienie przegrody między nimi i z jednostronnym wylotem bocznym, powodować będzie cofanie się powietrza wentylacyjnego przy podmuchach wiatru prostopadłych do ścianki kominowej.

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu: Najprostsza nasada kominowa to tzw. chińczyk. Ma formę małego stożkowatego daszku na podporach. Daszek można odchylić i swobodnie wyczyścić kanały. (fot. Darco)

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny