Czy okap kuchenny można podłączyć do rekuperatora?

Czy okap kuchenny można podłączyć do rekuperatora?

Czy wyciąg nadkuchenny można podłączyć do rekuperatora? Najczęściej spotykam się z opinią, że nie jest to wskazane, ale nie wiem dlaczego i czym to grozi. Zależy mi na energooszczędności, a w mojej kuchni dużo się piecze i gotuje i myślę, że warto odzyskać ciepło powstałe podczas przygotowania potraw.

Okapu nadkuchennego nie należy podłączać do instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła z dwóch powodów - zanieczyszczenia filtrów i wymiennika w rekuperatorze oraz ograniczonej wydajności wentylacji. Podczas gotowania i smażenia powstaje para wodna, a także unoszone wraz z powietrzem cząsteczki tłuszczu. Część tłuszczu zatrzymuje się na filtrze siatkowym, lecz reszta przenosi się do centrali wentylacyjnej, gdzie powoduje szybkie zmniejszenie przepustowości filtra i konieczność częstej jego wymiany, ponadto osiada na wymienniku, zmniejszając efektywność wymiany ciepła.

Pod względem krótkotrwałych wymagań wentylacyjnych, w kuchni powinna zachodzić znacznie intensywniejsza wymiana powietrza niż w innych pomieszczeniach. Przeważnie wydajność wentylatora w okapie to przynajmniej 120 m3/h, są jednak i modele o przepływie nawet 500 m3/h. Tymczasem centrala wentylacyjna w domu jednorodzinnym pracuje zwykle, przetłaczając 150-200 m3/h powietrza i to na cały budynek.

Intensywny przepływ w okapie jest niezbędny, bo chodzi o szybkie odprowadzenie pary wodnej i nieprzyjemnych zapachów. Wentylacja mechaniczna przystosowana jest do równomiernej wymiany powietrza w całym domu, zatem nie można chwilowo skierować całego strumienia wentylacyjnego jedynie do kuchni. Komfortowe użytkowanie wymaga więc rozdzielenia wentylacji podstawowej od odprowadzenia oparów znad kuchenki - poprzez niezależne wyprowadzenie wylotu z wyciągu nadkuchennego na zewnątrz przy jednoczesnym zapewnieniu dodatkowego dopływu powietrza zewnętrznego, np. nawiewnikiem, otwieranym wraz z uruchomieniem wyciągu.

W domach z wentylacją mechaniczną dość popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie pochłaniacza zamiast okapu. Nie usuwa on powietrza, lecz tylko oczyszcza je. To obieg zamknięty - po przejściu przez pochłaniacz, powietrze trafia z powrotem do kuchni. Jest to jednak wariant znacznie mniej skuteczny niż okap.

W domu z wentylacją mechaniczną lepiej nie przyłączać okapu (fot. z lewej: Ciarko) do centrali (fot. z prawej: Pro-Vent), bo grozi to poważnym zanieczyszczeniem rur, filtrów i samego wymiennika ciepła.

Jarosław Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Zbych
27-01-2020 08:39
A czy można podłączyć okap do rekuperatora zdecentralizowanego?
Gość miki
11-06-2018 21:23
okap kuchenny można podłączać do rekuperatora !!!!!!!! ale musi to być rekuperator z dodatkowym wyciągiem tzw brudnym i jest to specjalny okap który ma tylko elekromechaniczną przesłone, a działa to tak : przyciskasz włącznik okapu i otwiera sie przesłona i podawany jest sygnał ...
Gość Clim
05-06-2016 15:56
Jesli jest regularna konserwscja oraz serwis to mozna podlanczac...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz