Czy powietrze do kominka otwartego doprowadzić z zewnątrz za pomocą wentylatora?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy powietrze do kominka otwartego doprowadzić z zewnątrz za pomocą wentylatora?

Chciałbym mieć kominek otwarty, ale wiem, że potrzebuje on bardzo dużej ilości powietrza do spalania. Czy w związku z tym można doprowadzić je kanałem z zewnątrz i wymusić jego nadmuch w odpowiedniej ilości za pomocą wentylatora? Osłonięty kratką wylot powietrza mógłby znajdować się np. w podłodze przed kominkiem albo nad otworem paleniska, tak by strumień powietrza był kierowany bezpośrednio do niego. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

aktualizacja: 2022-03-02 08:49:16

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; § 132) do kominka otwartego trzeba doprowadzić taką ilość powietrza, by prędkość jego przepływu w otworze komory spalania nie była mniejsza niż 0,2 m/s. Stosownie do tego warunku dobiera się także komin. Potrzebna ilość powietrza jest naprawdę duża: zakładając, że otwór paleniska ma 0,5 m2; przepływ wyniesie 360 m3/h. To tyle, co kubatura domu o powierzchni ok. 130 m2.

Doprowadzenie powietrza za pomocą wentylatora jest możliwe, ale wbrew pozorom dość trudne. Strumień powietrza o bardzo niewielkiej prędkości trzeba skierować w pobliże otworu paleniska. Nie może być skierowany wprost na ogień, bo w razie przymknięcia szybra w kominie odprowadzenie dymu mogłoby nie nadążyć za nawiewem. Konieczna jest w związku z tym także regulacja intensywności nawiewu (prędkości obrotowej wentylatora).

Z racji tych trudności zwykle dopływ powietrza wykonuje się jako grawitacyjny - poprzez kanał o średnicy 15 cm (powierzchnia blisko 200 cm2, jak typowego kanału wentylacyjnego), którego wylot umieszcza się w pobliżu paleniska.

Uwaga! Kanał nie powinien być mniejszy - mając średnicę 10 cm, będzie miał niespełna 80 cm2 pola przekroju i będzie zbyt mało wydajny. Założenie jest takie, że intensywniejszy ciąg w kominie zwiększa też "ssanie" i przepływ w kanale, regulacja odbywa się więc samoczynnie. Jednak w praktyce kominek wciąga powietrze całą powierzchnią otworu paleniska, znaczna jego część będzie pochodziła po prostu z pomieszczenia, a nie będzie zasysana wprost przez kanał.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Palenisko kominka otwarty to prawdziwy "pożeracz powietrza". W ciągu godziny może go potrzebować tyle, ile wynosi cała kubatura domu (fot. Arysto)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość KazJerzy

25 Nov 2011, 10:43

Wielu producentów wkładów i kominków w swych produktach instaluje kanał nawiewu zewnętrznego od spodu i proponuje dokupienie dostosowanego wymiarami wentylatora wraz ze sterownikami elektronicznymi (koszt niewielki ). Przed budową własnego systemu nawiewu warto sprawdzić średnicę ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!