Czy powietrze do kominka otwartego doprowadzić z zewnątrz za pomocą wentylatora?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy powietrze do kominka otwartego doprowadzić z zewnątrz za pomocą wentylatora?

Chciałbym mieć kominek otwarty, ale wiem, że potrzebuje on bardzo dużej ilości powietrza do spalania. Czy w związku z tym można doprowadzić je kanałem z zewnątrz i wymusić jego nadmuch w odpowiedniej ilości za pomocą wentylatora? Osłonięty kratką wylot powietrza mógłby znajdować się np. w podłodze przed kominkiem albo nad otworem paleniska, tak by strumień powietrza był kierowany bezpośrednio do niego. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

aktualizacja: 2011-03-29 09:45:34
Palenisko kominka otwarty to prawdziwy „pożeracz powietrza”. W ciągu godziny może go potrzebować tyle, ile wynosi cała kubatura domu
Otwarte palenisko kominka to prawdziwy „pożeracz powietrza”. W ciągu godziny może go potrzebować tyle, ile wynosi cała kubatura domu (fot. Arysto)

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; § 132) do kominka otwartego trzeba doprowadzić taką ilość powietrza, by prędkość jego przepływu w otworze komory spalania nie była mniejsza niż 0,2 m/s. Stosownie do tego warunku dobiera się także komin. Potrzebna ilość powietrza jest naprawdę duża: zakładając, że otwór paleniska ma 0,5 m2; przepływ wyniesie 360 m3/h. To tyle, co kubatura domu o powierzchni ok. 130 m2.

 

Doprowadzenie powietrza za pomocą wentylatora jest możliwe, ale wbrew pozorom dość trudne. Strumień powietrza o bardzo niewielkiej prędkości trzeba skierować w pobliże otworu paleniska. Nie może być skierowany wprost na ogień, bo w razie przymknięcia szybra w kominie odprowadzenie dymu mogłoby nie nadążyć za nawiewem. Konieczna jest w związku z tym także regulacja intensywności nawiewu (prędkości obrotowej wentylatora).

 

Z racji tych trudności zwykle dopływ powietrza wykonuje się jako grawitacyjny – poprzez kanał o średnicy 15 cm (powierzchnia blisko 200 cm2, jak typowego kanału wentylacyjnego), którego wylot umieszcza się w pobliżu paleniska.

 

Uwaga! Kanał nie powinien być mniejszy – mając średnicę 10 cm, będzie miał niespełna 80 cm2 pola przekroju i będzie zbyt mało wydajny. Założenie jest takie, że intensywniejszy ciąg w kominie zwiększa też „ssanie” i przepływ w kanale, regulacja odbywa się więc samoczynnie. Jednak w praktyce kominek wciąga powietrze całą powierzchnią otworu paleniska, znaczna jego część będzie pochodziła po prostu z pomieszczenia, a nie będzie zasysana wprost przez kanał.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość KazJerzy

25 Lis 2011, 09:43

Wielu producentów wkładów i kominków w swych produktach instaluje kanał nawiewu zewnętrznego od spodu i proponuje dokupienie dostosowanego wymiarami wentylatora wraz ze sterownikami elektronicznymi (koszt niewielki ). Przed budową własnego systemu nawiewu warto sprawdzić średnicę ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny