Odpowiedź eksperta: Moc kotła grzewczego zależy m.in. od ciepłochronności budynku i dla nowych konstrukcji można przyjąć ok. 60–70 W/m2. Uwzględniając pewien zapas mocy, kocioł ogrzewający dom o powierzchni 170 m powinien mieć 10–12 kW. Minimalny, wymagany przepisami przekrój kanałów dymowych nie może być mniejszy niż 14 x 14 cm, a przy zastosowaniu wkładów metalowych – ich średnica ma być nie mniejsza niż 12 cm.
Jednak przekrój kanału trzeba dostosować do średnicy kroćca wylotowego spalin z kotła, gdyż nie może występować na połączeniu zmniejszenie przekroju. Dlatego już na etapie budowy komina warto ustalić, jaki kocioł będzie zamontowany i dobrać do niego odpowiednią wielkość kanału. Instalowanie wkładu kominowego np. ze stali kwasoodpornej przy ogrzewaniu kotłem węglowym nie jest konieczne, gdyż wysoka temperatura spalin nie dopuszcza do kondensacji pary wodnej wewnątrz komina.
Można to jednak zainstalować wkład, wykorzystując rury do przewodów spalinowych od kotłów gazowych o odpowiedniej średnicy lub trwalsze rury o grubszych ściankach (ok. 1 mm) specjalnie przystosowane do kotłów węglowych.
Redakcja BD
fot. Ogniwo