Jak zbudowany jest kominek otwarty?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2014-05-26 10:20:42
Jak zbudowany jest kominek otwarty?

W nowym domu marzy mi się prawdziwy, otwarty kominek. Zauważyłem, że stare kominki mają dużo bardziej skomplikowany kształt komory, niż nowoczesne wkłady, które są w zasadzie prostopadłościennymi puszkami. Skąd ta różnica? Czy to tylko kwestia tradycji?


Odpowiedź eksperta: Kominek otwarty to wbrew pozorom zupełnie inne urządzenie, niż wkład kominkowy, zamknięty w takiej czy innej obudowie. Wkład kominkowy jest raczej prostym metalowym piecem, tyle że wyposażonym w drzwiczki z dużą szybą. W związku z tym jego wielkość i formę można zmieniać w dość szerokim zakresie. Kominek otwarty narzuca zaś pewne rygory. Ich zlekceważenie spowoduje, że dym będzie cofał się do pomieszczenia, a kominek grzał bardzo słabo.

Otwarty kominek składa się z kilku części:

Komora spalania, w której znajduje się opał, powinna wypromieniowywać możliwie dużo ciepła do pomieszczenia. W związku z tym zawsze jest dość płytka – 45–50 cm (nawet w dużych kominkach). Jej tylna ściana w swej górnej części jest mocno pochylona ku przodowi (kąt 60°), ścianki boczne również są ustawione nieco skośnie. Dzięki temu ścianki odbijają ciepło w kierunku pokoju. Ściany komory paleniskowej muszą być odporne na wysoką temperaturę i bezpośrednie działanie ognia. Najczęściej wznosi się je z ogniotrwałej cegły szamotowej. Taką komorę można obudować innym, bardziej dekoracyjnym materiałem. Jednak cegły szamotowej i zwykłej ceramicznej lub klinkierowej nie spaja się zaprawą. Ze względu na odmienną rozszerzalność termiczną, takie połączenie i tak rychło popęka.

Widok komory kominka od frontu i przekrój poprzeczny. Ścianki są pochylone w charakterystyczny sposób
Widok komory paleniska od góry oraz zbrojenie nadproża w otworze portalu kominka

Gardziel to otwór dymowy w sklepieniu paleniska. Najczęściej ma kształt prostokąta o proporcjach ok. 1:2. Pole przekroju gardzieli wynosi ok. 1/10 powierzchni otworu w portalu (froncie) kominka. To przewężenie zmniejsza prędkość ruchu dymu w kierunku komina. Dzięki temu niespalone jeszcze składniki, np. sadza, pozostają dłużej w silnie rozgrzanej komorze spalania i mają kontakt z płomieniem. Gardziel pełni też rolę dyszy, przy przechodzeniu przez którą gorące gazy wydzielające się z opału, lepiej mieszają się z powietrzem. Trzeba tu zaznaczyć, że to istotna funkcja, bo gorące gazy mieszają się bardzo źle.

 

W gardzieli umieszcza się przepustnicę (szyber), służącą do regulacji intensywności ciągu kominowego, a w konsekwencji szybkości spalania drewna. Gdy nie palimy w kominku, szyber można zamknąć, aby pomieszczenie się nie wychładzało (komin to dodatkowy duży kanał wentylacyjny).

 

Z gardzieli gorące gazy spalinowe trafiają do komory dymowej. Komora ta ma nie mniejsze znaczenie dla jakości spalania, niż samo palenisko. W tradycyjnych kominkach to jakby poszerzenie dolnej części komina, które możliwia dalsze wymieszanie z powietrzem gazów z opału. Dzięki temu następuje ich dopalenie. Nie dochodzi do tego wcześniej, nie z powodu niedoboru powietrza, bo w kominku otwartym (w przeciwieństwie do zamkniętego), mamy go zawsze aż nadto.

 

Problemem jest właśnie wspomniany wcześniej opór gorących gazów przed mieszaniem się. Komora dymowa może się bardzo silnie nagrzewać i ma spory udział w oddawaniu ciepła. W komorze zbiera się także sadza, dlatego powinna być z boku wyposażona w szczelne drzwiczki wycierowe. Komora dymowa ma kształt ściętego ostrosłupa, z płaską tylną ścianką, i zwęża się w kierunku wlotu do komina. Jej typowa wysokość wynosi około 50 cm.

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jarek

28 Sty 2016, 15:24

komora dymowa w podstawie powinna mieć kształt łódki/owala po to aby zdarzające się zwrotne podmuchy mogły łatwiej wracać do swojego normalnego ciągu, doskonale to imituje gotowy amerykański system gardzieli wykonanych z żeliwa w których klapa szybra jest tak wyprofilowana aby ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż pieca wolno stojącego Jøtul F 373 Advance
Montaż pieca wolno stojącego Jøtul F 373 Advance
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny