Przeciek w kominie - winna cegła dziurawka czy zła obróbka?

Przeciek w kominie - winna cegła dziurawka czy zła obróbka?

Mam komin postawiony z cegły klinkierowej (dziurawka). Wszystko było dobrze do pierwszego deszczu. Zauważyłem, że po kołnierzu, w środku domu mocno leci woda i kapie na ziemię. Według dekarza winna jest cegła - fugi przepuszczają wodę i kanalikami w cegle leci ona na dół. Czy to możliwe, czy też przy tak intensywnym przecieku winy należy upatrywać raczej w obróbce?

Oczywiście przeciek spowodowany jest niewłaściwą obróbka komina, gdyż nawet nieszczelne fugi nie doprowadzą do wycieku wody a co najwyżej do zawilgocenia komina. Obróbka blacharska wokół komina powinna być od góry szczelnie przykryta i uszczelniona silikonem lub jeszcze lepiej wprowadzona w nacięcie w cegłach bądź komin wymurowany z tzw. wydrą.

Często przecieki spowodowane są zbyt płytkim wprowadzeniem obróbki pod pokrycie od strony kalenicy lub za małą wysokością oblachowania na kominie. Przy intensywnych opadach w miejscu przejścia komina przez pokrycie powstaje efekt fali i woda może być pod nie wtłaczana. jeśli komin ma znaczną szerokość od strony kalenicy, to powinien być umieszczony tzw. kozubek - trójkątny element kierujący spływającą wodę na boki komina.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Dobrze wykonana obróbka blacharska to jedyny w pełni skuteczny sposób wyeliminowania przecieków przy kominie

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Co jest przyczyną przecieku w opisywanym przypadku?

    Przyczyną przecieku jest niewłaściwa obróbka blacharska wokół komina.
  • Czy cegła klinkierowa może powodować tak intensywny przeciek?

    Nie, nawet nieszczelne fugi w cegle nie doprowadzą do intensywnego wycieku wody, a jedynie do zawilgocenia komina.
  • Jakie błędy w obróbce mogą powodować przecieki?

    Przecieki mogą być spowodowane zbyt płytkim wprowadzeniem obróbki pod pokrycie od strony kalenicy lub za małą wysokością oblachowania na kominie.
  • Jakie są inne możliwe przyczyny przecieków wokół komina podczas intensywnych opadów?

    Podczas intensywnych opadów woda może być wtłaczana pod pokrycie dachowe na skutek efektu fali w miejscu przejścia komina przez pokrycie.
  • Jak można zapobiec przeciekom wokół komina?

    Dobrze wykonana obróbka blacharska, szczelnie przykryta i uszczelniona, oraz zastosowanie dodatkowych elementów jak kozubek mogą zapobiec przeciekom.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz