Folia wstępnego krycia (FWK) powinna przykrywać całą powierzchnię połaci dachowej więc również kalenicę. W tym miejscu kładzie się ją w jednej warstwie, choć nie będzie błędem dodatkowe ułożenie jednego pasa folii przewieszonego symetrycznie wzdłuż kalenicy. Zapewni to lepszą ochronę przed przeciekami w przypadku uszkodzenia folii.
Natomiast w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza pod pokryciem konieczne jest utworzenie przerwy w pokryciu, wzdłuż kalenicy osłoniętej elementami kalenicowymi, w sposób umożliwiający wentylację.
W przypadku układania pokrycia na pełnym deskowaniu, również deski powinny być rozsunięte w kalenicy na 5-10 cm. Większość folii dachowych pozwala na wykorzystanie ich jako pokrycie tymczasowe.
Jednak pozostawienie folii bez przykrycia nawet na kilka tygodni może spowodować spadek jej trwałości w późniejszym okresie użytkowania. Ponadto nieprzewidywalne warunki pogodowe (silny wiatr, opady gradu czy śniegu) mogą uszkodzić takie pokrycie i lepiej nie zwlekać z wykończeniem dachu.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Folią dachową o wysokiej paroprzepuszczalności należy pokryć także kalenice (fot. Dörken Delta Folie)