Czy folię dachową należy układać na kalenicy, czy zostawić tam szczelinę?

Czy folię dachową należy układać na kalenicy, czy zostawić tam szczelinę?

Czy dachową folię o wysokiej paroprzepuszczalności należy układać także na kalenicy, czy zostawić tam szczelinę? I jeśli zakrywamy kalenicę to ułożyć jedną czy dwie warstwy? Jak długo taka folia może pozostać odsłonięta, bez pokrycia dachowego?

Folia wstępnego krycia (FWK) powinna przykrywać całą powierzchnię połaci dachowej więc również kalenicę. W tym miejscu kładzie się ją w jednej warstwie, choć nie będzie błędem dodatkowe ułożenie jednego pasa folii przewieszonego symetrycznie wzdłuż kalenicy. Zapewni to lepszą ochronę przed przeciekami w przypadku uszkodzenia folii.

Natomiast w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza pod pokryciem konieczne jest utworzenie przerwy w pokryciu, wzdłuż kalenicy osłoniętej elementami kalenicowymi, w sposób umożliwiający wentylację.

W przypadku układania pokrycia na pełnym deskowaniu, również deski powinny być rozsunięte w kalenicy na 5-10 cm. Większość folii dachowych pozwala na wykorzystanie ich jako pokrycie tymczasowe.

Jednak pozostawienie folii bez przykrycia nawet na kilka tygodni może spowodować spadek jej trwałości w późniejszym okresie użytkowania. Ponadto nieprzewidywalne warunki pogodowe (silny wiatr, opady gradu czy śniegu) mogą uszkodzić takie pokrycie i lepiej nie zwlekać z wykończeniem dachu.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Folią dachową o wysokiej paroprzepuszczalności należy pokryć także kalenice (fot. Dörken Delta Folie)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy dachową folię o wysokiej paroprzepuszczalności należy układać na kalenicy?

    Tak, folia powinna przykrywać całą powierzchnię połaci dachowej, w tym również kalenicę.
  • Ile warstw folii należy ułożyć na kalenicy?

    Standardowo układa się jedną warstwę, ale można dodać drugą warstwę w celu lepszej ochrony przed przeciekami.
  • Czy należy zostawić szczelinę w pokryciu wzdłuż kalenicy?

    Tak, konieczne jest utworzenie przerwy w pokryciu, aby zapewnić cyrkulację powietrza pod pokryciem dachowym.
  • Jak długo folia dachowa może pozostać odsłonięta?

    Folia dachowa może pełnić funkcję tymczasowego pokrycia, ale jej długie pozostawienie bez wykończenia może obniżyć jej trwałość.
  • Jakie zagrożenia wiążą się z pozostawieniem folii bez pokrycia?

    Nieprzewidywalne warunki pogodowe, takie jak silny wiatr, grad czy śnieg, mogą uszkodzić folię, co czyni szybkie wykończenie dachu zalecanym.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Jest jasno napisane, że folią pokrywa się całą powierzchnię dachu - również kalenice. Natomiast przerwę wentylacyjną pozostawia się w pokryciu (blachodachówki, dachówki) i nakrywa gąsiorami.
Gość To w końcu zostawiać przerwe ? C
30-09-2011 08:05
Wiadomo, że przerwę zostawia się w celu wentylacji. Z artykułu wynika, że : "powinna przykrywać całą powierzchnię połaci dachowej więc również kalenicę" a 2 zdania dalej: " Natomiast w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza pod pokryciem konieczne jest utworzenie przerwy w pokryciu, ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz