Czym kierować się przy wyborze systemu kominowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym kierować się przy wyborze systemu kominowego?

Szukając systemu kominowego w pierwszej kolejności, istotne jest, aby przed przystąpieniem do budowy komina podjąć decyzję dotyczącą rodzaju ogrzewania jakie będziemy chcieli zastosować w budowanym domu oraz przemyśleć wybór kominka. Jest to niezwykle ważna kwestia, by dopasować system kominowy do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót.

Dotyczy to zarówno pieców i kotłów stałopalnych, kotłów z zamkniętą komorą spalania, jak i kotłów gazowych i olejowych. Warto o tym pamiętać, ponieważ każde urządzenie grzewcze różni się diametralnie między sobą konstrukcją, co wpływa na rodzaj systemu odprowadzania spalin, jaki należy zastosować.

Zasadniczym krokiem jest również oszacowanie minimalnej i maksymalnej wysokości komina. Sama jego długość narzucona jest przez wysokość budynku i ma bezpośredni wpływ na dobór jego średnicy. Wybór konkretnego rodzaju, a następnie montaż systemu kominowego nie należy do najprostszych, dlatego warto w tej kwestii skorzystać z pomocy ekspertów.

Szczelność systemu grzewczego gwarancją bezpieczeństwa

Komin musi również zapewnić odpowiedni poziom szczelności, tak by spaliny nie przedostawały się i nie przesiąkały przez jego ścianki do pomieszczeń. Powinien być więc wykonany z materiałów gwarantujących odporność na działanie agresywnego kondensatu powstałego z połączenia skroplonej pary wodnej ze związkami chemicznymi powstałymi w procesie spalania różnych paliw. Dlatego sama budowa oraz materiał z jakiego wykonany jest komin powinny być przystosowane do rodzaju urządzenia grzewczego, które będzie do niego podłączone.

W przypadku kotłów gazowych lub olejowych przepisy wymagają, aby komin odprowadzający spaliny, z których wykrapla się para wodna, był wyposażony we wkład odporny na korozyjne oddziaływanie kondensatu. Niska temperatura spalin (poniżej 100°C) sprzyja skraplaniu się pary wodnej i dlatego komin musi być wykonany ze stali lub ceramiki kwasoodpornej przeznaczonej do pracy na mokro. Natomiast przewód odprowadzający spaliny z kotłów na paliwa stałe musi być odporny na działanie wysokich temperatur i pożar sadzy. Warto wyposażyć go we wkład z rur ceramicznych lub stalowych. Ułatwi to czyszczenie kanału dymowego, a także zapobiegnie pojawianiu się brunatnych wykwitów na zewnętrznej stronie komina, które pojawiają się w momencie, gdy substancje smoliste przenikają przez jego ścianki.

Certyfikaty - gwarancja bezpieczeństwa użytkowania

Oprócz samej budowy oraz materiału z jakiego wykonany jest komin należy zwrócić szczególną uwagę czy produkt, który kupujemy posiada wszelkie niezbędne dokumenty i certyfikaty. Gwarantuje to bowiem, że elementy, z których wykonany jest komin zostały odpowiednio przebadane i sprawdzone w pracy w specyficznych warunkach, do których został przystosowany. Aktualnie zgodnie z ustawą wszystkie wyroby kominowe powinny być znakowane europejskim znakiem CE. Daje on pewność, iż wyrób został przebadany przez akredytowane laboratorium, uzyskując wynik zgodny z parametrami deklarowanymi przez producenta. Ponadto, jest to również informacja, że producent posiada system kontroli produkcji, który jest nadzorowany przez akredytowaną jednostkę certyfikacyjną (ta kontrola nazywana jest audytem).

Jak widać, wybierając system kominowy do swojego domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i dokładnie przeanalizować dostępną na rynku ofertę. Ponieważ dla znacznej grupy konsumentów, najważniejszym kryterium jest jakość, warto zdecydować się na system, którego producent jest w stanie nam ją zagwarantować, m.in. poprzez posiadanie odpowiednich dokumentów i certyfikatów potwierdzających prawidłowe funkcjonowanie.

- Od jakiegoś czasu obserwujemy wzrost znaczenia jeszcze jednego kryterium wyboru - informacji o kraju pochodzenia danego produktu. Przez ostatnie kilka lat moda na to co polskie stale rosła, a metka "made in Poland" jest synonimem wysokiej jakości produktów, niczym nie ustępujących tym zagranicznym - mówi Dariusz Pilitowski - Nas jako polską firmę niezwykle to cieszy, gdyż takie podejście i wsparcie ze strony klientów pozwala nam na ciągły rozwój i inwestowanie w badania, umożliwiające wprowadzanie coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań - dodaje.

Dariusz Pilitowski
Jawar

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA