Czym kierować się przy wyborze systemu kominowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym kierować się przy wyborze systemu kominowego?

Szukając systemu kominowego w pierwszej kolejności, istotne jest, aby przed przystąpieniem do budowy komina podjąć decyzję dotyczącą rodzaju ogrzewania jakie będziemy chcieli zastosować w budowanym domu oraz przemyśleć wybór kominka. Jest to niezwykle ważna kwestia, by dopasować system kominowy do urządzenia grzewczego, nigdy na odwrót.

Dotyczy to zarówno pieców i kotłów stałopalnych, kotłów z zamkniętą komorą spalania, jak i kotłów gazowych i olejowych. Warto o tym pamiętać, ponieważ każde urządzenie grzewcze różni się diametralnie między sobą konstrukcją, co wpływa na rodzaj systemu odprowadzania spalin, jaki należy zastosować.

Zasadniczym krokiem jest również oszacowanie minimalnej i maksymalnej wysokości komina. Sama jego długość narzucona jest przez wysokość budynku i ma bezpośredni wpływ na dobór jego średnicy. Wybór konkretnego rodzaju, a następnie montaż systemu kominowego nie należy do najprostszych, dlatego warto w tej kwestii skorzystać z pomocy ekspertów.

Szczelność systemu grzewczego gwarancją bezpieczeństwa

Komin musi również zapewnić odpowiedni poziom szczelności, tak by spaliny nie przedostawały się i nie przesiąkały przez jego ścianki do pomieszczeń. Powinien być więc wykonany z materiałów gwarantujących odporność na działanie agresywnego kondensatu powstałego z połączenia skroplonej pary wodnej ze związkami chemicznymi powstałymi w procesie spalania różnych paliw. Dlatego sama budowa oraz materiał z jakiego wykonany jest komin powinny być przystosowane do rodzaju urządzenia grzewczego, które będzie do niego podłączone.

W przypadku kotłów gazowych lub olejowych przepisy wymagają, aby komin odprowadzający spaliny, z których wykrapla się para wodna, był wyposażony we wkład odporny na korozyjne oddziaływanie kondensatu. Niska temperatura spalin (poniżej 100°C) sprzyja skraplaniu się pary wodnej i dlatego komin musi być wykonany ze stali lub ceramiki kwasoodpornej przeznaczonej do pracy na mokro. Natomiast przewód odprowadzający spaliny z kotłów na paliwa stałe musi być odporny na działanie wysokich temperatur i pożar sadzy. Warto wyposażyć go we wkład z rur ceramicznych lub stalowych. Ułatwi to czyszczenie kanału dymowego, a także zapobiegnie pojawianiu się brunatnych wykwitów na zewnętrznej stronie komina, które pojawiają się w momencie, gdy substancje smoliste przenikają przez jego ścianki.

Certyfikaty - gwarancja bezpieczeństwa użytkowania

Oprócz samej budowy oraz materiału z jakiego wykonany jest komin należy zwrócić szczególną uwagę czy produkt, który kupujemy posiada wszelkie niezbędne dokumenty i certyfikaty. Gwarantuje to bowiem, że elementy, z których wykonany jest komin zostały odpowiednio przebadane i sprawdzone w pracy w specyficznych warunkach, do których został przystosowany. Aktualnie zgodnie z ustawą wszystkie wyroby kominowe powinny być znakowane europejskim znakiem CE. Daje on pewność, iż wyrób został przebadany przez akredytowane laboratorium, uzyskując wynik zgodny z parametrami deklarowanymi przez producenta. Ponadto, jest to również informacja, że producent posiada system kontroli produkcji, który jest nadzorowany przez akredytowaną jednostkę certyfikacyjną (ta kontrola nazywana jest audytem).

Jak widać, wybierając system kominowy do swojego domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i dokładnie przeanalizować dostępną na rynku ofertę. Ponieważ dla znacznej grupy konsumentów, najważniejszym kryterium jest jakość, warto zdecydować się na system, którego producent jest w stanie nam ją zagwarantować, m.in. poprzez posiadanie odpowiednich dokumentów i certyfikatów potwierdzających prawidłowe funkcjonowanie.

- Od jakiegoś czasu obserwujemy wzrost znaczenia jeszcze jednego kryterium wyboru - informacji o kraju pochodzenia danego produktu. Przez ostatnie kilka lat moda na to co polskie stale rosła, a metka "made in Poland" jest synonimem wysokiej jakości produktów, niczym nie ustępujących tym zagranicznym - mówi Dariusz Pilitowski - Nas jako polską firmę niezwykle to cieszy, gdyż takie podejście i wsparcie ze strony klientów pozwala nam na ciągły rozwój i inwestowanie w badania, umożliwiające wprowadzanie coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań - dodaje.

Dariusz Pilitowski
Jawar

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!