Jak zapewnić właściwy ciąg kominowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zapewnić właściwy ciąg kominowy?

W ostatnich latach w sposób istotny zmieniły się kryteria wyboru instalacji grzewczej. Coraz większą uwagę zwracamy nie tylko na bezpośredni koszt samej instalacji, ale na rodzaj paliwa i późniejsze jego zużycie. Ale też coraz większą rolę odgrywają wprowadzane powszechnie ograniczenia co do możliwych do zastosowania jednostek grzewczych, jak też rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa, związana z rodzajem zastosowanego paliwa.

Decyzje podjęte na etapie wyboru instalacji grzewczej - jej typu, sposobu prowadzenia czy też możliwego do zastosowania rodzaju paliwa, decydują o późniejszych kosztach eksploatacji. Niestety nie zawsze przywiązuje się właściwą wagę do rodzaju i sposobu prowadzenia instalacji kominowej. Zapewnienie właściwego ciągu kominowego ma decydujący wpływ na sprawność instalacji grzewczej.

Na jej właściwe parametry wpływają w szczególności:

  • wysokość komina (im wyższy komin tym większa wartość ciągu kominowego),
  • konstrukcji samego przewodu kominowego (przekrój przewodu, sposoby prowadzenia z unikaniem uskoków i przewężeń, ocieplenia płaszcza zewnętrznego, wygładzenia powierzchni wewnętrznej, usytuowania wylotu na konstrukcji dachu),
  • usytuowania budynku względem sąsiadujących wysokich przeszkód,
  • pory roku (różnica temperatur spalin i powietrza na zewnątrz budynku).

Nie bez znaczenia są również warunki atmosferyczne, występujące w miejscu usytuowania budynku (kierunki i nasilenie wiatrów). Przy planowaniu nowej inwestycji możliwe jest uwzględnienie wymienionych powyżej warunków.

W przypadku remontu instalacji - wymiany jednostki grzewczej czy też samego komina dobrze jest skorzystać z porady doświadczonego instalatora, który pomoże ustalić zakres prac, skutkujących poprawą parametrów całej instalacji grzewczej. Należy pamiętać, że nawet bardzo zaawansowana konstrukcyjnie jednostka grzewcza nie spełni oczekiwań, jeżeli popełnimy błędy przy projektowaniu systemu odprowadzania spalin.

Budowa samego systemu kominowego wydaje się prosta i możliwa do wykonania siłami własnymi inwestora. Należy jednak pamiętać, że popełnione błędy mogą skutkować niewłaściwą pracą instalacji, czasami trudną i kosztowną w usunięciu, a także zagrożeniem dla życia użytkowników.

Na koniec sama eksploatacja i związane z tym przeglądy kominiarskie.

Niestety niewiele jest osób przestrzegających harmonogramu przeglądów kominiarskich i związanych z tym czynności czyszczenia komina. A odpowiednia konserwacja komina ma bardzo duży wpływ na sprawność i efektywność działania całej instalacji. Zaniedbanie czynności kontrolnych może doprowadzić do trudnych do zdiagnozowania problemów w działaniu instalacji jak też, w skrajnych przypadkach zaniedbania czyszczenia przewodu spalinowego, do pożaru sadzy.

Ryszard Sebastian
WADEX

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA