Jakie są objawy zapalenia się sadzy w kominie?
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. W niektórych przypadkach pożarowi towarzyszą wydobywające się z komina płomienie ognia, strzelają z niego iskry i wydobywa się ciemny dym.
Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.
Jak bezpiecznie ugasić pożar sadzy w kominie?
W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:
- niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
- wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
- zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry,
Nie wolno próbować wlewać wody do palącego się komina, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.
Najskuteczniejszym sposobem gaszenia palącej się sadzy jest wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.
Co należy zrobić z przewodem kominowym po ugaszeniu pożaru sadzy?
Bardzo często po pobieżnym przeglądzie przewodu kominowego użytkownik dochodzi do wniosku, że komin nadaje się do dalszej eksploatacji. Doświadczenie PPH Wadex SA wskazuje, że takie postępowanie jest niedopuszczalne.
Systemy kominowe typu SPUż i DWWż, produkowane przez PPH Wadex SA, dedykowane do ekologicznych paliw stałych, zapewniają bezpieczeństwo ludzi i budowli podczas pożaru sadzy. Ale to bezpieczeństwo sprowadza się, pod warunkiem właściwie prowadzonej akcji gaśniczej, do zapobieżenia rozprzestrzenieniu się pożaru poza przewód kominowy. Zaleca się bezwzględną wymianę systemu kominowego po zaistniałym zdarzeniu.
Nawet, jeżeli oględziny nie wykażą odkształcenia elementów przewodu kominowego. Jednak temperatura, towarzysząca pożarowi sadzy, powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze materiału płaszcza spalinowego komina. Staje się on kruchy i bardzo podatny na korozję.
Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?
- nie spalać w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów, które powinny być utylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami,
- w regularnych odstępach czasu, zależnych od stosowanego paliwa, przeprowadzać czyszczenie przewodu kominowego,
- okresowo, co najmniej raz na trzy lata dokonać przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych
Należy jednak pamiętać, że regularne czyszczenie przewodów odprowadzających spaliny może nie uchronić nas przed pożarem sadzy w każdym przypadku. Powstający na ściankach przewodu spalinowego przy nagminnym spalaniu zabronionych odpadów osad może być trudny do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem dalszego bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej może być w takim przypadku wymiana komina.
źródło i zdjęcia: PPH WADEX S.A.