Wszystko, co powinieneś wiedzieć o cięciu laserowym

Cięcie laserowe to popularna metoda - dynamiczna, szybka i precyzyjna - wykorzystywana w wielu branżach. Jakie są sposoby cięcia laserowego i na jakich materiałach sprawdzają się najlepiej? Przedstawiamy wszystkie zalety tej metody.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o cięciu laserowym
PPH WADEX S.A. Stalowe systemy kominowe
Dane kontaktowe:
71 336 70 80
Jerzmanowska 8 54-519 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Zaawansowany dział technologii, wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesny park maszynowy, pozwalają firmie Wadex nie tylko zbudować szeroką ofertę wyrobów katalogowych, ale też opracować i wykonać projekt indywidualny zarówno dla zamówień jednorazowych, jak i wielkoseryjnych.

W ofercie firmy znajduje się m.in. cięcie laserowe na zamówienie.

Wadex wykonuje wszystkie prace związane z przygotowaniem projektu i dokumentacji technicznej. Uruchomienie produkcji zawsze jest poprzedzone wykonaniem modeli i wzorców przedstawianych klientowi do akceptacji. 

Chcesz zrealizować swój projekt z firmą Wadex? Skontaktuj się z nami!

Metody cięcia laserowego

Cięcie laserem to obecnie najbardziej precyzyjna metoda, która wykorzystywana jest w wielu branżach. Metoda ta pozwala uzyskać bardzo równomierne cięcia – takie, jakich nie jest w stanie zapewnić klasyczna obróbka mechaniczna.

W czym tkwi różnica? W stosowanym czynniku tnącym. W dodatku pełna automatyzacja procesu, z jednoczesną optymalizacją wszystkich komponentów urządzenia sprawia, że usługi cięcia laserowego są dynamiczne i szybkie.

Dzięki temu cięcie laserowe umożliwia realizację wszelkiego rodzaju zleceń w bardzo szybkim czasie, pozostawiając za sobą małe szczeliny cięcia.

Poznaj profesjonalne usługi obróbki metalu z wykorzystaniem maszyn CNC

Wycinanie laserowe to niezwykle nowoczesna metoda obróbki, o bardzo podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka, ale z tą różnicą, że w ramach stosowanego urządzenia korzysta się z zaawansowanych technologicznie sprzętów.

Energia ich lasera jest tak duża, że pozwala na cięcie materiałów różnej twardości i grubości. W zależności od urządzenia, jakie zostało wybrane, cięcie przeprowadza się z wykorzystaniem trzech metod, które pozwalają na wykonywanie złożonych kształtów.

Cięcie laserem
Jedną z podstawowych zalet cięcia laserowego jest bardzo duża prędkość całego procesu i jego czystość

Metoda spalania

Wykorzystuje zjawisko utleniania materiału, który rozgrzany jest przez promień lasera. Odpowiednia temperatura grzania w szczelinie cięcia to prawie 1200ºC.

Ta metoda przede wszystkim pozwala na osiągnięcie bardzo dużych prędkości cięcia przy stosunkowo małej mocy lasera. Warto zaznaczyć, że powstała szczelina cięcia nigdy nie jest większa niż wiązka lasera.

Metoda stapiania

To technika, która powszechnie wykorzystywana jest przy cięciu takich materiałów, jak stal wysokostopowa. Materiał, który jest cięty tą metodą, obrabiany jest przez promień laserowy o bardzo dużej intensywności.

Bardzo duża moc lasera daje możliwość doprowadzenia materiału do płynnej postaci. Ponadto brak reakcji utleniania powoduje powstanie różnego rodzaju powierzchni, które są wolne od tlenków, a to ma bardzo istotne znaczenie właśnie przy obrabianiu stali wysokostopowych.

Zapoznaj się z ofertą produktów z blach cienkich firmy Wadex

Metoda sublimacji

Wymaga zastosowania laserów o bardzo dużej mocy cięcia, co daje możliwość na doprowadzenie części obrabianego materiału do stanu gazowego. W ten sposób rozgrzany materiał jest zamieniany w parę, ale również doprowadzany do całkowitego odparowania.

Firma Wadex, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, gwarantuje wysoką jakość wycinania, a wykorzystywany przez nią sposób cięcia laserem pozwala na uzyskanie doskonałego efektu końcowego.

Cięcie laserowe to nowoczesna i ekonomiczna metoda
Cięcie laserem to najlepszy wybór przede wszystkim dla tych, którym zależy na szybkiej i perfekcyjnej realizacji zamówienia składającego się z jednakowych elementów

Zalety cięcia laserowego

Główne zalety cięcia laserem:

  • można ciąć różnej grubości blachy,
  • precyzja cięcia – wysoka precyzja cięcia pozwala na wykrawanie bardzo precyzyjnych wykrojów, nawet niewielkich rozmiarów, ich krawędzie są
  • gładkie i nie strzępią się,
  • brak konieczności obróbki końcowej – powstała krawędź po cieciu laserowym jest zabezpieczona,
  • wydajność maszyny tnącej.

Jaki materiał można poddać obróbce laserem?

Proces cięcia laserem można wykonywać na rożnego rodzaju blachach.

  • blachy o maksymalnym formacie 1500 mm x 3000 mm i maksymalne grubości materiałów,
  • stal – 15 mm,
  • stal nierdzewna – 10 mm,
  • aluminium – 8 mm,
  • mosiądz – 4 mm,
  • miedź – 3 mm.

Ekspresowa realizacja zamówienia złożonego z wielu elementów

Cięcie laserowe to obecnie najbardziej ekonomiczny, a zarazem nowoczesny proces cięcia blach i metalu. Laserowe wycinanie np. blach idealnie nadaje się do realizowania takiego rodzaju zleceń, które potrzebują dużej liczby powtórzeń w ramach późniejszej dalszej obróbki.

Cięcie laserem umożliwia wykonywanie prac na stali węglowej i stali nierdzewnej, ponieważ gorący promień lasera o dużej czystości umożliwia krótki czas wykonywania części np. aluminium, co w efekcie przekłada się na efektywne wykonanie zlecenia.

Cięcie laserem blach, oprócz ekspresowej realizacji, umożliwia wykonanie bardzo dużej liczby elementów, które są powtarzalne, w wysokiej jakości i nie mają ograniczeń kształtów, które chcemy osiągnąć.

Laserowe cięcie blach – poznaj zalety tej metody

Cięcie laserowe to zdecydowanie nowoczesna i skuteczna metoda obróbki materiałów. W przeciwieństwie do klasycznego cięcia, laser to technika pozwalająca na dużą precyzję i oszczędność czasu. Jedną z podstawowych zalet cięcia laserowego jest prędkość cięcia i bardzo duża czystość całego procesu.

Te elementy sprawiają, że jest to ergonomiczna metoda, a także bardzo ekonomiczna w porównaniu do tradycyjnych technik, za pomocą których wykonuje się obróbkę blachy i stali nierdzewnej.

Zasadniczo cięcie laserem blach to najlepszy wybór przede wszystkim dla tych, którym zależy na dokładnej, wręcz perfekcyjnej realizacji jednakowych elementów w bardzo krótkim czasie.

Dokładność tej metody zależy od właściwego prowadzenia promienia lasera, a także od konkretnego typu urządzenia, które jest wykorzystane do cięcia laserem. Z uwagi na wysoką powtarzalność tego procesu i na znikome ilości odpadów, jest to obecnie najlepsza metoda, którą docenia większość przedsiębiorców, ponieważ dzięki niej możliwe jest maksymalizowanie efektywności różnego rodzaju procesów produkcyjnych.

Laserowe cięcie blach to także innowacyjna metoda, która sprawia, że cały proces obróbki jest bardzo szybki. Elastyczność i technologiczne zaawansowanie maszyn pozwalają w przemyśle produkcyjnym na precyzyjną i niezawodną obróbkę materiałów.

Źródło i zdjęcia: PPH WADEX S.A.