Krajowe przepisy, dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, w odniesieniu do kominów i systemów kominowych
Krajowe przepisy, dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, w odniesieniu do kominów i systemów kominowych określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2019 poz. 1065), gdzie w § 266 w punkcie 1 jest jednoznacznie określone, że:
- § 266 1. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych.
Natomiast w punkcie 2 § 266 jest określone zalecenie dotyczące wymagań, jakie powinny spełniać przewody kominowe pod względem zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego.
- § 266 2. Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów tj. normy PN-B-02870.
Powyższe wymagania powinny być spełnione łącznie przez system odprowadzania spalin.
Kominy i systemy kominowe powinny być wykonane z wyrobów nie biorących udziału w rozwoju pożaru
Interpretując przytoczone krajowe przepisy bezpieczeństwa pożarowego, odnoszące się do budynków i budowli, należy podkreślić, że kominy i systemy kominowe powinny być wykonane z wyrobów nie biorących udziału w rozwoju pożaru w żadnej fazie lub w warunkach pożaru rozwiniętego nie wpływających istotnie na zwiększenie obciążenia ogniowego i rozwój pożaru oraz charakteryzujących się brakiem możliwości występowania płonących kropli i/lub cząstek.
Tylko metalowe kominy i systemy kominowe zakwalifikowane do klasy A jako materiały niepalne
Wymaganiom tym odpowiadają metalowe kominy i systemy kominowe zakwalifikowane do klasy A jako materiały niepalne. Kominy metalowe jako jedyne rozwiązanie nowoczesnych systemów kominowych dają gwarancję wieloletniego użytkowania porównywalnego z trwałością budynku i budowli w okresach między kapitalnymi remontami.
Wkłady kominowe z tworzyw sztucznych niezgodne z obowiązującymi przepisami
W przypadku stosowania kominów z tworzyw sztucznych producenci udzielają gwarancję na okres nie dłuższy niż 10 lat. Dodatkowo kominy z tworzyw sztucznych podczas użytkowania ulegają degradacji a w szczególności:
- mechanicznej - naprężenia montażowe systemu kominowego,
- termicznej - wpływ temperatury spalin,
- środowiskowej - lotne składniki spalin takie jak: CO, CO2, NOx, N2O, SO2, lotne nie metanowe związki organiczne,
- hydrolitycznej - roztwór wodny kondensatu ze spalin.
Programy wspierające stosowanie ekologicznych paliw powinny uwzględniać stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w konstrukcji urządzeń grzewczych na paliwa gazowe a także stosowanie bezpiecznych, metalowych systemów kominowych, spełniających krajowe przepisy bezpieczeństwa.
Źródło i zdjęcia: WADEX