Nowo wybudowany lub wyremontowany komin musi mieć wyczystkę oraz odstojnik kondensatu z przewodem do odprowadzania skroplin. Jeśli komin nie jest prosty, w skośnych odcinkach muszą być zrobione otwory rewizyjne. Dla prawidłowego funkcjonowania tej konstrukcji bardzo ważna jest długość odcinka wyprowadzonego ponad dach. Zależy ona m.in. od najbliższego otoczenia domu oraz kształtu dachu. Komin powinien więc wystawać:
30 cm ponad kalenicę (a) – jeśli dach o nachyleniu powyżej 12° jest przykryty pokryciem niepalnym oraz w sytuacji, gdy przeszkoda znajduje się w odległości 3-10 m od komina, a linia poprowadzona od jej górnej płaszczyzny do wylotu komina ma nachylenie min. 12°;
a) Nawet jeśli komin znajduje się w większym oddaleniu od przeszkody, trzeba uwzględnić jej obecność
30 cm ponad górną krawędź przeszkody (b) – jeśli nasz komin znajduje się od niej w odległości mniejszej niż 1,5 m; 60 cm ponad kalenicę (b) – dla dachu o kącie nachylenia połaci nieprzekraczającym 12°, a jeśli pokrycie jest łatwopalne, nawet większym.
b) Wysokość wystającej nad dach części komina zależy od znajdujących się w pobliżu przeszkód i nachylenia dachu
Nowy komin musi być odebrany przez mistrza kominiarskiego, który sprawdza zgodność jego wykonania z projektem oraz materiałów z dokumentacją techniczną, także stan techniczny i ciąg kominowy. W trakcie eksploatacji powinny być czyszczone przez kominiarza 1 raz w roku – kanały wentylacyjne, 2 razy w roku – przewody spalinowe, a 4 razy w roku – przewody dymowe. Niestety, to zalecenie rzadko jest przestrzegane. Zadbajmy jednak dla własnego bezpieczeństwa, by komin był oczyszczony przynajmniej raz w roku.