Kominy tradycyjne - z cegły

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2018-10-01 11:52:31
Kominy tradycyjne - z cegły

Kominy tradycyjne murowane z cegły są nadal bardzo często budowane w domach jednorodzinnych. Mimo że są pracochłonne, najczęściej kosztują mniej niż kominy składane z elementów prefabrykowanych. Przy prawidłowym wykonaniu i zabezpieczeniu nie ustępują im również trwałością.

Wybudowany ze złej jakości cegły komin szybko będzie wymagał wymiany
Wybudowany ze złej jakości cegły komin szybko będzie wymagał wymiany (fot. archiwum BD)

Kominy tradycyjne - z cegły mogą być wbudowane w ściany nośne domu, na których opierają się stropy, co jednocześnie zapobiega powstawaniu pęknięć tynków.

Duża masa kominów sprzyja akumulacji ciepła pozyskiwanego z przepływających kanałami spalin oraz stabilizuje temperaturę w sąsiadujących z kominem pomieszczeniach.

Jaka cegła na komin?

Cegły pełne, używane do budowy komina, muszą być dobrze wypalone, bez zawartości margla, kamieni, z prostymi i gładkimi powierzchniami bocznymi.

Niestety, obecnie coraz trudniej znaleźć dobrej jakości materiał, gdyż duże firmy produkujące ceramiczne materiały budowlane po macoszemu traktują ten wyrób, skupiając całą uwagę na masowej produkcji pustaków lub klinkieru.

Obłożenie klinkierem wystającej ponad dach części komina zwiększa jego trwałość
Obłożenie klinkierem wystającej ponad dach części komina zwiększa jego trwałość (fot. CRH Klinkier)

Lokalne cegielnie nie zawsze dysponują odpowiednim surowcem lub stosują uproszczenia w technologii produkcji, które negatywnie wpływają na jej jakość. Oczywiście, zwykłe cegły można zastąpić cegłami klinkierowymi lub licowymi, ale znacznie zwiększy to koszty budowy komina.

Warto więc przed zakupem sprawdzić wyrywkowo jakość materiału. Dobra cegła powinna mieć równe i gładkie boki, w miarę jednolitą barwę, na powierzchni nie powinny być widoczne pęknięcia.

Przy uderzeniu młotkiem murarskim dobra cegła wydaje czysty, metaliczny dźwięk, a nie głuchy lub stłumiony. Cegła upuszczona z wysokości 2 m na twarde podłoże może pęknąć na pół, wyszczerbić się, ale nie rozpaść na drobne kawałki.

Przełamanie powinno przebiegać wzdłuż linii prostej, a na przełomie nie mogą występować barwne smugi. Do murowania kominów nadaje się wyłącznie cegła klasy 15 (dawniej 150).

Murowany komin można „wypuścić” na zewnątrz
 Murowany komin można „wypuścić” na zewnątrz (fot. Archiwum BD)

Szczególnie starannie trzeba dobierać jakość cegły do budowania kanałów dymowych (kominków lub kotłów na paliwa stałe) oraz tych części, które będą narażone na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych (wyloty kominów ponad dachem, kominy tradycyjne z cegły wbudowane w ścianę zewnętrzną).

Budowa komina

Kominy tradycyjne - z cegły mogą być budowane jako wolno stojące, niezwiązane ze ścianami konstrukcyjnymi, można też je połączyć ze ścianami nośnymi. Ze względu na duży ciężar, pod kominem musi być wykonana ława fundamentowa o wymiarach wynikających z dopuszczalnego obciążenia gruntu.

Dolną część komina do pierwszego otworu przyłączeniowego lub poziomu gruntu, można budować z bloczków betonowych bardziej odpornych na ewentualne zawilgocenie.

Pod kominem musi być umieszczona pozioma izolacja przeciwwilgociowa ułożona na poziomie gruntu lub ławy fundamentowej w budynkach podpiwniczonych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wymiary kominasą zawsze wielokrotnością szerokości cegły, która wynosi 12 cm plus 1 cm spoiny. Pozwala to na utworzenie kanałów o przekroju 14x14 cm, 14x27 cm lub 27x27 cm, najmniejsza szerokość zewnętrzna komina wynosi 38 cm. Kanały mogą być stawiane jednorzędowo lub dwurzędowo przy czym ten drugi wariant wymaga bardzo dokładnego rozplanowania wlotów do kanałów, aby nie nastąpiło ich krzyżowanie się.

Wyloty kanałów wentylacyjnych muszą być skierowane w dwie strony komina
Wyloty kanałów wentylacyjnych muszą być skierowane w dwie strony komina (na przestrzał) – zabezpieczy to przed wdmuchiwaniem powietrza przez silne wiatry (fot. Archiwum BD)

W kominie mogą być utworzone kanały wentylacyjne– z reguły o wymiarach 14x14 cm, dymowe od palenisk na paliwa stałe oraz spalinowe od kotłów gazowych, olejowych, a także wyciągów nadkuchennych.

Ich wymiary muszą być dostosowane do mocy zamontowanych urządzeń, ale najczęściej jedynie kanały dymowe powinny mieć wymiary większe niż 14x14 cm.

Wkład w kominie

W kanałach spalinowych do podłączenia lub olejowych muszą być umieszczone wkłady zapobiegające niszczeniu cegieł przez oddziaływanie kondensujących spalin.

Spaliny z tych kotłów mają stosunkowo niską temperaturę, co sprawia, że po schłodzeniu w kanale wykrapla się z nich para wodną, która w połączeniu z produktami spalania tworzy agresywny kondensat.

Wkłady ze stali kwasoodpornej lub kamionki powinny być montowane w trakcie murowania komina, co znacznie ułatwia ich montaż.

Wkłady nie mogą być „zabetonowane” w kanałach, gdyż uniemożliwi to swobodne ich wydłużanie się przy wzroście temperatury. W kanałach dymowych i spalinowych nie można zapomnieć o wyczystkach – otworach poniżej wlotów do kanałów umożliwiających usunięcie sadzy. Dlatego na spodzie wkładów kominowych instalowane są zaślepki z rurką do odprowadzenia skroplin.

Budowa komina - murowanie

Przy murowaniu kominaz cegieł trzeba przestrzegać zasady przewiązywania poszczególnych warstw – spoiny pionowe muszą być przesunięte o pół długości cegły. Nie należy układać cegieł połówkowych, a cegły muszą być murowane na tzw. pełną spoinę zlicowaną z płaszczyzną ścianki kanału. Prawidłowe murowanie znacznie ułatwia użycie prostego przyrządu – szablonu. Jest to ok. 0,5 m odcinek kwadratowej „rury” zbitej z desek lub wykonanej z blachy.

Komin musi być przykryty tzw. czapą
Komin musi być przykryty tzw. czapą (fot. archiwum BD)

W dolnej części umieszcza się sprężyste zaczepy zapobiegające wpadaniu szablonu do kanału. Szablon unosi się po wymurowaniu kilku warstw i układa następne. Użycie przyrządu zapobiega wpadaniu zaprawy do kanału i pozwala na uzyskanie pełnych i gładkich spoin.

Do murowania używa się mocnej (np. M7) zaprawy cementowo-wapiennej lub w przypadku klinkieru – specjalnych, gotowych zapraw. Jeśli komin murowany stanowi część ściany nośnej to powinien zostać z nią przewiązany.

Ponieważ ściany wykonuje się najczęściej z materiałów o innych wysokościach niż mają cegły, przewiązania wykonuje się co każdą warstwę muru, wypuszczając cegły komina na min. 1/2 ich długości.

Nie można natomiast wprowadzać w przekrój komina bloczków ściennych. Odcinek komina ponad dachem wykonuje się najczęściej z cegły klinkierowej co nie tylko zdobi dom, ale również zapewnia wysoką jego trwałość.

Można też murować ze zwykłej cegły, a następnie otynkować, ale trzeba liczyć się z tym, że tynk zacznie odpadać. Na wierzchu konieczne będzie osadzenie tzw. czapy – w postaci betonowej płyty lub blaszanego zadaszenia – chroniącej komin murowany przed zaciekaniem wody.

Wyloty z kanałów spalinowych lub dymowych wyprowadza się pionowo do góry, osłaniając je nasadkami zapobiegającymi przed wnikaniem wody opadowej i stabilizującymi ciąg kominowy.

Natomiast wyloty kanałów wentylacyjnych umieszcza się w bocznych ściankach komina, przy czym musi być zapewniony obustronny wylot powietrza.

Budowa komina murowanego
Budowa komina murowanego


Zamontowanie w otworach dymowych kratek chroni przed możliwością zagnieżdżenia się ptaków. Jeśli kanały te prowadzone są dwurzędowo, to koniecznie trzeba wyprowadzić je pionowo ponad czapę i zamontować nasadki w kształcie litery T, ustawione skośnie do osi poziomej komina. Zgodnie z przepisami, kominy tradycyjne z cegły przebiegające przez pomieszczenia muszą być otynkowane, a przy ich przejściu przez dach o konstrukcji drewnianej musi być zachowany odstęp minimum 30 cm od elementów drewnianych.

Cezary Jankowski

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Kwi 2019, 13:51

Systemowe są jeszcze słabsze na zapalenie sadzy w kominie, a wełna w takiej temperaturze wyparuje.

time image

Gość Bobbbbb

17 Kwi 2019, 12:18

Czy nadal obowiazuje przepis, ze komin musi byc odsuniety 30cm od drewnianych elementow dachu? Czy dotyczy to wszystkich kominow, czy tylko murowanych kominow dymowych z cegly? Czy dotyczy to rowniez kominow systemowych? A co, jesli komin jest dwuczesciowy, czyli czesc jest murowana (ta ...

time image

Gość Daniel

09 Wrz 2016, 21:39

O pół długości cegły chyba szerokości jezeli dlugosci to komin 142 cm 2 kanały 14×14 2 kanały 14×27 wymuruj tak żeby spójną pionową była przesunięte o pół dlugosci

time image

Gość mhtyl

27 Cze 2014, 14:23

Cytat Nie masz racji - jest oferowany, min. przez TiM Kominy też z pumeksu, ale dużo tańszy. Sprecyzuję, nie miałem na myśli że tego typu nie ma tylko, że tego komina rodem z Danii nie ma u nas.

time image

27 Cze 2014, 07:03

Cytat Więc nie dziwię się, że nie ma go na rynku polskim, zapewne cena (ale gdyby był na pewno znalazł by nabywców)ale może to nie jedyny powód , drugim ważniejszym powodem dla którego tego komina nie ma u nas w sprzedaży to ,to że ...

time image

Gość mhtyl

26 Cze 2014, 20:07

To prawie jak za darmo Więc nie dziwię się, że ma ma go na rynku polskim, zapewne cena (ale gdyby był na pewno znalazł by nabywców)ale może to nie jedyny powód , drugim ważniejszym powodem dla którego tego komina nie ma u nas w sprzedaży to ,to że jest od groma innych kominów systemowych.

time image

26 Cze 2014, 18:00

Taka luźna uwaga - ten (taki) komin to koszt nie mniej jak 3.000 ale funtów bez transportu i wykonawstwa.

time image

26 Cze 2014, 16:12

Cytat Po mojemu to proponuje zamknąć temat o drzwiczkach bo temat jest o kominach tradycyjnych z cegły, a w tym temacie o kominach z cegły jest niecałe pół strony zapisane a resztę to roztrząsanie o drzwiczkach i jakiś systemie kominowym ...

time image

Gość mhtyl

26 Cze 2014, 14:36

Po mojemu to proponuje zamknąć temat o drzwiczkach bo temat jest o kominach tradycyjnych z cegły, a w tym temacie o kominach z cegły jest niecałe pół strony zapisane a resztę to roztrząsanie o drzwiczkach i jakiś systemie kominowym którego nawet w Polsce nie kupisz. Więc po co ...

time image

26 Cze 2014, 13:03

Cytat Wiecie co, to już się zaczyna robić nudne. W każdym wątku to samo. Ja się kompletnie nie znam na wyczystkach i rewizjach, ale pojąć nie mogę jak dla jednego coś, co jest czarne, może być białe dla reszty. Nie wiem ...

time image

26 Cze 2014, 12:09

Cytat A ostrzegałem, że lód .............. Echchh... A tyle razy dawałem radę się ugryźć w język. i może w złym momencie "wdepłem w ..." ... na lód stąpnąłem.

time image

26 Cze 2014, 11:54

A ostrzegałem, że lód ..............

time image

26 Cze 2014, 11:46

to ja może jednak uszczegółowię ten plusik, bo słowa z "podziękowaniami za realistyczną ocenę" brzmią mi bardzo dziwnie w Pana wykonaniu. Plusik jest za: Cytat A jak ma się wątpliwości kominowe, to pisze się do Systemowego - dobrze ...

time image

26 Cze 2014, 10:44

Cytat to niezupełnie nieśmiałość. [...] mam inne (nudniejsze) zadania, w których od 8 do 16:30 już trudno czasem znaleźć moment na doszkolenie/sprawdzenie bo fakt: nie jestem nieomylny, a w TYM temacie, poza tym, że zawiera jak dla mnie ...

time image

26 Cze 2014, 10:34

Cytat Niestety nie mam opcji plusowania. Nie wiem dlaczego. Nikt nie ma w tym "dziale"

time image

26 Cze 2014, 10:18

to niezupełnie nieśmiałość. Powiedzmy, że mam problemy z płynnym czytaniem. mam inne (nudniejsze) zadania, w których od 8 do 16:30 już trudno czasem znaleźć moment na doszkolenie/sprawdzenie bo fakt: nie jestem nieomylny, a w TYM temacie, poza tym, że zawiera jak dla mnie za dużo ...

time image

26 Cze 2014, 09:46

Cytat Obawiam się, że całkiem odleciałeś ... Może tak, może nie, a może nie wiem

time image

26 Cze 2014, 09:39

Cytat Bo sam Bóg zszedł na ziemię i maluczkich poucza, zakładając, że tylko to co on stosuje jest stosowne, najlepsze i najjjjjj.Wszyscy inni to oszołomy, psi fryzjerzy, cukiernicy i druciarze Obawiam się, że całkiem odleciałeś ...

time image

Gość gawel

26 Cze 2014, 06:47

Cytat Bo sam Bóg zszedł na ziemię i maluczkich poucza, zakładając, że tylko to co on stosuje jest stosowne, najlepsze i najjjjjj.Wszyscy inni to oszołomy, psi fryzjerzy, cukiernicy i druciarzeTo taki współczesny Kaziuk K. nowożytnego ...

time image

26 Cze 2014, 06:16

Cytat Jak w takim natłoku dziwnych danych, przeciętny człowiek (który nie pracuje w branży) ma coś odnaleźć. Odpowiem Wam sama; NIE DA SIĘ. Bo sam Bóg zszedł na ziemię i maluczkich poucza, zakładając, że tylko to co ...

time image

26 Cze 2014, 06:01

Cytat Zamknięcie duńskie to osadzona w elemencie keramzytobetonowym kaseta, zakończona okrągłym króćcem do połączenia z elementem przewodu spalinowego. Wewnętrzne zamknięcie (coś podobnego jak w polskim, tradycyjnym zamknięciu wyczystki ...

time image

25 Cze 2014, 22:58

Cytat Albo ja głupi i ślepy albo tak mi namieszałeś , że mam wodę w głowie.Kto i kiedy negował, że takich kominów nie ma? Henryku... Ty czytasz, czy tylko piszesz??? Cytat Wkład ...

time image

25 Cze 2014, 22:08

Cytat Bo do żeliwnych opisywanych i pokazywanych na twoich fotkach są odpowiednikiem Właśnie o tym mówiłem - te pokazane przez Ciebie to ramka którą się osadza w otworze a do kompletu jest zamknięcie i tyle.Ani nie zapewnia ...

time image

25 Cze 2014, 21:42

Cytat Są kominy (systemy) "pumeksowe", i są kominy "keramzytowe".Na fotce z #26 pokazałeś kominy "pumeksowe" jako "keramzytowe", co Ekspert wychwycił:ale na późniejszych fotkach pokazujesz tylko "keramzytowe". No nie wiem ...

time image

Gość mhtyl

25 Cze 2014, 19:59

Cytat Wiecie co, to już się zaczyna robić nudne. W każdym wątku to samo. Ja się kompletnie nie znam na wyczystkach i rewizjach, ale pojąć nie mogę jak dla jednego coś, co jest czarne, może być białe dla reszty. Przysięgam, że coraz ...

time image

25 Cze 2014, 19:00

Wiecie co, to już się zaczyna robić nudne. W każdym wątku to samo. Ja się kompletnie nie znam na wyczystkach i rewizjach, ale pojąć nie mogę jak dla jednego coś, co jest czarne, może być białe dla reszty. Przysięgam, że coraz częściej zaglądam na forum jedynie w celach towarzyskich, ...

time image

25 Cze 2014, 18:32

Cytat I tu Cię zaskoczę - nie sądzę, że jestem nieomylny - nawet przyjąłem terminologię Eksperta nazywając te kominy pumeksowymi, choć wątpię aby tak było, ale co mi tam Tyle że ja (i nie tylko ja) cały czas o wyczystce vel ...

time image

Gość mhtyl

25 Cze 2014, 17:34

Cytat W tym konkretnym przypadku nie chcę się dać wciągnąć w dyskusję akademicką, nie mającą wiele wspólnego z wątkiem. Faktem jest, że jeśli się bierze udział w dyskusji, a nie zna jej wcześniejszego przebiegu, to każdy skrót ...

time image

Gość adiqq

25 Cze 2014, 17:27

Cytat Adigg, sugeruje mocniejsze szkła..... Cytat W każdym razie dzięki za pamięć. na pamięć zawsze możesz liczyć - tak długo jak będziesz nosić kaganek oświaty - o nieomylny

time image

Gość mhtyl

25 Cze 2014, 16:50

Cytat Zbudowałem kilkadziesiąt takich kominów, a jednak musiałem chwilę poszukać. Cytat bo ja takich kominów postawiłem mały las... ale, ... Mając żonę i dzieci ...

time image

25 Cze 2014, 15:56

Cytat Ciekawa teoria - na podstawie zdjęć potraficie ocenić jakich materiałów ja używałem. Na podstawie zdjęć elementów z różnych materiałów, choć tego samego producenta, ten sam system i też z UKto jest "keramzyt" ...

time image

25 Cze 2014, 15:44

Cytat Są kominy (systemy) "pumeksowe", i są kominy "keramzytowe".Na fotce z #26 pokazałeś kominy "pumeksowe" jako "keramzytowe", co Ekspert wychwycił:ale na późniejszych fotkach pokazujesz tylko "keramzytowe". Ciekawa teoria ...

time image

25 Cze 2014, 15:41

Cytat A coś więcej ...? Bo z Twojego opisu wynika, że chyba nie wiesz, a traktujesz je jak odpowiednik... Bo do żeliwnych opisywanych i pokazywanych na twoich fotkach są odpowiednikiem

time image

25 Cze 2014, 15:38

Cytat nic dziwnego, skoro ten facet od słomy zna się na wszystkim najlepiej i bije od niego blask wiedzy... Adigg, poważnie! A ja taki nieuczesany Ty też musi znasz się na tym o czym mówimy...bo ja takich kominów postawiłem ...

time image

25 Cze 2014, 15:37

Cytat I tu Cię zaskoczę - nie sądzę, że jestem nieomylny - nawet przyjąłem terminologię Eksperta nazywając te kominy pumeksowymi, choć wątpię aby tak było, ale co mi tam .......... Są kominy (systemy) "pumeksowe", i ...

time image

25 Cze 2014, 15:32

Cytat Taa, Ty dokładnie opisałeś... chyba w domyśle.I co z tego że zapoznałeś się czy nawet rozpocząłeś dyskusję skoro od samego początku mieszasz porównując wyczystkę umieszczaną poniżej wejścia rury dymowej do komina z rewizją ...

time image

25 Cze 2014, 12:04

Bo Systemowy jest nieśmiałym i bardzo grzecznym człowiekiem - a i "ripostę" też otrzymał

time image

Gość stach

25 Cze 2014, 11:53

Tak poczytuję ten temat, wczytuję się w niemal filozoficzne dywagacje i dziwię się, że temat ten również studiuje EKSPERT FORUMOWY Schiedel - systemy kominowe, który - myślę - ma wielką i usystematyzowaną wiedzę na tematy tu poruszane i mógłby wprowadzić tu nieco porządku, ...

time image

Gość adiqq

25 Cze 2014, 11:35

Cytat Facetowi od słomy zadajecie takie skomplikowane pytania... nic dziwnego, skoro ten facet od słomy zna się na wszystkim najlepiej i bije od niego blask wiedzy... Cytat Uprzejmie ...

time image

25 Cze 2014, 11:24

Cytat Hmm, jak brakuje argumentów to je wymyślamy...Wydaje się, że precyzyjnie opisałem do czego owe drzwiczki służą i wtedy też nie przeszkadzało nikomu w zabieraniu głosu i negowaniu przydatności ich odporności na wysokie temperatury ...

time image

25 Cze 2014, 11:04

Działają dokładnie jak te zagraniczne żeliwne.Natomiast nie działają jak te ISOKERN DM44 RENSEMODUL (pumeks)Które nie są żeliwne i chronią przed wysoką temperaturą.

time image

25 Cze 2014, 10:45

Cytat I pomijając merytorykę i nazewnictwo.Cudze chwalicie, a swego nie znacie - łaskawco:Bez zawiasów i to w Polsce Array="" style="vertical-align:middle" Array alt="icon_mrgreen.gif" border="0"> Jak to działa - znaczy ...

time image

25 Cze 2014, 10:43

I to tylko za 85 zł.

time image

25 Cze 2014, 10:42

Bałeś się, że jestem także kominiarzem - nie jestem To, że ostatnie 15 lat realizowałem kontrakty głównie za granicą i nie w jednym ale w kilku krajach też ma swoje odbicie w moich wpisach. Z tego też powodu wolę opisać element niż nazwać. W tym konkretnym przypadku nie chcę ...

time image

25 Cze 2014, 10:38

I pomijając merytorykę i nazewnictwo.Cudze chwalicie, a swego nie znacie - łaskawco:Bez zawiasów i to w Polsce

time image

25 Cze 2014, 10:21

Cytat Trzeba uzupełnić o najważniejszy wniosek z dyskusji (???): w kolejnym wpisie użyłem skrótu myślowego pokazując na prośbę Bajbagi zamknięcie otworu służącego do czyszczenia komina opisując je: "komin z zamontowaną wyczystką". ...

time image

25 Cze 2014, 10:05

Cytat Chłopie, a nie prościej napisać, ze to babol - no chyba że dalej upierasz się, że na zdjęciu jest wyczystka Array="" style="vertical-align:middle" Array alt="icon_eek.gif" border="0"> I kto tu się ośmiesza wklejając zdjęcia ...

time image

25 Cze 2014, 09:39

Chłopie, a nie prościej napisać, ze to babol - no chyba że dalej upierasz się, że na zdjęciu jest wyczystka I kto tu się ośmiesza wklejając zdjęcia które nijak nie pasują do "zamysłu". Cytat .. od moich ludzi usłyszałbyś zdanie:"nie ...

time image

25 Cze 2014, 09:30

Cytat Dla zrozumienia ogólnie przyjętych w Polsce określeń (bo widzę tu lukę) Obawiam się, że po raz kolejny zapędzeni w kozi róg szukacie sposobu jak wywinąć się z ośmieszającej sytuacji!Dla wyjaśnienia zacytuję ...

time image

25 Cze 2014, 09:06

Cytat Zdjęcie tego komina z zamontowaną wyczystką: (pogrubienie moje)Dla zrozumienia ogólnie przyjętych w Polsce określeń (bo widzę tu lukę): Cytat WYMAGANIA DLA OTWORÓW REWIZYJNYCH - ...

time image

25 Cze 2014, 08:56

Cytat Bo i poco pisać jak się stosuje(sz) swoją nomenklaturę Hmm, jak brakuje argumentów to je wymyślamy...Wydaje się, że precyzyjnie opisałem do czego owe drzwiczki służą i wtedy też nie przeszkadzało nikomu w zabieraniu ...

time image

25 Cze 2014, 07:14

Cytat Obejrzałeś jakąś skróconą ofertę marketu, która siłą rzeczy nie zawiera rozwiązań specjalistycznych, Z marketu, to akurat pochodzą zdjęcia zamieszczone przez ciebie : http://www.olt2.dk/index.asp?SeltypeQ=170020 ...

time image

24 Cze 2014, 23:25

Cytat Nic nie piszemy już o potrzebie wytrzymałości na wysokie temperatury, ani szczelności... Rozumiem, że przekonałem do swoich racji? Bo i poco pisać jak się stosuje(sz) swoją nomenklaturę Cytat ...

time image

24 Cze 2014, 22:51

Cytat Na tym zdjęciu nie wiadomo co jest wkładem.Śmiem twierdzić, że wkład z "pumeksobetonu" jest do systemów kominowych bezwyczystkowych . Napisz, że nie znalazłeś w sieci informacji potwierdzających to co mówię. Odpowiem, ...

time image

24 Cze 2014, 17:51

Na tym zdjęciu nie wiadomo co jest wkładem.Śmiem twierdzić, że wkład z "pumeksobetonu" jest do systemów kominowych bezwyczystkowych .

time image

24 Cze 2014, 17:46

to wyczystka czy rewizja?

time image

24 Cze 2014, 17:34

Zdjęcie tego komina z zamontowaną wyczystką:

time image

24 Cze 2014, 16:52

Cytat A możesz zapodać link, albo rycinkę, gdzie akurat dla tego systemu zastosowano wyczystkę zamkniętą żeliwnymi wrotami ?Oczywiście mając na uwadze wymogi w tym zakresie dla systemu "pumeksobetonu' Piszę o rozwiązaniu ...

time image

24 Cze 2014, 15:51

Cytat mam nadzieję, że biorący udział w dyskusji wiedzą o czym rozmawiamy, ale wolałem podkreślić, że rozmawiamy o kominie systemowym, z wkładem z "pumeksobetonu", przeznaczonym dla paliw stałych.... Jeśli się zgadzamy, to mogę kontynuować ...

time image

Gość mhtyl

24 Cze 2014, 15:20

Cytat Facetowi od słomy zadajecie takie skomplikowane pytania... elita forum, teoretycy budowania we wszelkich możliwych zakresach! Rozbawiłeś mnie nie samowicie. A Ty za kogo się uważasz, były Panie Ekspercie od wszystkiego.Już ...

time image

Gość mhtyl

24 Cze 2014, 14:57

Cytat Hmm... więc zacznijmy od początku - znamy ograniczenia zastosowania i przeznaczenie oraz przyjmujemy, że istnieją i dobrze się mają kominy z wkładami z lekkiego betonu, które ponoć przy obecnym stanie wiedzy ... i tak dalej? ...

time image

24 Cze 2014, 11:44

Cytat Liczę na burzę mózgów.Ale też na dyskusję nie pozbawioną poczucia humoru...pamiętacie "Poszukiwany, poszukiwana" Barei, film z 1972 r z Wojciechem Pokorą? : Array="" target="_blank" rel="nofollow">http://youtu.be/VJ_j_p7Rpzk?t=52m9sPrzyznaję, ...

time image

24 Cze 2014, 08:56

Liczę na burzę mózgów.Ale też na dyskusję nie pozbawioną poczucia humoru...pamiętacie "Poszukiwany, poszukiwana" Barei, film z 1972 r z Wojciechem Pokorą? :http://youtu.be/VJ_j_p7Rpzk?t=52m9sPrzyznaję, że fragment o zawartości cukru w cukrze zainspirował mnie do mojego przewrotnego, ...

time image

24 Cze 2014, 07:03

time image

24 Cze 2014, 06:32

Systemowy - po cienkim lodzie stąpasz

time image

24 Cze 2014, 06:23

Cytat Co do drugiej części - ktoś poza mhtylem ma wątpliwość, że szczelność wyczystki jest jedną z podstawowych właściwości mającą wpływ na bezpieczeństwo użytkowania komina? mam dodatkowo także i ja.

time image

24 Cze 2014, 05:54

Cytat Ktoś pisał o temperaturze spalin dla jakiej przeznaczony jest komin (powyżej 150 stopni C) więc jedna odpowiedź odpada, choć czuję że będę musiał ją uzupełnić toretykom. Uprzejmie proszę o spełnienie tej "zajawki".Ps. ...

time image

23 Cze 2014, 23:08

Cytat Facetowi od słomy zadajecie takie skomplikowane pytania... elita forum, teoretycy budowania we wszelkich możliwych zakresach!Ktoś pisał o temperaturze spalin dla jakiej przeznaczony jest komin (powyżej 150 stopni C) więc jedna odpowiedź ...

time image

23 Cze 2014, 22:37

Cytat OK - jest genialna.Tylko mam jeszcze jedno pytanie... w którym momencie te wysokie temperatury dotykają wyczystki żeby tą cechę podnosić do rangi jednej z kluczowych zalet? Cytat ...

time image

23 Cze 2014, 16:05

Cytat OK - jest genialna.Tylko mam jeszcze jedno pytanie... w którym momencie te wysokie temperatury dotykają wyczystki żeby tą cechę podnosić do rangi jednej z kluczowych zalet? też chętnie się dowiem

time image

Gość mhtyl

23 Cze 2014, 15:32

Cytat Można być malkontentem i marudzić, a można pomyśleć i uznać, że system jest tyle wart ile najsłabszy jego element.Wyczystka z zamknięciem wsuwanym jest po pierwsze szczelna jeśli jest zamknięta, po drugie odporna na wysokie temperatury, ...

time image

23 Cze 2014, 00:01

OK - jest genialna.Tylko mam jeszcze jedno pytanie... w którym momencie te wysokie temperatury dotykają wyczystki żeby tą cechę podnosić do rangi jednej z kluczowych zalet?

time image

22 Cze 2014, 22:08

Cytat Też nie za bardzo rozumiem gdzie tu przewaga żeliwnej wyczystki lub jakie to ma znaczenie w kominie dedykowanym dla kotłów na paliwa stałe. Co więcej... w kominie który ma zalecaną minimalną temperaturę pracy >150oC. ...

time image

22 Cze 2014, 10:00

Też nie za bardzo rozumiem gdzie tu przewaga żeliwnej wyczystki lub jakie to ma znaczenie w kominie dedykowanym dla kotłów na paliwa stałe.Co więcej... w kominie który ma zalecaną minimalną temperaturę pracy >150oC. Cytat A znasz powiedzenie: ...

time image

22 Cze 2014, 09:49

Na uwagę zasługuje fakt, że i u nas (w Polsce) system o którym pisze Irbis też jest stosowany - ba nawet u nas produkowany przez kilka firm, z zastrzeżeniem, że jest to komin keramzytobetonowy z wkładem ceramicznym - też zasypywany keramzytem lub perlitem.dopisałem:Faktem jest, że ...

time image

22 Cze 2014, 09:41

Cytat Bo bogaci mogą pozwolić sobie na kupowanie szajsu, nam biednym nie opłaca się kupować byle czego. A znasz powiedzenie: "Czemuś biedny - boś głupi"Coś w nim musi być z mądrości ludowej, bo widzisz Dania to jeden ...

time image

Gość mhtyl

22 Cze 2014, 09:01

Cytat Jeden z najbogatszych krajów na świecie Dania, a na rynku kominów panuje lokalna firma (Isokern). Z Twojego postu wynika, że jacyś zacofani ci Duńczycy są - wolą byle jakie z pumeksu i keramzytu, w których np. drzwiczki wyczystkowe ...

time image

21 Cze 2014, 20:01

Cytat A komin systemowy z wkładem ceramicznym to już nie jest prostota a i trwałość kilkakrotnie przebija ten którego i tak w Polsce nie kupisz. Jeden z najbogatszych krajów na świecie Dania, a na rynku kominów panuje lokalna ...

time image

Gość mhtyl

21 Cze 2014, 18:20

Cytat Dla mnie istotna jest wyjątkowa prostota tego systemu i trwałość w czasie przy właściwej eksploatacji oraz możliwość wykorzystania tylko wkładów spalinowych do budowy komina obudowanego np. zwykłą cegłą. A komin ...

time image

21 Cze 2014, 14:27

Cytat I fakt, nie keramzyt a pumeks. Nie wnikałem w skład materiału z którego wkłady są produkowane, bo dla wykonania z nich komina jest to nieistotne - istotne są zalecenia eksploatacyjne i montażowe producenta. Odpowiadałem ...

time image

18 Cze 2014, 10:23

Cytat Nie zauważyłem wzmianki o minimalnej temperaturze spalin, zdecydowanie jednak niedopuszczone jest stosowanie tego materiału (choć wkłady nie są z keramzytobetonu, mimo, że wyglądają na fotce bardzo podobnie) Temp. ...

time image

Gość mhtyl

16 Cze 2014, 16:02

Cytat Aby było śmieszniej - znalazłem produkty firmy Isokern w ofercie Schiedla (te właśnie pokazane na poniższym zdjęciu ) tylko nie na rynek polski... Isokern na Anglię, od Schiedla No własnie, nie na rynek Polski, a jeżeli ...

time image

16 Cze 2014, 13:06

Cytat Tyle że jest to komin do kotłów/pieców na paliwo stałe i wymaga (zalecenie producenta) minimalnej temperatury spalin - 150oC.Wkład ceramiczny przez swoją gładkościenność obsłuży wszystkie rodzaje kotłów... czy może się mylę? ...

time image

16 Cze 2014, 11:40

Tyle że jest to komin do kotłów/pieców na paliwo stałe i wymaga (zalecenie producenta) minimalnej temperatury spalin - 150oC.Wkład ceramiczny przez swoją gładkościenność obsłuży wszystkie rodzaje kotłów... czy może się mylę?

time image

16 Cze 2014, 10:59

Cytat Nazywanie tak komina składającego się z różnych materiałów..... praktycznie każdy komin "systemowy" składa się z elementów wykonanych z różnych materiałów, wyjątek to chyba tylko komin z cegły (pomijając drzwiczki wyczystkowe) ...

time image

16 Cze 2014, 09:48

Cytat Jeżeli ktoś coś wcześniej pisał o kominach hybrydowych to należało to przeczytać , a czemu? wyjaśniam niżej.Zawsze jakieś skrajności wyciągasz, bo nie słyszałem że komin hybrydowy to połączenie komina z cegły z wkładem ...

time image

Gość mhtyl

09 Maj 2014, 18:31

Cytat @irbis , dziękuję, ale chodzi mi głównie o pekające wkłady systemowe, już widziałem kilka "opisów" (bo sporo tam było przekleństw). Wbudowywanie pustaków w ściankę z cegieł? Nie no, przeciez to traci sens - chciałem zmniejszyć ...

time image

Gość anty_tv

09 Maj 2014, 17:56

@irbis , dziękuję, ale chodzi mi głównie o pekające wkłady systemowe, już widziałem kilka "opisów" (bo sporo tam było przekleństw). Wbudowywanie pustaków w ściankę z cegieł? Nie no, przeciez to traci sens - chciałem zmniejszyć wymiary komina a nie powiększać. Komin samodzielnie ...

time image

07 Maj 2014, 22:08

Cytat Ja buduję murowany z cegły, kombinowałem nad wentylacyjnymi z systemowych, ale jakoś nie wiem jak to "przylepić" do trzonu ceglanego, ciut różne materiały (rozszerzalność). Ktoś wcześniej pisał o kominach hybrydowych. ...

time image

Gość anty_tv

07 Maj 2014, 09:05

@i_polsatosTy najwyraźniej tez wiesz co dla wszystkich dobre.Naczytałeś się reklam u wujka google i ..wiesz, Krasicki napisał taki wierszyk o myszy co książkę zjadła.Ja buduję murowany z cegły, kombinowałem nad wentylacyjnymi z systemowych, ale jakoś nie wiem jak to "przylepić" ...

time image

24 Sie 2012, 05:54

Moim zdaniem komin z cegły w dzisiejszych czasach jest po prostu nie porozumieniem, ale inwestor zawsze wie co dla niego dobre . Wykonawca komina ceglanego traci więcej czasu na jego wybudowanie co za tym idzie wyceni swoją pracę odpowiednio do zaanażowanego czasu, komin systemowy przy ...

time image

Gość laik

15 Sie 2012, 22:41

Przy pierwszej fotografii czytamy: "Wybudowany ze złej jakości cegły komin szybko będzie wymagał wymiany". Na zdjęciu widać, dom który raczej nie jest nowy więc komin chyba długo wytrzymał :-).

time image

Gość inwestor

05 Kwi 2012, 10:26

Autor napisał że wkłady nie mogą być zabetonowane -słusznie ale co proponuje na wypełnienie tego miejsca. Wełna nie może być \"upchana\" . Więc ???..

time image

27 Wrz 2011, 19:35

Cytat Witam, mam pytanie montuje kominek pewnej osobie i ona chce abym podłączył do komina odprowadzającego spaliny rurę ze świeżym powietrzem z dworu. Rura na iść w podłodze i włączona być na samym dole komina. Czy to jest potrzebne?. ...

time image

27 Wrz 2011, 16:16

Lepiej doucz się przed tym montażem – bo czarno to widzę przy takiej wiedzy .

time image

Gość sławek

27 Wrz 2011, 15:37

Witam, mam pytanie montuje kominek pewnej osobie i ona chce abym podłączył do komina odprowadzającego spaliny rurę ze świeżym powietrzem z dworu. Rura na iść w podłodze i włączona być na samym dole komina. Czy to jest potrzebne?.

time image

Gość rsad

25 Lis 2009, 19:32

Co autor miał na myśli pisząc, że spoiny powinny być przesunięte o pół długości cegły i nie można używać cegieł połówkowych? Takie obostrzenia pozwalałyby na budowę najprostszych kominów. Zgodnie z normą prawidłowe wiązanie uzyskujemy przy wzajemnym przesunięciu spoin ...

time image

Gość M.W.

18 Lis 2009, 11:36

Wielkie dzięki za info i pomoc.

time image

17 Lis 2009, 20:06

Cytat Jeszcze jedno pytanie: czy zerwanie tynku z komina i położenie nowego załatwi sprawę plam i zapachu na przyszłość czy obudować komin płytami odpornymi na ciepło? Mogą występować nawroty tego zjawiska.Najlepszym ...

time image

17 Lis 2009, 19:35

Cytat Jeszcze jedno pytanie: czy zerwanie tynku z komina i położenie nowego załatwi sprawę plam i zapachu na przyszłość czy obudować komin płytami odpornymi na ciepło? to wszytko zalezy jak bedziesz palił ,jak znowu dasz ...

time image

Gość M.W.

17 Lis 2009, 19:02

Jeszcze jedno pytanie: czy zerwanie tynku z komina i położenie nowego załatwi sprawę plam i zapachu na przyszłość czy obudować komin płytami odpornymi na ciepło?

time image

17 Lis 2009, 13:47

No i przede wszystkim SUCHY OPAŁ.

time image

16 Lis 2009, 18:15

Cytat Dzięki za szybką odpowiedź. Co do temp. to by pasowało przy obecnej pogodzie mam na piecu 47 st. (piec z podajnikiem bez blokady temp na poniżej 50st)Węgiel mam dobrej klasy sprawdzony przez innego użytkownika na tym samym piecu przez ...

time image

Gość M.W.

15 Lis 2009, 15:37

Dzięki za szybką odpowiedź. Co do temp. to by pasowało przy obecnej pogodzie mam na piecu 47 st. (piec z podajnikiem bez blokady temp na poniżej 50st)Węgiel mam dobrej klasy sprawdzony przez innego użytkownika na tym samym piecu przez kilka lat w 20 letnim domu bez podobnych objawów. ...

time image

14 Lis 2009, 06:37

Cytat Pytanie: w nowym domu, który ma 2 lata (ogrzewanym eko-groszkiem) na ściankach komina z cegły w pokojach pojawiły się dziwne, tłuste plamy i czuć zapach sadzy czy jest to wada, złe wykonanie komina? czy mogę domagać się usunięcia ...

time image

Gość M.W.

13 Lis 2009, 23:14

Pytanie: w nowym domu, który ma 2 lata (ogrzewanym eko-groszkiem) na ściankach komina z cegły w pokojach pojawiły się dziwne, tłuste plamy i czuć zapach sadzy czy jest to wada, złe wykonanie komina? czy mogę domagać się usunięcia wady w ramach gwarancji?

time image

24 Lut 2009, 10:52

A ja powiem tak. Komin jako element budynku któryprzenosi zazwyczaj własny ciężar powinien mieć zaprojektowany fundament. Może być to stopa jeżeli komin jest oddzielnym elementem lub ława jeżeli komin przebiega w lini ścian budynku. Wymiary (szerokość, długosć, głębokość), ...

time image

05 Lut 2009, 05:45

Jeśli komin "wstawiony" będzie w ścianę nośną to oparciem dla niego będzie poszerzenie ławy fundamentowej z tzw. odsadzką o tej samej szerokości, co reszta ław. Gdy nie jest on połączony ze ścianą nośną, to należy utworzyć pod nim stopę fundamentową o wymiarach wynikających ...

time image

Gość MARCIN z ŻYWCA

30 Sty 2009, 15:09

czy moge postawić komin na ławie fundamentowej czy musze zrobić stope pod komin tradycyjny,puki mam jeszcze dostęp do zrobjenja stopy.Prosze o rade!

time image

30 Sty 2009, 15:09

Kominy tradycyjne murowane z cegły są nadal bardzo często budowane w domach jednorodzinnych. Mimo że są pracochłonne, najczęściej kosztują mniej niż kominy składane z elementów prefabrykowanych. Przy prawidłowym wykonaniu i zabezpieczeniu nie ustępują im również trwałością. Pełna ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje