Izolacja przeciwwilgociowa i cieplna w domach z piwnicą

Izolacja przeciwwilgociowa i cieplna w domach z piwnicą

W budynkach podpiwniczonych potrzebna jest szczelna izolacja ścian. W zależności od poziomu wód gruntowych, wykonuje się różnej grubości izolacje z papy bitumicznej, specjalnych mas uszczelniających, układa drenaż. 

Izolacja przeciwwilgociowa w domach z piwnicą powinna być wykonana według indywidualnego projektu. Jej realizacja musi być bardzo staranna, bo z pozoru drobne zaniedbanie może być przyczyną nieszczelności i zniweczyć cały trud.

Z kolei izolacja cieplna powinna tworzyć ciągłą warstwę na ścianie fundamentowej oraz opartej na niej ścianie zewnętrznej.

Dlatego najlepiej, jeśli ściana fundamentowa jest izolowana po stronie zewnętrznej (warstwą polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu o obniżonej nasiąkliwości), a jej izolacja łączy się z izolacją ściany nadziemia. W domach z piwnicą należy ocieplić całą ścianę fundamentową.

Schemat: Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, izolacja piwnicy musi tworzyć szczelną wannę
Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, izolacja piwnicy musi tworzyć szczelną "wannę".
Schemat wykonania: Prawidłowa izolacje ściany piwnicznej
Prawidłowa izolacje ściany piwnicznej

Redaktor: Jarosław Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość Maciek
16-02-2014 00:37
@el-instalator. Fundamenty i posadzka na gruncie nie osiadają tak samo, zatem w tym miejscu (na styku płyty na gruncie z ławą) trzeba wykonać dylatację. Pod drugie, jak połączysz (dla układu pokazanego na rysunku) izolacje poziomą z pionową? Na styk? Bo tak tu jest to pokazane. Skoro ...
el-instalator
12-02-2014 13:31
Cytat Niestety, szanowny Autorze, opisywany przez Pana przykład jest BŁĘDNY. Po pierwsze, izolacja na ławach i izolacja pionowa muszą byc ze sobą skeljone (połączone), po drugie, stosowanie w gruncie warstwy zbrojacej jest bez sensu, po ...
Gość Maciek
12-02-2014 12:43
Niestety, szanowny Autorze, opisywany przez Pana przykład jest BŁĘDNY. Po pierwsze, izolacja na ławach i izolacja pionowa muszą byc ze sobą skeljone (połączone), po drugie, stosowanie w gruncie warstwy zbrojacej jest bez sensu, po trzecie, styropian nie moze być termoizoacją w gruncie ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz