Czym musi się charakteryzować ocieplenie zabudowy kominka grzewczego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czym musi się charakteryzować ocieplenie zabudowy kominka grzewczego?

Odpowiedź eksperta: Odpowiednie zaizolowanie kominka zabezpiecza przed nadmiernym nagrzaniem obudowy oraz sąsiadujących ścian i stropów. Oznacza to bezpieczeństwo dla konstrukcji domu oraz ochronę przed zniszczeniem na skutek wysokich temperatur oraz skrajnie przed pożarem. Oprócz obudowy kominka, warto zaizolować sufit, co ochroni strop przed nadmiernym ogrzaniem. Domownicy i zwierzęta domowe poczują przyjemne ciepło obudowy kominka, eliminując ryzyko oparzenia.

aktualizacja: 2019-07-18 08:27:57

Izolacja kominka zapewni bezpośrednią korzyść ekonomiczną dla użytkowników domu, chroniąc przed stratami ciepła i zmniejszając zużycie opału kominkowego. Dzięki płytom kominkowym z wełny mineralnej ISOVER, wyprodukowana energia cieplna ze spalenia np. drewna nie będzie pochłaniana w sposób niekontrolowany przez ściany i obudowę kominka, a zostanie przekazana bezpośrednio do pomieszczeń odbiorczych na ich ogrzanie - system kominkowy będzie bardziej wydajny i efektywny, a właściciele domu odczują oszczędności wynikające z zakupu mniejszych ilości opału na ogrzanie oczekiwanej kubatury domu.

Do izolacji kominków należy wybierać wyłącznie te izolacje, które zostały dostosowane do wymagań tak specyficznych miejsc, jakimi są obudowy kominków - a więc odporne na bardzo wysokie temperatury (ok. 600°C) oraz zapewniające skuteczną izolacyjność termiczną, dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła lambda. Płyty izolacyjne, na jakie się decydujemy, muszą pochodzić z oferty wyrobów dedykowanych kominkom - tylko takie izolacje posiadają odpowiednie parametry. Płyty kominkowe ISOVER z wełny mineralnej osiągają współczynnik przewodzenia ciepła lambda na bardzo korzystnym niskim poziomie 0,036 W/mK i klasyfikację ogniową A1 świadczącą o niepalności, a do tego nie wydzielają CO2 ani CO i nie chłoną wilgoci z otoczenia.

Płyty kominkowe ISOVER zaprojektowano tak, aby pasowały zarówno do kominków z grawitacyjnym obiegiem powietrza, jak i z obiegiem wymuszonym. To produkty wykonane z wełny mineralnej skalnej, których zastosowanie zapewnia zwiększoną wydajność termiczną kominka oraz pełne bezpieczeństwo ogniowe poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury obudowy. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby zachować ciągłość pokrycia z folii aluminiowej - w miejscach łączeń płyt należy zastosować samoprzylepną taśmę aluminiową, o odpowiednio wysokiej odporności na temperaturę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Paweł Polak
Kierownik Produktu
ISOVER

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny