Czym musi się charakteryzować ocieplenie zabudowy kominka grzewczego?

Czym musi się charakteryzować ocieplenie zabudowy kominka grzewczego?

Odpowiedź eksperta: Odpowiednie zaizolowanie kominka zabezpiecza przed nadmiernym nagrzaniem obudowy oraz sąsiadujących ścian i stropów. Oznacza to bezpieczeństwo dla konstrukcji domu oraz ochronę przed zniszczeniem na skutek wysokich temperatur oraz skrajnie przed pożarem. Oprócz obudowy kominka, warto zaizolować sufit, co ochroni strop przed nadmiernym ogrzaniem. Domownicy i zwierzęta domowe poczują przyjemne ciepło obudowy kominka, eliminując ryzyko oparzenia.

Izolacja kominka zapewni bezpośrednią korzyść ekonomiczną dla użytkowników domu, chroniąc przed stratami ciepła i zmniejszając zużycie opału kominkowego. Dzięki płytom kominkowym z wełny mineralnej ISOVER, wyprodukowana energia cieplna ze spalenia np. drewna nie będzie pochłaniana w sposób niekontrolowany przez ściany i obudowę kominka, a zostanie przekazana bezpośrednio do pomieszczeń odbiorczych na ich ogrzanie - system kominkowy będzie bardziej wydajny i efektywny, a właściciele domu odczują oszczędności wynikające z zakupu mniejszych ilości opału na ogrzanie oczekiwanej kubatury domu.

Do izolacji kominków należy wybierać wyłącznie te izolacje, które zostały dostosowane do wymagań tak specyficznych miejsc, jakimi są obudowy kominków - a więc odporne na bardzo wysokie temperatury (ok. 600°C) oraz zapewniające skuteczną izolacyjność termiczną, dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła lambda. Płyty izolacyjne, na jakie się decydujemy, muszą pochodzić z oferty wyrobów dedykowanych kominkom - tylko takie izolacje posiadają odpowiednie parametry. Płyty kominkowe ISOVER z wełny mineralnej osiągają współczynnik przewodzenia ciepła lambda na bardzo korzystnym niskim poziomie 0,036 W/mK i klasyfikację ogniową A1 świadczącą o niepalności, a do tego nie wydzielają CO2 ani CO i nie chłoną wilgoci z otoczenia.

Płyty kominkowe ISOVER zaprojektowano tak, aby pasowały zarówno do kominków z grawitacyjnym obiegiem powietrza, jak i z obiegiem wymuszonym. To produkty wykonane z wełny mineralnej skalnej, których zastosowanie zapewnia zwiększoną wydajność termiczną kominka oraz pełne bezpieczeństwo ogniowe poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury obudowy. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby zachować ciągłość pokrycia z folii aluminiowej - w miejscach łączeń płyt należy zastosować samoprzylepną taśmę aluminiową, o odpowiednio wysokiej odporności na temperaturę.

Paweł Polak
Kierownik Produktu
ISOVER

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz