W jakich przypadkach można zastosować system powietrzno-spalinowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jakich przypadkach można zastosować system powietrzno-spalinowy?

Odpowiedź eksperta: W chwili obecnej na rynku jednostek grzewczych najpopularniejsze są kotły z zamkniętą komorą spalania (kotły kondensacyjne). Tego rodzaju jednostki zalecane są jako element grzewczy, spełniający aktualnie obowiązujące normy, przepisy i zalecenia związane z doborem źródła ogrzewania.

aktualizacja: 2019-07-18 08:08:06

Charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością, co bezpośrednio przekłada się na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania w porównaniu z dotychczas stosowanymi jednostkami kotłowymi.

Kotły z zamkniętą komorą spalania, z uwagi na swoją konstrukcję, wymagają zasysania powietrza do spalania spoza pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Wpływa to w sposób oczywisty na bezpieczeństwo użytkowania systemu grzewczego, jak też nie wpływa na pogorszenie komfortu w pomieszczeniu mieszkalnym (w przypadkach, jeżeli jednostka grzewcza zainstalowana jest poza pomieszczeniem kotłowni, np. w korytarzu czy też łazience).

Niezbędnym wyposażeniem każdego kotła z zamknięta komorą są systemy kominowe spalinowo-powietrzne, umożliwiające zasysanie powietrza do spalania i odprowadzanie spalin na zewnątrz pomieszczenia. Oferta czołowego producenta systemów odprowadzania spalin w Polsce PPH Wadex SA proponuje kilka wariantowych rozwiązań, występujących pod nazwą TURBO:

  1. System koncentryczny (rura w rurze). Wyrzut spalin odbywa się przewodem spalinowym (wewnętrznym), którego elementy wyposażone są w uszczelki (wymóg szczelności w układzie nadciśnieniowym), natomiast pobór powietrza do spalania zapewnia przestrzeń pomiędzy przewodem zewnętrznym a spalinowym.
  2. System rozdzielczy. Osobnymi przewodami realizowane jest zasysanie powietrza (przewód powietrzny) i odprowadzenie spalin na zewnątrz pomieszczenia (przewód spalinowy).
  3. System kominowy zewnętrzny z czerpnią powietrza - rozwiązanie tego rodzaju stosowane jest w przypadku braku technicznych możliwości prowadzenia komina wewnątrz budynku. Z uwagi na jego prowadzenie na zewnątrz obiektu istnieje konieczność izolacji termicznej przewodu spalinowego, co eliminuje wychładzanie się spalin (eliminacja korków lodowych, mogących zatkać komin). Przewód spalinowo-powietrzny prowadzony od kotła zakończony jest czerpnią powietrza (zlokalizowaną za ścianą zewnętrzną budynku), powyżej czerpni system kominowy wykonany jako izolowany.
  4. System kominowy prowadzony w szachcie. Rozwiązanie stosowane w przypadku, gdy mamy do dyspozycji szacht kominowy, wolny od zanieczyszczeń i uszkodzeń powierzchni ścian szachtu. Powietrze do spalania czerpane jest z przestrzeni szachtu. Wewnątrz szachtu prowadzony jest tylko przewód spalinowy. Jest to rozwiązanie alternatywne do komina współosiowego (koncentrycznego, pkt1).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ryszard Sebastian
Dyrektor Handlowy/Członek Zarządu
PPH Wadex SA

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny