Czym się kierować wybierając parametry techniczne kominka

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym się kierować wybierając parametry techniczne kominka

Gdy już zdecydujemy, do czego kominek ma służyć, można pomyśleć o jego parametrach technicznych. Dla poszukujących kominka dekoracyjnego, będą one właściwie nieistotne (można kierować się jedynie estetyką). Jeśli natomiast urządzenie ma skutecznie ogrzewać dom, musi mieć odpowiednio dużą moc.

Przeglądając katalogi, patrzeć należy na tzw. nominalną moc grzewczą (wyliczaną jako średnia z trzech godzin palenia w określonych warunkach testowych). Moc maksymalna kominka nie ma dla nas znaczenia – jeżeli bywa osiągana podczas normalnej eksploatacji, to sporadycznie.

W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła, jego moc nominalna musi odpowiadać wymaganej mocy urządzenia grzewczego, określonej w projekcie budowlanym. Gdy kominek ma być pomocniczym źródłem ciepła, można (a nawet należy) ograniczyć jego moc np. do 70–80% mocy głównego urządzenia grzewczego. Dlaczego?

Dlaczego można (a nawet należy) ograniczyć moc kominka, który ma być pomocniczym źródłem ciepła?

Po pierwsze – kominek o nieco mniejszej mocy będzie tańszy w zakupie i montażu, a przecież praca z pełną mocą wymagana byłaby jedynie podczas największych mrozów, kiedy to możemy skorzystać z podstawowego źródła ciepła lub z obu jednocześnie (w razie awarii głównego źródła pewien niedostatek mocy może powodować lekki dyskomfort, ale w takiej sytuacji można się z tym pogodzić).

Po drugie – jak większość urządzeń grzewczych zasilanych paliwem stałym, kominek pracuje najlepiej, gdy osiąga odpowiednio wysoki pułap mocy. Dławienie płomienia, czy to przy użyciu szybra, czy przepustnicy sprawi, że za szybą – zamiast pięknych płomieni – będziemy widzieć pełgające płomyki lub kłęby dymu (albo nie będziemy widzieć nic, bo szyba kominka niemal natychmiast pokryje się czarnym nalotem).

Co ze sprawnością kominka?

Jeśli zamierzamy wykorzystać kominek jako główne źródło ciepła, to z najwyższą uwagą musimy traktować tzw. sprawność urządzenia. W przypadku kominka dekoracyjnego nie ma ona znaczenia, w przypadku kominka pomocniczego należy ją uwzględnić przy wyborze, natomiast dla głównego źródła ciepła ma ona znaczenie decydujące, bowiem przesądza o kosztach ogrzewania domu. Bezwzględnie trzeba szukać kominka o możliwie najwyższej sprawności, godząc się z tym, że nie będzie ani tani, ani bardzo efektowny.

Koza grzewcza - bardziej popularna niż kominek z wkładem grzewczym

Koza grzewcza, czyli żeliwny piec, który jak piękny mebel grzeje i jest ozdobą salonu, stał się w ostatnim czasie urządzeniem niezwykle popularnym.

Adam Jamiołkowski
fot. Makroterm

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje