Pomyśl 3 razy zanim kupisz kominek

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pomyśl 3 razy zanim kupisz kominek

Kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Jednak zanim zaczniemy przeglądać oferty i dobierać moc kominka, zastanówmy się do czego będzie nam służył.

3 sposoby używania kominka:

  • kominek używany okazjonalnie - montowane dla przyjemności patrzenia w ogień albo do ogrzewania salonu w chłodne wieczory, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje (takie wieczory trafiają się w Polsce nawet w sierpniu); 

  • kominek jako pomocnicze źródło ciepła - przydatne w porach przejściowych i ograniczające wydatki na gaz czy olej opałowy przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu. Sprawdza się też podczas największych mrozów (wspomaga podstawowy system grzewczy) i w przypadku awarii kotła gazowego;
     
  • kominek jako główne źródło ciepła - w praktyce dom może być ogrzewany głównie kominkiem. Jednak zgodnie z prawem nie może to być jedyne źródło ciepła. Budynek musi być wyposażony w urządzenia ogrzewcze nie będące piecami, trzonami kuchennymi ani kominkami. W praktyce mogą to być nawet grzejniki elektryczne. 

3-stopniowy podział kominków

Francuzi wprowadzili podział kominków, do którego odwołują się niemal wszyscy producenci. Podstawowym kryterium klasyfikacji jest określony przez wytwórcę czas utrzymania żaru po jednorazowym załadunku do pełna:

  • ponad 10 godzin;
  • do 10 godzin;
  • nieokreślony.

W tym ostatnim wariancie mamy do czynienia z tzw. kominkami dekoracyjnymi, na które można decydować się wyłącznie w sytuacji, gdy urządzenie ma być używane okazjonalnie, dla przyjemności. Jeśli kominek ma pełnić rolę pomocniczego lub awaryjnego źródła ciepła w domu, należy kupić wkład gwarantujący co najmniej kilkugodzinny okres utrzymania żaru. Na główne źródło ciepła nadają się wyłącznie te wkłady, które utrzymują żar co najmniej 10 godzin, przy czym powinny one zapewniać możliwość rozprowadzenia ciepła za pomocą kanałów powietrznych albo instalacji c.o. (wkłady z płaszczem wodnym).

Gdy kominek jest głównym źródłem ciepła w domu...

Chociaż kominek może być w praktyce głównym źródłem ciepła w domu, nie jest to wygodne rozwiązanie. Oznacza bowiem urządzenie kotłowni w salonie. Można więc zapomnieć o śnieżnobiałych firankach i czystych ścianach. Ponadto nieustanne palenie w kominku szybko przestaje być przyjemnością, a staje się przykrym obowiązkiem (przestrzegamy przede wszystkim osoby wychowane w blokach, które nigdy nie musiały palić w piecu).

Kilogram drewna odpowiada około 4 kWh energii, zatem takie ogrzewanie oznacza konieczność przerzucenia w ciągu sezonu grzewczego paru ton drewna, które trzeba wcześniej przygotować (połupać na szczapy) i właściwie przechowywać (w zadaszonym, ale przewiewnym miejscu).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Podsumowując - rozsądnym rozwiązaniem jest...

Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest oparcie domowej instalacji grzewczej na kotle gazowym lub innym, przynajmniej po części bezobsługowym źródle ciepła, i palenie w kominku wtedy, gdy nie sprawia to kłopotu, ale przyjemność. Jako pomocnicze lub awaryjne źródło ciepła, kominek sprawdzi się znakomicie, pozwalając przy tym sporo zaoszczędzić na kosztach gazu czy oleju opałowego. Będzie też dobrym uzupełnieniem pompy ciepła, która przy dużym mrozie może nie dawać sobie rady z ogrzaniem budynku bez włączania grzałki elektrycznej.

Adam Jamiołkowski
fot. Brunner

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mrówka zet

08 Sty 2016, 13:59

Dziwne że nie ma wśród przepisów PN EN takiego podziału mówiącego o długości utrzymania żaru czemu powołuje się autor na jakieś Francuskie przepisy co one oznaczają proszę o wyjaśnienie o co mam pytać sprzedawcę producenta ?

time image

Gość adiqq

22 Sty 2015, 16:47

a tam firmamiwystarczy zacząć od użytkowników kominków...

time image

22 Sty 2015, 16:35

"Pomyśl 3 razy zanim kupisz kominek " I to zdanie powinno przyświecać każdemu, kto ma zamiar kupić kominek. Dodałbym pomyśl 3 razy i skonsultuj z 3-ma różnymi firmami montującymi kominki.

time image

Gość Marcin

12 Gru 2014, 17:57

Argument o kotłowni w salonie jest chyba najczęściej spotykanym argumentem przeciwników kominka w domu. Drugi ulubiony to zadymione, brudne ściany od kratek. Dlaczego nikt nie napisze, że brudzi się zawsze tam, gdzie jest ciepło - wystarczy sprawdzić za telewizorem lub za grzejnikiem ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny