Kominek z płaszczem wodnym wspomaga pompę ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominek z płaszczem wodnym wspomaga pompę ciepła

Zależało mi na kominku, który może ogrzać cały dom podczas silnych mrozów, kiedy pompa ciepła powietrze-woda już nie jest dostatecznie wydajna. Kominek z płaszczem wodnym nadawał się do tego idealnie. - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kominek od 4 lat.

Kominek z płaszczem wodnym używany jest, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10°C

Parametry domu: powierzchnia 145 m2, parterowy, ogrzewany pompą ciepła powietrze-woda i żeliwnym wkładem z płaszczem wodnym.

Parametry kominka: wkład żeliwny z komorą wyłożoną płytami wermikulitowymi, moc 24 kW, sprawność 71,6%. Paliwo – drewno (brzoza, dąb, grab), brykiet słomiany.

Lokalizacja: w centrum domu, w salonie.

Decyzja: na działce mam tylko prąd. Zależało mi na kominku, który może ogrzać cały dom podczas silnych mrozów, kiedy pompa ciepła powietrze-woda już nie jest dostatecznie wydajna. Kominek z płaszczem wodnym nadawał się do tego idealnie.

Nie chciałem mieć DGP ze względu na przemieszczanie się rurociągiem kurzu. Kominek połączyłem z wodnym ogrzewaniem podłogowym i buforem o pojemności 500 l. I to się sprawdza!

Podczas mrozów wystarczy palenie w kominku od godziny 16 do 20, żeby ogrzać dom i c.w.u. Z żoną wybraliśmy model kominka z panoramiczną poziomą szybą. Pasował nam do zamysłu postawienia prostej w formie obudowy z czarnym pionowym lustrem.

Kominek z płaszczem wodnym - rady i przestrogi:

 • Montując czarne lustro, podzieliłem je na dwie części w obawie, że po nagrzaniu się jedna duża część pęknie i przysporzy mi później pracy z remontem. Okazało się, że zrobiłem to niepotrzebnie, bo lustro się nie nagrzewa. Jedna tafla byłaby ładniejsza.

  Wiem, że ulokowanie telewizora obok kominka jest estetycznym błędem. Jednak rodzina chciała je widzieć równocześnie z jednego miejsca, czyli z wypoczynkowych kanap. W małym domu nie było innej możliwości.

 • Kominek działa w układzie zamkniętym. Żeby nie mieć kłopotu podczas eksploatacji i spełnić wymogi bezpieczeństwa, najpierw zleciłem doświadczonemu fachowcowi sporządzenie szczegółowego projektu całej instalacji grzewczej. Gorąco polecam ten krok! Zaopatrzył kominek w zawory i naczynia bezpieczeństwa.

  Radzę również zamontować duży bufor c.w.u. i zastosować ogrzewanie podłogowe. Kominek ma sterownik, regulujący dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Zadaję mu temperaturę wody na płaszczu wodnym, a on automatycznie zwiększa lub zmniejsza dopływ powietrza w czerpni, znajdującej się pod podłogą. Dbanie o kominek jest łatwe. Dwa razy w roku zeskrobuję osad ze ścianek komory, co 3–4 tygodnie myję szybę specjalnym płynem.
Sterownik kominka (biały) reguluje pracę przepustnicy powietrza, czerpanego z zewnątrz Klapka rewizyjna pod wkładem. Za nią przepustnica powietrza
 • Izolacyjne płyty wermikulitowe w komorze kominka po roku użytkowania pokruszyły się. Nie wytrzymały uderzeń, zdarzających się podczas ładowania kloców drewna. Producent, w ramach reklamacji, zastąpił je bardziej odpornymi mechanicznie płytami z szamotu.

 • Lokalizacja kominka jest dobra. Wyniknęła z usytuowania kotłowni w samym sercu domu. Kominek przylega do niej przez ścianę i jest podłączony do systemowego komina. Od strony kotłowni ma wyczystkę oraz dostęp do wkładu przez klapę rewizyjną. Mniejsza klapa, do przepustnicy powietrza, znajduje się od strony salonu, pod wkładem. Nie słyszymy pracy kominka i dystrybucji ogrzanej wody do bufora, bo wygłuszyliśmy ściany kotłowni.
   
 • Z całkiem dobrym efektem paliliśmy w zeszłym roku brykietem ze sprasowanej słomy. Na rynku trudno kupić suche drewno, bo sprzedawcy po prostu oszukują. Właśnie zbudowałem w ogrodzie drewutnię i zgromadziłem dużo drewna, żeby dostatecznie długo się suszyło. Co roku będę potem je uzupełniać o ilość zużytą w zimie. Kupuję drewno już pocięte. Brykiet ze słomy przechowuję w garażu.
W drewutni mieści się 35 mp. drewna
Koza grzewcza - bardziej popularna niż kominek z wkładem grzewczym

Koza grzewcza, czyli żeliwny piec, który jak piękny mebel grzeje i jest ozdobą salonu, stał się w ostatnim czasie urządzeniem niezwykle popularnym.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty zakupu i montażu:

 • projekt instalacji grzewczej 1000 zł, 
 • wkład 6000 zł, 
 • obudowa 4000 zł.

Kominek z płaszczem wodnym - koszty użytkowania:

 • drewno (10 mp.) 2500 zł. 
 • Brykiet słomiany (2 t.) 600 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny