Żeliwny wkład kominkowy z systemem dopalania spalin za 5000 zł
Żeliwny wkład kominkowy z systemem dopalania spalin za 5000 zł
Wybraliśmy model żeliwnego wkładu ze szczelną komorą, przeznaczoną do ciągłego palenia. Choć cały dom wznieśliśmy z bloczków gazobetonowych, ścianę działową przy kominku wymurowaliśmy z cegły ceramicznej, bo zależało nam na utworzeniu z niej dużego akumulatora ciepła. Dzięki niej nie kupiliśmy dodatkowych radiatorów do osadzenia na rurze wylotowej wkładu - mówią Magda i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kominek użytkują od 2009 r.
Parametry domu: dwukondygnacyjny 200 m2, ogrzewany kotłem na gaz z sieci i kominkiem z DGP.
Parametry kominka:
Żeliwny wkład z systemem dopalania spalin; moc 10 kW; sprawność 75,9%.
Lokalizacja - w salonie.
Kanał nawiewny - z rury aluminiowej.
Komin z kanałem dymowym - systemowy, ceramiczny.
Paliwo - dąb, brzoza.
Kominek używany do weekendowego ogrzania budynku.
Decyzja: specjalnie wyszukaliśmy gotowy projekt, w którym kominek ulokowano w salonie w sąsiedztwie klatki schodowej, ułatwiającej grawitacyjne krążenie powietrza. Koniecznie chcieliśmy mieć pod dachem jedną instalację grzewczą, która działa bez prądu. Z góry musieliśmy wykluczyć wkład z płaszczem wodnym oraz współpracujący z wentylatorem, wymuszającym krążenie w systemie DGP.
Wybraliśmy model żeliwnego wkładu ze szczelną komorą, przeznaczoną do ciągłego palenia. Choć cały dom wznieśliśmy z bloczków gazobetonowych, ścianę działową przy kominku wymurowaliśmy z cegły ceramicznej, bo zależało nam na utworzeniu z niej dużego akumulatora ciepła. Dzięki niej nie kupiliśmy dodatkowych radiatorów do osadzenia na rurze wylotowej wkładu.
Ścianę zaopatrzyliśmy w dwie duże kratki wentylacyjne, wyprowadzające ogrzane powietrze na klatkę schodową. Montaż wkładu oddaliśmy w ręce fachowców, lecz sami zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy obudowę.
Obudowa kominka powstała z płyt cementowo-wapiennych i żaroodpornych g-k oraz szkła.
Żeliwny wkład kominkowy z systemem dopalania spalin - rady i przestrogi:
Paweł: fachowcy doradzili mi, żeby na obudowę wkładu wybrać płyty cementowo-wapienne, zamiast ekranów aluminiowych, a na nich zlecili ułożyć żaroodporne płyty g-k. Wprowadziłem w czyn ich rady i nie żałuję. W obudowie osadziłem kratki wentylujące komorę wokół kominka - u dołu doprowadzają zimne powietrze, u góry uwalniają ciepło wyprodukowane przez wkład. To ważny element obudowy! Czteroelementowy moduł wokół szyby przygotował, według przedstawionego projektu, szklarz. Najpierw oddał szkło do hartowania, a potem do lakierowania. Do umocowania szkła na płytach polecił klej do luster. Szyby wykończyłem obwódką z profili aluminiowych, które pomalowałem farbą do renowacji żeliwa.
Magda: jesteśmy bardzo zadowoleni z modelu wkładu. Ciepło uzyskujemy, spalając małą ilość drewna. Ciekawie wygląda ogień wydobywający się niekiedy nie ze szczap drewna, a przez otwory w obudowie komory kominka. To efekt systemu dopalania spalin. Jedna z płyt wermikulitu pękła, kiedy robotnik uderzył ją klocem drewna. Staramy się delikatnie układać paliwo w komorze, bo płyty są kruche. Grawitacyjne krążenie powietrza sprawdza się znakomicie. Jeśli uchylimy drzwi do garażu i do pralni na poddaszu, ciepło swobodnie krąży po całym domu poprzez klatkę schodową. Raz w roku wzywam kominiarza do przejrzenia komina. Nakazał co jakiś czas palić w kominku obierkami z ziemniaków, by wypalić sadzę z komory wkładu.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
A ja się często zastanawiam, kto wymyśla potrzebę pisania takich artykułów i w jakim robi to celu? Toż to tak jakbym ja zaczął pisać książkę kucharską, bo umiem zrobić herbatę i wiem jak się smaży jajecznicę!
Gość olo
14-06-2017 18:06
cytat z artykułu:
" ścianę działową przy kominku wymurowaliśmy z cegły ceramicznej, bo zależało nam na utworzeniu z niej dużego akumulatora ciepła. Dzięki niej nie kupiliśmy dodatkowych radiatorów do osadzenia na rurze wylotowej wkładu. "
A co ma ściana z cegły do radiatorów ...