Emerytowany strażak nie oszczędza na kominie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Emerytowany strażak nie oszczędza na kominie

Jestem emerytowanym strażakiem i gasiłem wiele pożarów spowodowanych przez źle zbudowane kominki i kominy. Przez myśl mi nie przeszło, żeby oszczędzać na kominie! - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje komin od 12 lat.

Parametry domu: dom o powierzchni 128 m2, parterowy z użytkowym poddaszem, wzniesiony w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Ogrzewany drewnem i żeliwnym wkładem kominkowym bez DGP. Wentylacja grawitacyjna.

 

Kominy: ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych, ponad dachem obudowany cegłą klinkierową. Wysokość 14 m. Trzy kanały wentylacyjne w kuchni i łazience, jeden kanał odpowietrzenia kanalizacji. Lokalizacja w centrum budynku.

Dom ma jeden systemowy ceramiczny komin, obmurowany cegłą klinkierową Od frontu umieszczono kominki wentylacyjne

Decyzja: jestem emerytowanym strażakiem i gasiłem wiele pożarów spowodowanych przez źle zbudowane kominki i kominy. Przez myśl mi nie przeszło, żeby oszczędzać na kominie!

 

Przed rozpoczęciem budowy domu zdecydowaliśmy się z żoną na ogrzewanie elektryczne i kominek na drewno, bo przyłączenie do sieci gazu ziemnego miało kosztować 30 000 zł. W praktyce okazało się, że elektryczne również jest dla nas za drogie, więc kominek jest głównym źródłem ciepła.

 

Generalny wykonawca, wznoszący dla nas szkieletowy drewniany dom, polecił wykorzystanie gotowego komina prefabrykowanego. Zgodziliśmy się z nim, chociaż taki komin był o 1/3 droższy od zwykłego murowanego, a my mogliśmy przeznaczyć na budowę tylko 200 000 zł.

Dach jest stromy, dlatego wyłaz umieszczono blisko komina z kanałem dymowym Wyczystka znajduje się z boku komina

Ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:

 • Podczas budowy sprawdzałem, czy przejścia komina przez stropy wykonawcy starannie zaizolowali, i czy krokwie dachu znajdują się w bezpiecznym odstępie. Od 12 lat dbam też o regularne czyszczenie kanału dymowego z sadzy i tzw. substancji szklistej. Co pół roku robi to kominiarz, a pomiędzy jego wizytami sam wchodzę na dach. Mam własny zestaw kominiarski, który kupiłem w sklepie z artykułami żelaznymi. Za każdym razem wybieram z wyczystki dwa wiadra sadzy, bo w ciągu roku spalamy aż 13 mp. drewna.

   

  Wyczystka, położona z boku komina, nie ma modelowego dostępu. Żeby się do niej dostać, muszę każdorazowo odsunąć komodę. Ale dzięki temu mniej rzuca się w oczy i nie oszpeca salonu.

   

 • Warto zapewnić wygodny dostęp do komina. Wyłaz dachowy umieściłem tuż obok niego, ponieważ dach jest bardzo stromy i wysoki. Chodzenie po nim jest niebezpieczne. Na strychu przygotowałem wygodną i stabilną drabinę, wiedząc, że będzie potrzebna przez wiele lat. Wyjście na dach nikomu nie sprawia większego kłopotu.

   

 • W 2010 r. woda zaczęła się wlewać do wnętrza domu przez komin. Okazało się, że rozszczelniła się betonowa czapa na kominie. Pomogło pokrycie jej blachą, ale szkoda, że nie pomyślałem o tym, kiedy kryliśmy dach.

Ceramiczny komin z elementów prefabrykowanych - koszty:

 • Komin prefabrykowany około 8000 zł. 
 • Cegła klinkierowa 700 zł.
Strych. Komin odsunięto od krokwi. Końcówkę systemowego komina obudowano cegłą klinkierową Wyłaz i drabinka umożliwiają bezpieczne wyjście na dach

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny