Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2013-11-12 13:10:49
Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe

Zależało nam na widoku otwartego ognia i doraźnym ciepełku w wyznaczonych pomieszczeniach. Szybko się okazało, że otwarte kominki są w zasadzie bezużyteczne oraz kłopotliwe w eksploatacji. - mówią Janka i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują kominki od lat 2005 r.

Parametry domu: powierzchnia 270 m2, dwukondygnacyjny, ogrzewany kotłem na gaz z sieci.

Parametry kominka: dwa kominki z otwartym paleniskiem i komorą wyłożoną cegłą szamotową, podłączone do tradycyjnych kominów, wymurowanych z cegły. Kominek w salonie obudowany płytami białego marmuru. Kominek w pracowni na poddaszu obudowany terakotą i płytami g-k.

 

Lokalizacja: w centrum budynku, przy wewnętrznych kominach.

 

Decyzja: planując dom pod Warszawą, od razu wiedzieliśmy, że będziemy go ogrzewać tylko gazem z sieci. Jednak poprosiliśmy architekta, żeby zaprojektował również dwa otwarte tradycyjne kominki. Chcieliśmy mieć jeden w salonie, a drugi w pracowni malarskiej Janki na poddaszu. Architekt zdecydował o ich położeniu, wielkości, wyglądzie oraz od razu w projekcie domu zaopatrzył w kanały nawiewne. Kominki były nam potrzebne jedynie dla przyjemniejszego wypoczynku.

 

Określając ich rodzaj, kierowaliśmy się względami estetycznymi, a nie użytkowymi. Jak typowi blokowicze! Zależało nam na widoku otwartego ognia i doraźnym ciepełku w wyznaczonych pomieszczeniach. Szybko się okazało, że otwarte kominki są w zasadzie bezużyteczne oraz kłopotliwe w eksploatacji.

Obudowę kominka w salonie wykonano z marmuru Kominek w pracowni właścicielki

Otwarte kominki - rady i przestrogi:

 • W kominkach rozpalaliśmy ogień incydentalnie i tylko przez rok po przeprowadzce. Po prostu nie załapaliśmy tego bakcyla. Palenie drewnem powodowało brud, a noszenie go na piętro nie było wygodne. Baliśmy się też o bezpieczeństwo. Paląc w kominkach, musieliśmy pilnować, żeby iskry nie spowodowały pożaru. Na ścianach wiszą obrazy, nieopodal stoją tapicerowane meble oraz regały z książkami.

   

  Przy kominku na parterze ze względów estetycznych nie wykończyliśmy fragmentu posadzki kamieniem lub ceramiką, więc na podłodze z dębowych desek musieliśmy rozkładać ochronną blachę. Ciągle się o nią potykaliśmy. Oczywiście stawialiśmy przed paleniskiem stalowy ekran, ale wtedy zasłaniał ogień. Ciepło z otwartego kominka ogrzewało tylko najbliższe jego otoczenie. Ale zawsze, odczuwając ciepło z przodu, po plecach „chodził” nam chłód.

   

 • Główną przyczyną nie korzystania z kominka na parterze okazała się jego zła lokalizacja. Architekt umieścił go akurat tam, gdzie aktualnie stoi kanapa. "Jeździliśmy" nią po salonie, ale ostatecznie najlepszym dla niej miejscem jest właśnie to, uniemożliwiające dostęp do paleniska. Tylko przy tym ustawieniu mamy szeroki widok na ogród, rozciągający się za ogromnym tarasowym przeszkleniem. Nie chcemy z niego rezygnować! Kominek padł ofiarą oglądania przyrody.

   

  Radzimy lokalizować kominek dopiero po uwzględnieniu aspektów funkcjonalnych i estetycznych. Był moment, że zastanawialiśmy się nad zamontowaniem wkładu, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy, bo na razie nie chcemy remontu.

Otwarte kominki - koszty zakupu i montażu:

 • kominek na parterze 9000 zł, 
 • kominek na poddaszu 4000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość sniddy

05 Sie 2015, 06:19

Widzę tytuł "Otwarte kominki bezużyteczne i kłopotliwe", myślę sobie - dlaczego ktoś tak uważa? Zaczynam czytać a tu marudzenie ludzi, którzy sami nie wiedzą czego chcą od życia. "Wadami" kominków z tego artykułu są:- to że "nie chwycili" bakcyla kominka jako takiego w ogóle ...

time image

23 Paź 2014, 10:02

Zamieniając palenisko szamotowe murowane na palenisko stalowe (dalej bez szyby) można powiększyć jego efektywność grzewczą nawet o 200%... jak ma ono jeszcze umiejętnie doprowadzone powietrze...

time image

Gość brzyydal

22 Paź 2014, 17:48

Ja osobiscie nie zauwazam na zdjeciach ani jednego elementu ktory moglby odpowiadac za regulacje kominka. Faktem jest ze kominek otwarty to popis glownie umiejetnosci wykonawcy bo w wiekszosci architekci nie maja zielonego pojecia o tego typu konstrukcji. Tak na marginesie wlacicielka ma zdecydowanie ...

time image

10 Lut 2014, 13:48

A ja się zgadzam ze stwierdzeniem, że nie warto budować otwartego kominka, bo taki prawie wcale ciepła nie daje. Sprawdziłam to u siebie w domu. W kominku się paliło, pożerał masę drewna a ciepła nie dawał. Teraz mam zamiar za radą znajomego, który na sprawach budowlanych się ...

time image

Gość Piotr Kotela

10 Lut 2014, 09:42

Z wielkim żalem czytam artykuły, w których o otwartych kominkach mówi się, że są bądź "bezużyteczne" albo "brudna dziurą" czy też że "nie grzeją". Mam możliwość siadywać przed kominkiem od 1975 roku i nie mogę się zgodzić z tak krzywdzącymi je opiniami. Oczywiście kwestia ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny