Kominek z DGP budowaliśmy trzy miesiące po przeprowadzce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kominek z DGP budowaliśmy trzy miesiące po przeprowadzce

Kiedy kupiliśmy prawie całkiem wykończony budynek, było w nim przygotowane miejsce na kominek, ale samego kominka jeszcze nie było. Chcieliśmy, żeby zamknięty wkład praktycznie ogrzewał cały dom, i żeby ładnie wyglądał, dlatego dobudowaliśmy system DGP i kupiliśmy model z narożną szybą - mówią Dorota i Grzegorz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kominek z DGP użytkują od czerwca 2015 r.

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 139 m2; ogrzewany kotłem na paliwa stałe (groszek) i kominkiem z DGP.

 

Kominek:

 • Zamknięty wkład z żeliwa i stali, model z narożną szybą; moc 16 kW; sprawność do 70%. 
 • Lokalizacja – w salonie, w centrum domu. 
 • Komin z kanałem dymowym – systemowy o śr. 220 mm. 
 • Kanał nawiewny – z PVC i stali, przekrój 120 mm. 
 • Paliwo – drewno (buk). 
 • Kominek używany w celu – ogrzania domu głównie w okresach przejściowych.

Decyzja: kiedy kupiliśmy prawie całkiem wykończony budynek, było w nim przygotowane miejsce na kominek, ale samego kominka jeszcze nie było. Chcieliśmy, żeby zamknięty wkład praktycznie ogrzewał cały dom, i żeby ładnie wyglądał, dlatego dobudowaliśmy system DGP i kupiliśmy model z narożną szybą. Kominek to alternatywa, gdyby z piecem coś się stało. Piec jest na groszek, więc zależy od prądu. Kominek niby też, bo ma dmuchawę, jednak mimo wszystko ciepło rozchodzi się wszędzie.

Kratki wentylacyjne w obudowie kominka (z granitu, ekranu aluminiowego i ognioodpornych płyt g-k).
Kratki wentylacyjne w obudowie kominka (z granitu, ekranu aluminiowego i ognioodpornych płyt g-k).

Kominek z DGP - rady i przestrogi:

 • Dobrze, że mamy model z narożną szybą, bo w małej przestrzeni na parterze, ma tylko 36 m2, kominek wygląda lekko, no i widzimy ogień z każdego miejsca. Gdybyśmy go zrobili na prosto od strony kuchni i holu byłby zabudowany i optycznie powierzchnia dzienna by się zmniejszyła. W zasadzie od listopada do kwietnia rozpalaliśmy kominek codziennie wieczorem i wkład dobrze się sprawdził – jedyny mankament to to, że rączki się nagrzewają, więc trzeba uważać. Szybę czyścimy co kilka dni środkiem do kominka. Kiedy nawiew działa, czuje się z anemostatów na górze zapach palonego drewna.

   

 • Choć kominek budowaliśmy 3 miesiące po przeprowadzce, nie było to strasznie uciążliwe. Rury DGP poprowadziliśmy po strychu i zrobiliśmy nadmuch do wszystkich pomieszczeń na poddaszu. Super, że teraz możemy wykorzystywać ciepło z kominka wszędzie na górze. Dmuchawę umieściliśmy na strychu i zupełnie jej nie słychać, nawet kiedy wiatrak się załącza. Z anemostatów słychać tylko delikatny, miarowy szum.

   

  Trochę zachodu było z kominem, bo istniejący był przystosowany do postawienia wkładu z przodu. Gdybyśmy tak zrobili, kominek wyszedłby na środek salonu i zabrał sporo cennego tu miejsca. Kominek wsunęliśmy pod ścianę, a nad nim dostawiliśmy nowy komin z kształtek, przekuwając się przez stropy i dach. Zresztą rury DGP też musiały przejść przez 2 stropy. Wszystko to trwało 3 dni.

   

  Prace, łącznie z obudowaniem wkładu, sprawnie przeprowadziła firma od kominków. Chcieliśmy najpierw kominek z płaszczem wodnym, ale wykonawcy odradzili nam to – powiedzieli, że taki kominek lepiej montować podczas robienia instalacji wodnej i grzewczej. Nie upieraliśmy się przy tym, bo byłoby więcej demolki, a my już przecież mieszkaliśmy.

Kominek z DGP - koszty:

 • kominek z DGP, obudową, robocizną 12 000 zł, w tym wkład 3500 zł. 
 • Użytkowanie: drewno ok. 1,5 mp. 320 zł; czyszczenie komina 170 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

16 Sty 2017, 20:06

Fakt, palili w kominku od listopada do kwietnia, ale tylko wieczorem i wątpię aby było to jedyne źródło ogrzewania domu i na pewno nie było  w nim palone do późnych godzin wieczornych, a już na pewno nie było to palenie w celu   ogrzania domu po całodniowej nieobecności.

time image

Gość Razmes

16 Sty 2017, 19:48

bajbaga, gość wiesio ma trochę racji, bo tekst jest niespójny Cytat W zasadzie od listopada do kwietnia rozpalaliśmy kominek codziennie wieczorem i wkład dobrze się sprawdził To po ile wychodzi na dzień, 1/4 szczapy?

time image

16 Sty 2017, 19:03

Tiaa. Te czarne to literki, razem to słowa, słowa należy rozumieć - co jak widać jest trudnością nie do pokonania. Ten kominek ogrzewa tylko w okresach przejściowych. Główne ogrzewanie to kocioł na paliwo stałe (groszek)

time image

Gość wiesław w

16 Sty 2017, 18:05

1,5 mp drewna hahahahahah naucz mnię tak palić..KŁAMSTWO mam 12 kat kominek i nie spotkałem nikogo kto pali przez sezon 1,5 mp drewna za sezon DEBILIZM

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje